کد خبر: ۵۰۰۹۰۸
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸

یک کارشناس ارشد روان شناسی گفت: گوشه گیری کودکان در گروه‌های گوناگونی قرار می‌گیرد که کم رویی یکی از آن هاست و خانواده‌ها باید با ارتباط درست اعتماد به نفس فرزندان خود را بالا ببرند.

عابد/ چگونه با کودکان گوشه گیر برخورد کنیم؟

الهام پور مولایی کارشناس ارشد روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی در گفت و گویی؛ درباره گوشه گیری کودکان گفت: گوشه گیری کودکان در گروه‌های گوناگونی قرار می‌گیرد که کم رویی یکی از آن هاست؛ چرا که کودکان کم رو به علت اضطراب معمولا علاقه‌ای به صحبت کردن، بازی کردن و ارتباط اجتماعی با دیگران ندارند.

پور مولایی با اشاره به کودکان مردد در ایجاد روابط اجتماعی اظهار کرد: کودکانی که در ایجاد روابط اجتماعی با دیگران یا همسالان خود دچار شک و تردید می‌شوند از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند و والدین مداخله گر و سخت گیری دارند.

این کارشناس ارشد روان شناسی درباره دلایل گوشه گیری کودکان گفت: عوامل ژنتیکی، افسردگی، کمبود توجه، بیش فعالی در کنار نحوه تعامل و ارتباط کودک با والدین خود تأثیر مهمی در گوشه گیری کودکان دارد.

پور مولایی تصریح کرد: والدین باید با کودکان خود در مورد اتفاقات و حوادث روز صحبت کنند تا بتوانند با فهمیدن و درک احساسات فرزندان خود آن‌ها را در مسیر درست راهنمایی کرده و اعتماد به نفس آن‌ها را بالا ببرند.

این کارشناس ارشد روان شناسی ادامه داد: والدینی که دارای فرزندان گوشه گیر هستند باید از آن‌ها در مورد کناره گیری از دیگران سوال کرده و با فرصت دادن به فرزندان خود رفتار آن‌ها را اصلاح کنند.

پور مولایی درباره تاثیر رفتار تمسخر آمیز والدین در افزایش گوشه گیری کودکان گفت: مقایسه کردن، سرزنش و استفاده از واژه‌های تمسخر آمیز مانند ترسو، خجالتی و بی عرضه باعث می‌شود تا گوشه گیری در کودکان افزایش پیدا کند.

این کارشناس ارشد روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی با اشاره به تاثیر اعتماد به نفس در کاهش گوشه گیری کودکان گفت: والدین با سپردن مسئولیت‌های مرتبط در حد توانایی کودکان خود و نچسباندن برچسب گوشه گیر‌ی در میان جمع به آن‌ها می‌توانند اعتماد به نفس کودکان خود را بالا ببرند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار