کد خبر: ۵۰۰۷۸۰
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷

گردهمایی مدیران ستاد اقامه نماز استان‌ها، با حضور حجت الاسلام و المسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور برگزار شد.

گردهمایی مدیران ستاد اقامه نماز استان‌ها برگزار شدبه گزارش شفاف، گردهمایی مدیران ستاد اقامه نماز استان‌ها با حضور حجت الاسلام و المسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور، دکتر کاویانی معاون فرهنگی و آمورشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، دکتر کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و جمعی از معاونین و مدیران ستادی برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، ریاست ستاد اقامه نماز کشور ضمن خیر مقدم و تشکر از مدیران استان‌ها بیان کرد: انتظار می‌رود از تمام ظرفیت‌های ستاد اقامه نماز در سطح کشور برای برگزاری جلسات تفسیر قرآن استفاده شود.

رئیس ستاد اقامه نماز با ارائه رهنمود‌های خود در خصوص تفسیر قرآن گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته در سال جدید بیش از ۵۰۰ جلسه تفسیر قرآن در سطح کشور برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام قرائتی بیان داشت: تفسیر قرآن واجب است و خداوند کسانی که در آیات تدبر نمی‌کنند، توبیخ می کنند. تفسیر نمونه چهل و پنج سال پیش نوشته شده؛ در صورتی که هر دو سال باید تفسیر قرآن به روز شود.

وی افزود: جلسات تفسیر قرآن را افزایش دهید. ما در تهران جلسه تفسیر قرآن داریم، ولی در شهرستان‌ها خیر. مفسرین باید بالای ۱۵ سال سابقه تبلیغ داشته باشند.

حجت الاسلام قرائتی با بیان اینکه عظمت ماه رمضان به قرآن است نه به روزه، افزود: متاسفانه قرآن در زندگی ما مهجور مانده است و دلیل آن نشان ندادن جایگاه واقعی قرآن است. متاسفانه ما خط را گم کرده ایم و از قرآن بهره لازم را نمی‌بریم.

استاد قرائتی گفت: همه جا پول هست جز برای نماز! من که می‌گویم ۲۷ جای قرآن نماز و زکات بهم چسبیده این پیام دارد. یک پیام آن این است که یعنی از پول زکات خرج نماز کنید، باید سرمایه گذاری کرد.

وی با اشاره به اینکه نسل در نسل پدران ما نماز را به پا داشتند و به دست ما رساندند، اما در دوره مسئولیت ما به نماز رسیدگی نشد، گفت: اصل حرف امروز این است، نماز و قرآن را جدی بگیرید.

در ادامه این گردهمایی دکتر سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها از زحمات دکتر محمود مظفر قائم مقام اسبق ستاد اقامه نماز تقدیر و قدردانی کرد.

قائم مقام ستاد اقامه نماز درخصوص تبین سیاست ها، رویکردها، ملاحظات و انتظارات خود افزود: نماز مسئله اصلی کشور است. در حوزه نماز باید فرصت ها، تهدید‌ها و نقاط ضعف و قوت را برای ساختن آینده‌ای روشن بشناسیم و برای آن برنامه بلند مدت تدوین نماییم.

وی افزود: گزارش ها باید به طور منظم، بدون درشت نمایی واقعی باشد. ما در ستاد اقامه نماز دنبال ظهور و بروز اتفاقات نو هستیم.

دکتر زرهانی بیان کرد: مسابقات کتابخوانی با هدف دانش، بینش و رفتار در تمام مدارس و دانشگاه‌های سطح کشور با رویکرد داستان نویسی و خاطره نویسی اجرا خواهد شد. باید برای جذب دانشمندان و فرهیختگان استان‌ها جهت فعالیت در یاوران نماز برنامه ریزی شود.

قائم مقام ستاد اقامه نماز استفاده از نیروی انسانی مستعد و علاقه مند به کار در حوزه نماز و بکارگیری آن‌ها در اجرای امور، استفاده از ظرفیت دستگاه‌ها و نهاد‌های دولتی و خصوصی در استان‌ها در راستای ترویج فرهنگ اقامه نماز، توجه به اقامه نماز جماعت در مدارس با بهره گیری از روحانی واجد شرایط و توجه ویژه به کودکان، نوجوانان و جوانان را از جمله اولویت‌ها و ماموریت‌ها ذکر کرد که می‌بایست برنامه ریزی لازم روی آن صورت گیرد.

دکتر سیداحمد زرهانی با بیان اهمیت سامانه سجاده بیان کرد: سامانه سجاده کار بسیار ارزشمند و خوبی است و باید بازسازی و تکمیل گردد و نقاط ضعف آن برطرف شود. نماز و نسل نو بسیار مهم است و ستاد اقامه نماز تمام برنامه‌ها و ظرفیت خود را در راستای توسعه و ترویج فرهنگ نماز خوانی برای این قشر به کار خواهد بست.

دکتر زرهانی با بیان اینکه ستاد اقامه نماز در سازمان برنامه و بودجه به عنوان یک دستگاه سیاستگذاری تعریف شده است، افزود: دستگاه سیاستگذاری باید بتواند برنامه‌هایی را تدوین کند که در همه ارکان جامعه نافذ باشد و پس از اجرا بازخورد و ارزیابی شود.

قائم مقام ستاد اقامه نماز افزود: ما در ستاد اقامه نماز بر این باور هستیم که مجموعه آموزش و پرورش بسیار تواناست. این دستگاه در سال جاری بیش از ۳ میلیارد تومان بابت ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز در مدارس هزینه کرده است.

وی افزود: این وزارتخانه در سال جاری بیش از ۷۰۰ هزار پیش اجلاس نماز با عنوان نماز و مدرسه در سراسر مدارس کشور برگزار نموده است.

در ادامه دکتر کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ضمن تبریک انتصاب دکتر زرهانی بیان کرد: اگر می‌خواهیم مسئله نماز در کشور حل شود باید به سراغ آموزش و پرورش برویم. آموزش پرورش آمادگی دارد تمام ظرفیت خود را در راستای ترویج و توسعه اقامه نماز در خدمت گیرد.

دکتر کاظمی بیان کرد: اقامه نماز از آسیب‌های اجتماعی پیشگیری میکند و اساسی‌ترین و محوری‌ترین رکن دین نماز است. اگر مدیر مدرسه باور قلبی به اقامه نماز در مدارس داشته باشد و دوره‌های توانمند سازی را آموزش دیده باشد می تواند موجی در سطح تمام مدارس و در بین معلمان و دانش آموزان کشور راه بیاندازد.

معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: وزارت آموزش و پرورش آمادگی دارد بسته‌های فرهنگی با محوریت نماز آماده و در اختیار استان‌ها قرار دهد.  بسته‌های محتوایی برای نیروی انسانی متخصص، خوش ذوق و آشنا به هنر‌های مختلف تهیه خواهد گردید.

دکتر کاظمی ضمن پیشنهاد یک هفته کار ویژه در خصوص نماز در مدارس و استفاده از تمام ظرفیت موجود افزود: پیشنهاد می‌شود نمایشگاه‌های نماز در مدارس شامل فیلم، سرود، تئاتر، پوستر و سخنرانی در مدارس بالای ۵۰۰ نفر برگزار شود.

در ادامه این جلسه مدیران استانی با بیان پرسش‌های خود، پاسخ سوالات خود را از حجت الاسلام قرائتی و دکتر کاظمی دریافت نمودند. حجت الاسلام قرائتی ضمن مهم شمردن برخی از این پرسش‌ها اعلام کرد که سوالات مدیران را با مقام معظم رهبری در میان خواهند گذاشت.

پس از اقامه نماز جماعت کمیسیون‌های تخصصی با موضوع برنامه‌های سال ۱۳۹۹ معاونت‌های فرهنگی، نظارت و ارزیابی و همچنین مرکز تخصصی نماز قم تشکیل شد و مدیران به بحث و مباحثه و ارائه نظرات خود پرداختند.

دکتر زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز نیز با حضور در این کمیسیون‌ها اصول، سیاست‌ها و رئوس برنامه‌های ستاد را تبیین کرد. در پایان نمایندگانی از هر کمیسیون به ایراد سخن پرداختند و نتایج کمیسیون‌ها را جمع بندی و به اطلاع کلیه مدیران رساندند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار