کد خبر: ۵۰۰۴۷۴
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۴

یک پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: دشمن سعی می‌کند هیئت‌ها را از حالت انقلابی بیرون بیاورد و آن را با سکولاری شدن و یا با ترویج خرافات منحرف کند، از مصادیق آن ترویج قمه‌زنی است.

به گزارش شفاف، محمدحسین رجبی دوانی پیش از ظهر امروز در نشست تخصصی "الگوی هیأت‌های مذهبی در ارتقای معنویت، اخلاق و سبک زندگی ایرانی-اسلامی" اظهار کرد: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تاکید کردند برای برداشتن گام‌های بعدی باید گذشته را بشناسیم و از آن درس بگیریم وگرنه دروغ‌ها جای واقعیت‌ها را خواهند گرفت؛ باید به هیأت‌ها نگاه دیگری بیندازیم؛ در تمدن‌سازی‌ها یکی از مؤلفه‌های مهم ایجاد نهادهای اجتماعی است؛ حاکمیت و فرهنگ مردم می‌توانند نهادهای تمدنی ایجاد کنند.

این پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: از زمان رسمی شدن مذهب شیعه اثنی‌عشری در کشور، زمینه برای ایجاد نهادهای مذهبی فراهم شد، پشتیبانی شاهان صفوی این امکان را به وجود آورد که یک نهاد استثنایی به نام هیأت‌ مذهبی به وجود بیاید که در هیچ تمدن دیگری نمونه ندارد و مختص شیعه است.

رجبی‌دوانی با بیان اینکه در دوران تاریک پهلوی به طور ضمنی و رسمی از فعالیت هیأت‌ها جلوگیری می‌شد، خاطرنشان کرد: مقابله با باور دینی مردم نتیجه عکس داد و هیأت‌ها در روزهای انقلاب در به‌ میدان‌ آوردن مردم نقش‌آفرینی کردند؛ در زمان دفاع مقدس نیز هیأت‌ها و حسینیه‌ها بخش مهمی از نیروهای مردمی جبهه را تأمین کردند، شاهد این موضوع نصب تمثال مبارک شهدا در تکیه‌ها و هیئات است.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری هفت عرصه مهم را برای ساختن آینده کشور برشمردند، افزود: یکی از این عرصه‌ها معنویت و اخلاق است؛ لذا هیأت‌های مذهبی می‌توانند در عرصه‌های دیگر نیز موثر باشند؛ در گذشته هیأت‌ها عمدتاً توسط افراد جا افتاده، کاسبان و بازاری‌ها اداره می‌شد اما یکی از برکات انقلاب اسلامی میدان دادن به جوانان بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین (ع) تصریح کرد: در گذشته سواد و معلومات در هیأت‌ها مورد توجه نبود اما به لطف الهی امروز هیأت‌ اساتید و دانشجویان داریم، این موضوع نقطه قوت در تمدن‌سازی است؛ مورد بعد اینکه هیأت‌ها به برکت انقلاب ظلم‌ستیز بودند و با طاغوت مقابله داشتند و روحیه انقلابی بر هیأت‌ها حاکم بوده‌ است. حفظ این روحیه باعث ایجاد بصیرت می‌شود و در مقاطع حساس راهگشاست. مثلاً در فتنه 88 دیدیم که بچه‌های هیأتی وارد شدند و کار سران فتنه را یکسره کردند.

این پژوهشگر تاریخ اسلام متذکر شد: دشمن سعی کرده هیأت‌ها را از حالت انقلابی بیرون بیاورد و آن را با سکولاری شدن و ترویج خرافات منحرف کند، از مصادیق آن ترویج قمه‌زنی است؛ در این صورت است که هیئت به آسیب و آفت تبدیل می‌شود؛ در حال حاضر سطح سواد در هیئت‌ها بالا رفته است در نتیجه نباید فقط به مداحی بسنده کنند و بایستی در هیئات از سخنرانان فاضل و انقلابی استفاده شود تا در جهت اهداف عالیه اهل بیت و رهنمودهای مقام معظم رهبری حرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه هیئت‌ها می‌توانند در رفع مشکلات جامعه موثر باشند و هدف، تنها احساس ارادت به ائمه نیست، اضافه کرد: این احساسات باید نمود بیرونی داشته باشد؛ گسترش هیئت‌ها می‌تواند در عرصه‌های دیگر نیز به جوانان انگیزه دهد، و پیشرفت مارا تضمین و تسریع کند.

رجبی دوانی خاطرنشان کرد: سنت خدا این است که اگر افراد در عرصه‌ای با اخلاص ورود کنند، نصرت الهی با آنهاست؛ هیئات به شرط نظارت و کنترل دقیق سازمان‌های مربوطه می‌توانند برای تمدن نوین اسلامی و ظهور حضرت مهدی(عج) زمینه‌سازی کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار