کد خبر: ۵۰۰۶۱۰
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۳

بسیاری از پرونده های حقوقی مطرح شده در سالیان اخیر و به ویژه پرونده های مطرح شده در شورای حل اختلاف در خصوص عدم پرداخت اجاره بها و تلاش مالک مال مورد اجاره برای تخلیه ملک مورد نظر بوده است.

اکنون این سوال پیش می آید که موجر در چه صورت می تواند مبادرت به تخلیه ملک مورد اجاره نماید و یا به عبارت دقیق تر، نحوه تخلیه ملک به علت عدم پرداخت اجاره بها چیست؟

آنچه که باید در خصوص اجاره بدانید

اجاره عقدی است که به موجب آن، مستاجر مالک عین مستاجره شده و موظف است پس از اتمام مدت اجاره، مال مورد نظر را به صورت اولیه به موجر مسترد نماید و به دو صورت رسمی و عادی تنظیم می گردد.

سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی ( دفتر خانه ) به امضای موجر، مستاجر و دو فرد به عنوان شاهد می رسد. این اجاره نامه با عنوان اجاره نامه محضری نیز شناخته می شود که در صورت تمایل توسط بهترین وکیل تهران در عدل جویان مورد بررسی قرار می گیرد .

اما اجاره نامه عادی را در بنگاه های مشاور املاک تنظیم نموده و به امضای اسامی مذکور می رسانند. سند عادی تنظیم شده در مشاورین املاک، با اسناد تنظیم شده توسط طرفین و به صورت کاملا دست نویس با ذکر وجه تشابه و امضای اعضای فوق تفاوت چندانی نداشته و در دادگاه به یک اندازه قابلیت استناد دارند.

عدم پرداخت اجاره بها

هر چند مستاجر در قرارداد اجاره موظف به پرداخت اجاره بها می گردد اما با این حال این روند کاملا عادی و منطقی، در برخی از موارد دستخوش عدم انجام تعهدات مربوطه از جانب مستاجر می گردد و این نظم قانونی را برهم می زند.

قانونگذار علاوه بر اینکه قوانین حمایتی بسیاری را از مستاجر به عمل آورده است، در خصوص حمایت از موجر نیز به وضع قانون پرداخته و حق وی نسبت به دریافت اجاره بهای معوقه و حال و همچنین تادیه خسارات دیرکرد پرداخت اجاره بها را کاملا قانونی می داند.

قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 1356 و به صورت خاص، ماده 14 قانون مذکور به نکات حقوقی و راه حل های قانونی مربوط به عدم پرداخت اجاره بها توسط مستاجر پرداخته است که در ادامه به تشریح آن می پردازیم. با توجه به تخصصی بودن مطالب ذکر شده در ماده مذکور، منطوق و مفهوم این ماده را به زبان ساده برای شما بازگو می کنیم.

مطالبه قانونی اجاره بها

در صورتی که موجر قصد داشته باشد از طرق قانونی مستاجر را موظف به پرداخت اجاره بها نماید باید با توجه به نوع اجاره نامه ( رسمی و یا عادی بودن ) به مرجع حقوقی صالح مراجعه نماید.

در صورتی که اجاره نامه از نوع رسمی و محضری باشد، موجر می تواند به دفتر خانه و یا اجرای ثبت مراجعه نموده و در مدت زمان کمتری نیز نتیجه لازم را از طرح دعوی به دست آورد.

اگر اجاره نامه از نوع عادی باشد، موجر باید به مراجع حقوقی مراجعه نموده و از طریق این مراجع اقدام به وصول حق خود مبنی بر دریافت اجاره بها نماید.

مقصود از مرجع حقوقی، حسب مورد دادگاه حقوقی محل وقوع ملک مورد اجاره و یا شورای حل اختلاف محلی است. اگر مبلغ اجاره بها از 20 میلیون تومان بیشتر باشد در دادگاه حقوقی و اگر 20 میلیون تومان و یا کمتر باشد، در شورای حل اختلاف مورد رسیدگی واقع می گردد.

ابلاغ اخطاریه و یا ارسال اظهاریه

در خصوص عدم پرداخت اجاره بها و مطالبه آن توسط مراجع فوق الذکر، ابلاغ اخطاریه توسط دفترخانه و یا اجرای ثبت و ارسال اظهاریه توسط مرجع حقوقی ( دادگاه و یا شورای حل اختلاف ) بر علیه مستاجر صادر شده و وی موظف می گردد ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ آن، اجاره بهای معوقه و اجاره بهای حال شده را پرداخت نموده و یا نسبت به تخلیه ملک اقدام نماید.

باید توجه داشت که تخلیه ملک، حق مطالبه اجاره بها را از مستاجر ساقط نمی کند و موجر می تواند با طرق قانونی اقدام به وصول آن نماید.

تخلیه ملک به علت عدم پرداخت اجاره بها

قانون دستور تخلیه ملک را در صورت عدم پرداخت اجاره بها معین نموده است. با این حال این امر را مشمول قوانین ارفاقی دانسته و در صورتی دستور تخلیه ملک را صادر می کند که صاحب ملک مورد اجاره ( موجر ) طی یک سال جاری که مدت زمان مناسب اغلب قراردادهای مربوط به اجاره ملک است، دوبار جهت مطالبه اجور معوقه به مراجع حقوقی و قانونی مراجعه نماید و با این حال، مستاجر برای بار سوم نیز یکی دیگر از اجاره بهای مقرر شده در اجاره نامه را به موقع پرداخت نکند.

در صورت بروز چنین مشکلی، دستور تخلیه ملک مزبور صادر شده و مستاجر دیگر مشمول ارفاق واقع نمی گردد. با این حال همچنان موظف به پرداخت اجاره بهای معوقه و خسارت تاخیر تادیه است.

اخذ مشاوره حقوقی تلفنی:

یکی از سریع ترین راه ها برای ارتباط با وکیل دادگستری و اخذ مشاوره حقوقی تلفنی تماس با وکیل پایه یک دادگستری و مطرح نمودن مشکل یا مسئله خود و اخذ مشاوره حقوقی تلفنی به صورت کاملا رایگان می باشد . قطعا این روش می تواند در کوتاه مدن و به سرعت ،  اطلاعات حقوقی و دانش شما را نسبت به مسئله و دعوای حقوقی که درگیر آن شده اید را افزایش دهد . علاوه بر این گروه حقوقی عدل جویان این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده است که با مراجعه به وب سایت https://adljooyan.com  اقدام به دریافت مشاوره آنلاین و سریع نمایید.

برای ارتباط با وکیل متخصص اجاره املاک مسکونی و تجاری با شماره 44386581 تماس بگیری و مستقیماً  با وکیل ملکی در ارتباط باشید.

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: