کد خبر: ۵۰۰۸۴۱
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲

دبیر انجمن گفتار درمانی ایران با بیان اینکه کودکان با کمبود بازی‌های هیجانی مواجه هستند، گفت: این موضوع در کودکانی که دچار نقص زبانی و ارتباطی هستند بسیار حائز اهمیت است و والدین نباید از نقش بازی در کنترل هیجانات کودک خود غافل شوند.

به گزارش شفاف، دکتر هوشنگ دادگر درباره کنترل هیجان در کودکان به‌ویژه در افرادی که دارای نقص زبانی و ارتباطی هستند، اظهار کرد: برخی از کودکان نسبت به همسالان خود دچار ضعف زبانی در بیان جملات هستند یعنی با توجه به سنی که دارند نمی‌توانند جملاتی را به‌صورت کامل بیان کنند که این مسئله می‌تواند مشکل ارتباطی در کودکان ایجاد کند.

وی افزود: در برخی از موارد خانواده‌ها زمانی که کودکان‌شان دچار نقص زبانی یا مشکل در ارتباط هستند آن را نادیده می‌گیرند در حالی که این مسئله می‌تواند سبب بروز هیجاناتی در کودک شود و عواقب روحی و روانی برای آن به همراه داشته باشد.

دبیر انجمن گفتار درمانی ایران ادامه داد: این کودکان، در معرض هیجانات مثبت یا منفی هستند که هیجان مثبت شامل ذوق‌زدگی یا خوشحالی و هیجانات منفی شامل ترس، اضطراب و نگرانی در کودک است.

دادگر با اشاره به اینکه کودکان در زمان کنونی با کمبود بازی‌های هیجانی و عاطفی مواجه هستند، تصریح کرد: به دلیل اینکه قالب بازی‌ها عوض شده و اکثر بازی‌ها با توجه به تکنولوژی‌های نوین به سمت بازی‌های رایانه‌ای پیش رفته است، مدیریت هیجان در کودکان به خوبی انجام نمی‌گیرد که این موضوع در کودکانی که دچار نقص زبانی و ارتباطی هستند بسیار حائز اهمیت است و والدین نباید از نقش بازی در کنترل هیجانات کودک خود غافل شوند.

وی در مورد رفتارهای کلیشه‌ای و تکراری در برخی کودکان گفت: گاهی در کودکانی که مشکوک به اوتیسم هستند ممکن است رفتارهایی کلیشه‌ای و تکراری بروز کند که خانواده باید زمان آن‌ها را ثبت کند و فاکتورهای موثر در این پدیده را مورد آنالیز قرار دهد چرا که با مدیریت این فاکتورها می توان اقدامات لازم را برای پیشگیری از رفتارهای کلیشه‌ای و تکراری در کودکان انجام داد‌.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه کودکان مبتلا به ضعف زبانی و ارتباطی نیاز به حمایت ویژه خانواده‌های خود دارند، خاطرنشان کرد: آموزش به خانواده‌ها و کودکان در زمینه کنترل هیجانات آنها بسیار موثر است و می‌تواند آینده‌ی بهتری را در زندگی این کودکان رقم بزند.


انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار