کد خبر: ۵۰۰۹۸۶
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵

رئیس قوه قضائیه گفت: روابط ناسالم اقتصادی که امر بسیار مضموم و ناپسندی است اگر منتهی به جرم شود باید مورد رسیدگی قرار گیرد و مجرمان اقتصادی خود را برای محاکمه و حساب پس دادن به دادگاه آماده کنند.

به گزارش شفاف، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه مسئولان عالی قضایی که پس از افتتاح مجتمع ویژه رسیدگی به اخلالگران اقتصادی در  دادگستری استان تهران برگزار شد اظهار کرد: خداوند متعال را شاکریم که در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و در گام دوم انقلاب اسلامی شاهد اقتدار، عزت، عظمت و پیششرفت کشور هستیم. 

وی افزود: البته پیشرفت به آن معنا نیست که در مصرف و یا استفاده از محصولات پیشرفته شویم بلکه آنچه کشور را پیشرفته می‌کند رونق تولید، علم و فناوری در زمینه‌های مختلف است. ایرانِ قوی و پیشرفته در گروی آن است که برای تحقق ارزشهای انقلاب گامهای جدی برداشته شود. 

رئیس قوه‌قضائیه همچنین با اشاره به اظهارنظر اخیر وزیر بازرگانی آمریکا درباره ویروس کرونا گفت: اظهارنظر اخیر وزیر بازرگانی آمریکا جلوه‌ای از ارزشهای آمریکایی است؛ در حالی که شیوع ویروسی از کشور چین آغاز شده و مردم منطقه و جهان را نگران کرده است و باید اقدامات بهداشتی لازم برای جلوگیری از آن انجام شود، وزیر بازرگانی آمریکا این ویروس را عامل رونق اقتصادی این کشور می‌داند و این نوع نگاه از جمله جلوه‌های ارزش آمریکایی‌ است. 

وی ادامه داد: امیدوارم با اقداماتی که در کشور و از ناحیه مسئولان مربوطه انجام می‌شود کشور و مردم ما از این آسیب مصون بماند. اقدامات بهداشتی که در حقوق عامه است باید در دستور کار قرار گیرد تا سلامت مردم در برابر این آلودگی تضمین شود. 

رئیس قوه‌قضائیه همچنین با اشاره به آغاز به کار مجتمع مبارزه با فساد اقتصادی گفت: مبارزه با فساد اقتصادی همواره در دستگاه قضائی و از جمله دادگستری تهران وجود داشته است و اکنون نیز جریان دارد اما ضرورت ایجاب می‌کرد یک مجتمع اقتصادی داشته باشیم تا بخشها و فرآیندهای دادرسی در آن متمرکز شود و این بخش‌ها کنار هم قرار گیرند. به طور طبیعی کنار هم قرار گرفتن بخشهای مختلف، فرآیند دادرسی را تسهیل کرده و موجب دقت بیشتر قرار گیرد. 

وی ادامه داد: در مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی ضمن اینکه دادرسی انجام می‌شود اقدامات باید کاملا تخصصی باشد و به همین دلیل در کنار قضات کارشناسان حوزه‌های مختلف و کارشناسان بانک بیمه و مالیات حضور دارند.  همچنین اقدامات ضابطان اعم از ضابطان انتظامی و امنیتی باید هماهنگ باشد و مسئله سوم مطالبه شفافیت و جلوگیری از بروز فساد است. 

رئیسی گفت: باید در تولید پرونده‌های فساد پیشگیری کرد و پرونده‌های مربوط به فساد زیبنده کشور ما نیست. باید از بخشهای مختلف خواسته شود شفافیت داشته باشند و مسئله شفافیت باید به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد و شاهد کاهش ورودی پرونده‌های فساد به قوه قضائیه باشیم. 

وی با تأکید بر اتصال اسناد، کالا و پول به یکدیگر گفت: در حوزه شفافیت مسئله نخست، اسناد و قراردادهای مرتبط با موضوع و مسئله دوم پول است. اگر پولی گردش بسیار بالایی داشته باشد اما کالایی وارد کشور نشود خوف پولشویی وجود دارد و نقطه اتصال سوم کالا است. به عنوان مثال اگر تسهیلات بانکی به اظهارنامه‌های مالیاتی متصل باشد به طور طبیعی کم‌اظهاری در مالیات نخواهیم داشت و شاهد فرار مالیاتی نخواهیم بود؛ به‌ویژه نسبت به کسانی که تمکن دارند و به نحوی با ترفندهای مختلف از دادن حقوق دولت خودداری می‌کنند و در این حوزه‌ها باید به دولت و سازمانهای مالیاتی کمک کرد. 

رئیسی تاکید کرد: در این مجموعه باید کاری کنیم که اولا کشف موارد فساد افزایش یابد، ثانیا منافع حاصل از فساد را بشدت کاهش دهیم و هزینه را برای فساد بالا ببریم و ثالثا مجازاتها باید بازدارنده باشد و ارتکاب به فساد بر مرتکبین صرف کند. البته در این حوزه نباید مطلقا اجازه بدهیم فضای کشور فضای اتهام‌افکنی به یکدیگر شود و اگر کسی گزارشی دارد آن را به مراجع ذیصلاح بدهد تا پیگیری شود. فضای اتهام‌افکنی، فضای نادرستی است. 

رئیس قوه‌قضائیه گفت: روابط ناسالم اقتصادی که امر بسیار مضموم و ناپسندی است اگر منتهی به جرم شود باید مورد رسیدگی قرار گیرد و مجرمان اقتصادی خود را برای محاکمه و حساب پس دادن به دادگاه آماده کنند.  حرکت ما حرکت مقطعی نیست و تشکیل مجتمع ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی یک اقدام مجدانه و پیگیرانه است. 

وی همچنین با اشاره به انتخابات مجلس گفت: نامزدهای انتخابات و طرفداران آنها از اتهام‌زنی به افراد مختلف پرهیز کنند و اگر افرادی نیز گزارش‌هایی دارند به دستگاه قضایی به عنوان مرجع رسیدگی ارائه دهند. قوه قضائیه در رسیدگی به این موارد به هیچ‌وجه حزب، جناح و ارتباطات سیاسی نمی‌شناسد و براساس آنچه مقتضای حق و عدل است رفتار می‌کند. 

رئیسی همچنین تاکید کرد که مسئله ما در مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی فقط رسیدگی نیست و بخش دیگر آن اقدامات پیگیرانه و ایجاد هماهنگی های لازم است.

وی با اشاره به یکی از بندهای بیانیه گام دوم انقلاب درباره اینکه در دستگاه‌ها باید بخشی برای مبارزه با فساد وجود داشته باشد گفت: ما در دستگاه قضائی این کار را از گذشته دنبال کردیم و اکنون می‌خواهیم به صورت متمرکز و هماهنگ و پیگیر اقدامات خود را انجام دهیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: