کد خبر: ۵۰۰۹۵۴
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶

بسیاری از ما، هنگام خرید فرش، با مشکل روبرو هستیم که فرش ها را نمیشناسیم. یعنی وقتی فروشنده، با ما در مورد مشخصات فرش، صحبت میکنید، معمولا چیزی از گفته های او متوجه نمیشویم. در این نوشته، تصمیم داریم در مورد مشخصات فرش، صحبت کنیم و به 6 سوال متداول که قبل از خرید فرش برای شما پیش می آید را پسخ دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

وقتی پای فرش ماشینی و تابلو فرش، در میان است، پای دو مشخصه اصلی هم در میان است! شانه و تراکم مشخصه های مهم هستند که ما در اینجا به 6 سوال پیرامون آن پاسخ می دهیم. در ادامه، به 6 سوال زیر، پاسخ می دهیم:

  1. شانه و تراکم چیست؟
  2. شانه و تراکم چه تاثیری بر قیمت و وزن فرش دارد؟
  3. آیا شانه و تراکم تاثیری بر زیبایی فرش دارد؟
  4. شانه و تراکم تاثیری هم در کیفیت دارد؟
  5. آیا ارتباطی بین لطیف بودن فرش با شانه و تراکم وجود دارد؟
  6. شانه و تراکم تابلو فرش ها چگونه است؟

شانه و تراکم چیست؟

معمولا این دو اصطلاح را برای فرش های ماشینی به کار می برند. هر فرش، دو نوع تراکم دارد: تراکم طولی که به تراکم معروف است و تراکم عرضی که به شانه معروف است. حالا می خواهیم با یک مثال، این دو تراکم را بیشتر بشناسیم و از آنجا که تراکم عرضی (شانه) اولین اصطلاحی است که در هنگام خرید به گوش شما می خورد، ابتدا آن را بررسی می کنیم.

فرض کنید که مشغول تماشای فرشی  1200 شانه با تراکم 3600 هستید، می خواهید که هم مفهوم شانه و تراکم را به خوبی درک کنید و هم از اصالت فرش مطمئن شوید. کافی است ابتدا  1 یا 10 سانتی متر از عرض فرش را در نظر بگیرید و شروع به شمارش گره ها کنید. اگر به ترتیب 12 یا 120 گره وجود داشت، این فرش واقعا 1200 شانه است و شکی در آن نیست.

حالا نوبت طول فرش است که همان کار قبلی را با آن انجام دهید؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که شمارش تراکم نسبت به شانه سخت تر است و در مواقعی امکان پذیر نیست.

در تصویر زیر به راحتی می توانید مفهوم شانه و تراکم بالا و شانه و تراکم پایین را درک کنید:

پاسخ به 6 سوال متداولی که قبل از خرید تابلو فرش و فرش ماشینی، برای شما هم پیش می آید!

شانه و تراکم چه تاثیری بر قیمت و وزن فرش دارد؟

مسلم است که هرچه شانه و تراکم و به طبع آن کیفیت و زیبایی فرش ماشینی، افزایش پیدا می کند؛ نخ و چله ی بیشتری استفاده شده و قیمت هم به همان میزان بالا می رود.

اما این موضوع در ارتباط با وزن صدق نمی کند و برای مثال فرش های 700 شانه معمولا وزنی در حدود 42 کیلوگرم دارند و فرش های 1200 شانه وزنی بین 36 تا 38 کیلوگرم وزن دارند. چرا که وقتی قرار است تعداد گره بیشتری در یک مترمربع قرار گیرد، کیفیت نخ هم افزایش پیدا کرده و وزن آن هم کمتر است.

آیا شانه و تراکم تاثیری بر زیبایی فرش دارد؟

قطعا وقتی تعداد گره ها در یک متر مربع افزایش پیدا می کند، از نخ های ریز تر استفاده شده و جزئیات طرح با دقت بیشتری دیده می شود. هرچقدر جزئیات طرح بیشتر دیده شود، زیبایی آن هم افزایش پیدا می کند.

پاسخ به 6 سوال متداولی که قبل از خرید تابلو فرش و فرش ماشینی، برای شما هم پیش می آید!

شانه و تراکم تاثیری هم در کیفیت دارد؟

قطعا پاسخ این سوال بله است. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هرچه شانه فرش بالاتر می رود به دنبال آن تراکم هم بالا می رود. به طوری که در دستگاه های قدیمی که معمولا با آن ها فرش های 350، 440 و 500 شانه را می بافند به ازای هر گره که در طول فرش است دو ردیف پود استفاده می شود و یک فرش 500 شانه با تراکم 1000 است.

همچنین در دستگاه های جدید که با آن ها فرش های 700 شانه، 1000 شانه و 1200 شانه را می بافند، به ازای هر گره که در طول فرش است، سه ردیف پود استفاده می شود و یک فرش 1000 شانه با تراکم 3000 عرضه می شود.

آیا ارتباطی بین لطیف بودن فرش با شانه و تراکم وجود دارد؟

خیر؛ لطیف بودن فرش با شانه و تراکم کاملا بی ارتباط است. لطافت و نرم بودن فرش، ارتباط مستقیمی با آهار، نوع تکمیل و جنس نخ دارد و هیچ ارتباطی با شانه و تراکم ندارد.

شانه و تراکم تابلو فرش ها چگونه است؟

دقیقا از همان قوانین فرش ها استفاده می کند. چرا که تابلو فرش، معمولا در زمان بافت فرش 9 متر و در کنار آن بافته می شود و مجبور است تا از همان توابع دستگاه تبعیت کند.

پاسخ به 6 سوال متداولی که قبل از خرید تابلو فرش و فرش ماشینی، برای شما هم پیش می آید!

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما را با شانه، تراکم و زیر و بم آن آشنا کنیم. خوشحالیم که از امروز می توانید با دقت، فرش مناسب خود را خرید کنید. این دانستنی ها، در کنار در نظر گرفتن بودجه، به شما کمک می کنند تا خرید فرش ماشینی و تابلوفرش را با خیال آسوده از ملک شاه (malekshah.ir) انجام دهید.

منبع: YJC

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: