کد خبر: ۵۰۰۵۵۰
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز نوع و میزان جرائم متخلفان پرداخت‌های مالیاتی را مشخص کردند.

به گزارش شفاف، بررسی جزئیات لایحه مالیات بر ارزش افزوده در دستورکار امروز (سه‌شنبه اول بهمن) نمایندگان در جلسه علنی قوه مقننه قرار دارد.

نمایندگان وکلای ملت جریان رسیدگی به لایحه مذکور با ماده 39 این لایحه با 166 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده 39 آمده است؛ مؤدیان در صورت ارتکاب تخلفات ذیل علاوه بر پرداخت مالیات، مشمول جریمه‌هایی به‌شرح زیر می‌باشند:

الف- تا زمان استقرار سامانه مؤدیان «موضوع قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان» عدم تسلیم اظهارنامه در هر دوره مالیاتی برای کلیه مؤدیان و بعد از استقرار سامانه مذکور برای آن دسته از مؤدیانی که از عضویت در سامانه مؤدیان امتناع کرده‌اند: ده میلیون (10.000.000) ریال یا دو برابر مالیات پرداخت نشده تا موعد مقرر در ماده (4) این قانون، هر کدام بیشتر باشد. این جریمه علاوه بر جریمه مذکور در بند «ب» ماده (22) قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان است که مؤدی به دلیل عدم ثبت‌نام در سامانه مؤدیان باید بپردازد.

ب- کتمان معامله، بیش‌اظهاری یا کم‌اظهاری، ثبت معامله خود به نام غیر یا معامله غیر به نام خود، استناد به اسناد صوری و هر عمل دیگری که به کم اظهاری مالیات یا استرداد غیرواقعی منجر شود: دو برابر مالیات پرداخت نشده تا موعد مقرر در ماده (4) در این قانون و در صورت تکرار تخلف قبل از دوسال، سه برابر مالیات پرداخت نشده.

ج- دریافت مالیات و عوارض توسط اشخاص غیرمجاز: 2 برابر مالیات و عوارض دریافتی.

به گزارش شفاف، نمایندگان در ادامه و در جریان بررسی جزئیات لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده 40 این لایحه را با 167 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر در جلسه علنی تصویب کردند.

ماده 40 می گوید؛ تأخیر در پرداخت مالیات‌ها و عوارض موضوع این قانون در مواعد مقرر، موجب تعلق جریمه‌ای به ‏میزان دو‌ درصد ‌(2%)‌ در ماه، نسبت به مالیات و عوارض پرداخت‌نشده و مدت تأخیر از زمان انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه یا سررسید پرداخت مالیات و عوارض، هریک که مقدم باشد، خواهد بود.

انتهای‌پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار