کد خبر: ۵۰۰۵۸۹
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶

اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تصویب کردند جایزه جهانی ایثار که پیشنهاد سردار سلیمانی بوده است، با نام خود شهید سلیمانی به ایثارگران در سطح بین‌المللی اعطا شود.

به گزارش شفاف، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز سه‌شنبه در جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه حضور مردم در مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی در شهرهای مختلف کشور، حضوری معنادار و حساب‌شده بود،‌ تأکید کرد: شهید سلیمانی یک شخصیت بسیار والا و ارزشمند بود که در طول دوره خدمت به انقلاب و نظام در مسیر جهاد، فداکاری، مقاومت و ایثار، هیچ‌گاه توقف نداشت و راه خود را با قدرت و ایمان ادامه داد.

روحانی با ابراز اینکه مردم در مراسم تشییع سردار سلیمانی چه در شهرهای مختلف ایران و چه در شهرهای بغداد، کربلا و نجف در کشور عراق به‌خوبی از خدمات این سردار بزرگ اسلام قدردانی کردند، افزود: این حضور گسترده موجب شد که آمریکا بعد از ترور شهید سلیمانی نتواند حتی متحدانش را با خود همراه کند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: حتی برخی از سران کشورهای اروپایی نیز در تماس‌های تلفنی، نسبت به این موضوع اظهار تأسف کردند و این اقدام آمریکا را برای منطقه خطرناک دانستند.

روحانی تصریح کرد: در حادثه ترور ناجوانمردانه شهید سلیمانی، افکار عمومی دنیا، نخبگان جامعه و دنیای اسلام به‌ویژه همسایگان ما که خدمات سردار شهید سلیمانی را دیده بودند به‌خوبی عکس‌العمل نشان دادند و خط ایستادگی و مقاومت خیلی پررنگ شد.

رئیس جمهور با تأکید به اینکه "مردم ما انصافاً در همه حوادث به‌خوبی و با آگاهی به صحنه می‌آیند"، اضافه کرد: در موضوع حادثه هواپیمای اوکراینی هم که بسیار دردناک و جانگداز بود، مردم به‌خوبی با خانواده جانباختگان این حادثه تلخ و غیرقابل باور، ابراز همدردی کردند.

روحانی همچنین به حادثه سیل در سیستان و بلوچستان و بازدید اخیر خود از مناطق سیل‌زده استان اشاره کرد و گفت: حس همکاری، فداکاری، نوع‌دوستی و ازخودگذشتگی مردم در این حادثه نیز بسیار ارزشمند است به‌طوری که مردم سیل‌زده برای دریافت کمک‌های ارسالی دیگران را در اولویت قرار می‌دادند و تأکید داشتند که کمک‌ها ابتدا به کسانی که بیشتر نیاز دارند ارایه شود و این یعنی ازخودگذشتگی و ایثار مردم که بسیار ارزشمند است.

در ادامه جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی که به‌ریاست روحانی و با حضور همه اعضا برگزار شد، تأسیس "صندوق شورای‌عالی عتف کشور" برای تأمین منابع مالی فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاهها  که موجب خلق ثروت  می‌شود، در ادامه بررسی  موضوع ظرفیت‌ها و آسیب‌های علم و فناوری کشور، به تصویب رسید.

براساس این مصوبه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظف شد با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین سازمان برنامه و بودجه سند اساسنامه این صندوق را برای تصویب در دولت تهیه کند.

تنوع‌بخشی و رفع انحصار در آیین‌نامه ارتقای اساتید دانشگاه‌ها نیز از دیگر موضوعات مورد بحث در این جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بود.

اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی همچنین تصویب کردند جایزه جهانی ایثار که پیشنهاد سردار شهید سلیمانی بوده است، با نام خود شهید سلیمانی به ایثارگران در سطح بین‌المللی اعطا شود.

در این جلسه همچنین با رأی اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، دکتر پیمان افراسیاب برای ریاست دانشگاه زابل، دکتر مهرزاد لطفی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر سید محمد حسین بحرینی طوسی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر فرزین رضاعی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی کردستان و دکتر عزیز جوان‌پور هروی برای ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی واحد تبریز انتخاب و منصوب شدند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار