کد خبر: ۵۰۰۷۴۶
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۹

سرانجام قرار است "کاخ مرمر" که سال‌ها در ختیار رئیس مجمع تشخیص مصلحت بود با عنوان "موزه هنر ایران" بر روی عموم مردم باز شود؛ مجموعه‌ای فاخر و ارزشمند که دارای بخش‌های مختلفی است و همزمان با دهه فجر افتتاح خواهد شد.

به گزارش شفاف، امروز کاخ مرمر میزبان جمعی از اصحاب رسانه بود، کاخی که سال‌ها در اختیار حجت‌الاسلام علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی قرار داشت و پس از فوت هاشمی، بنیاد مستضعفان این کاخ را مجمع تشخیص پس گرفت و حالا قصد دارد کاخ مرمر را به موزه‌ای برای بازدید عموم مردم تبدیل کند.

کاخ مرمر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کارکردهای سیاسی و تشریفاتی پیدا کرد و از سال حدود 1375 در اختیار حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی قرار گرفت.

بنیاد مستضعفان ,

بنیاد مستضعفان به حضور سید پرویز فتاح تلاش زیادی را برای بازپس‌گیری این مجموعه تاریخی انجام داده و حالا قرار است درهای کاخ مرمر همزمان با دهه فجر امسال پس از سال‌ها بر روی مردم باز شود.

این کاخ که در دوره پهلوی اول ساخته شده و به دلیل مرمرهای سبزی که در نمای آن استفاده شده به نام کاخ مرمر نامگذاری شده و رازهای زیادی را از تاریخ ایران در خود نهفته دارد.

البته همچنان برای ورود به این کاخ باید مشقت بسیاری را تحمل کرد اما بنابر گفته واعظیان مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد مستضعفان به‌زودی درب جدیدی برای ورود بازدیدکنندگان از این کاخ پیش‌بینی خواهد شد.

بنیاد مستضعفان ,

همچنین قنبری؛ مدیر برنامه‌ریزی و توسعه خدماتی موزه‌های بنیاد مستضعفان درباره افتتاح موزه هنر ایران و اقدامات انجام شده برای مرمت و آماده‌سازی این مجموعه گفت: مرمت، نوسازی و اقدامات اولیه برای ساخت این مجموعه در دو فاز در دستور کار قرار دارد که فاز نخست آن در یک بازه زمانی 3 ماهه انجام شده و فاز دوم آن در اردیبهشت ماه سال آینده انجام می‌شود.

بنیاد مستضعفان ,

وی افزود: حدود 400 اثر تاریخی در موزه هنر ایران(کاخ مرمر) مورد مرمت قرار گرفته و تا 3 روز آینده مراحل نهایی موزه به اتمام می‌رسد و در اختیار مسؤلان امر قرار می‌گیرد؛ این موزه دارای 19 سالن نمایش است که در حال حاضر 7 سالن آن به نمایش در آمده و آثاری که در این سالن ها قرار دارد مربوط به 3 هزار سال پیش از تاریخ اسلام است.

بنیاد مستضعفان ,

قنبری تصریح کرد: هم‌اکنون یک میلیون و 200 هزار اثر تاریخی و فاخر در گنجینه بنیاد مستضعفان وجود دارد که در 40 سال گذشته نگهداری و صیانت شده است.

به گزارش شفاف، پس از صحبت‌های قنبری، خبرنگاران از سالن‌های مختلف در این مجموعه بازدید کردند؛ سالن آثار فهمی از جمله سالن‌های بسیار زیبا در این مجموعه است که آثاری از قرون 3 تا 4 هجری قمری به نمایش درآمده و درهای تاریخی منبت کاری با 700 سال قدمت در این سالن جانمایی شده است.

یکی از فضاهای بسیار زیبا و منحصر به‌فرد در این کاخ، تالار آیینه است که در آن تلفیقی از هنر آینه و خاتم و گچ‌کاری استفاده شده بود، در ضمن این تالار دارای یک فرش به اندازه 14 در 17 متر پهن شده که توسط عمو اوقلو و خانواده‌اش در شهر مشهد مختص این تالار بافته شده است.

بنیاد مستضعفان ,

موزه هنر ایران(کاخ مرمر) می‌تواند فضای بسیار مناسبی را برای علاقمندان و خانواده‌ها رقم بزند که البته باید بستر لازم نیز برای حضور خانواده‌ها بدون دردسر در این مجموعه فراهم شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار