کد خبر: ۵۰۰۸۲۳
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸

حریرچی گفت: با اقدامات فوری، از ورود ویروس کرونا به کشورمان پیشگیری می‌کنیم.

به گزارش شفاف، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یک مصاحبه رادیویی اظهار کرد: وزارت بهداشت با هماهنگی نیروی انتظامی، مسافران از مبدأ چین را در همه فرودگاه‌ها و مرز‌های دریایی از نظرعلائم بیماری کنترل می‌کند.

او با اشاره به ارائه آموزش به کسانی که از ایران به مقصد کشور‌های آسیای شرقی و جنوب شرقی خارج می‌شوند، گفت: سیستم بهداشتی و درمانی در داخل آماده است و پروتکل و راهنمای بالینی نحوه تشخیص و مقابله با این ویروس به زبان انگلیسی و فارسی چند روز قبل منتشر و ابلاغ شده است و با سازمان بهداشت جهانی نیز در ارتباط هستیم.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی شرایط اورژانسی برای نیاز به اقدام بین المللی را اعلام نکرده است، افزود: این ویروس از ویروس‌های معمولی سرماخوردگی است و فقط تغییر ژنی رخ می‌دهد.

حریرچی اظهار کرد: سرایت این ویروس بالاست، اما مرگ زایی آن نسبت به سایر ویروس همگون نسبتاً پایین‌تر است و در حال حاضر از حدود سه هزار نفر مبتلا شده اند.

او با بیان اینکه با اقدامات فوری از ورود این ویروس به کشورمان پیشگیری می‌کنیم، افزود: اکثر مسافران ما از محل شهر‌های آلوده قرنطینه نیستند و فقط ۱۲ نفر دانشجو داشتیم که مراقبت کردیم و جای هیچ نگرانی نیست.

معاون کل وزارت بهداشت با اعلام اینکه این ویروس وارد کشور نشده است، ابراز داشت: مردم نگران نباشد و می‌توانند همان مراقبت‌های معمولی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا را انجام دهند.

او با اشاره به اینکه داروی این ویروس ساخته نشده و در حال حاضر از دارو‌های ضد ویروسی دیگر استفاده می‌شود، افزود: از میان مبتلایان فقط دو تا سه درصد آن‌ها قابل درمان نیستند که عمدتاً افراد بالای ۷۰ تا ۸۰ سال هستند.

حریرچی در پایان گفت: دولت چین اعلام نیاز به سازمان بهداشت جهانی و یا ایران نکرده و خودش اقدامات لازم را انجام داده است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار