کد خبر: ۵۰۱۰۰۲
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴

سفیر اسبق کشورمان گفت:هدف بورل از سفر به تهران آگاهی از اقدامات تهران و رایزنی برای منصرف کردن ایران برای خروج از ان پی تی است.

جوززپ بورلعبدالرضا فرجی راد استاد ژئوپلیتیک سیاسی و سفیر اسبق کشورمان در گفت و گویی، درباره اظهار نظر مقامات  اروپایی مبنی بر ماندن در برجام اظهار کرد: بعد از اینکه ایران بحث گام پنجم را مطرح و اعلام کرد که آن  را اجرایی  می‌کند، اروپا این  اقدام را تحمل نکرده و کشورمان را به فعال کردن مکانیزم ماشه  تهدید و  جلساتی را در همین راستا  برگزار کرد که در صورت ادامه  اقدامات، پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع خواهند داد.  البته اروپا قبل از ارسال پرونده  اعلام کرد  که مکانیزم ماشه را اجرایی خواهند کرد.

او ادامه داد: ایران  به اقدام اروپا عکس العمل نشان داد و گفت که  از ادامه گام های کاهش تعهدات برجامی خود منصرف نخواهد شد.  چین و روسیه نیز به این حرکت اروپایی‌ها پاسخ منفی دادند. سپس اروپایی ها در اظهاراتی اعلام کردند که قصدشان صرفا گفت و گو با ایران بوده و  به دنبال ارسال پرونده  ما به شورای امینت نبوده اند.

دیپلمات اسبق کشورمان درباره هدف بورل از سفر به تهران توضیح داد: می توان گفت هدف بورل از سفر به ایران آگاهی از برنامه های آتی کشورمان است همچنین رایزنی و  رسیدن به راه حل دیپلماتیک به منظور منصرف کردن تهران از ادامه  گام های برجامی و  خروج از ان پی تی هم احتمالا جز رایزنی های او خواهد بود.

او افزود: اروپا به دنبال یافتن راهی است تا ایران ادامه گام  پنجم را اجرایی نکند همچنین احتمال اینکه که اروپایی‌ها در رابطه با اینستکس  موضوعاتی را مطرح و امتیازاتی را اعلام کنند که  دقیق مشخص نیست  آیا آمریکا  به آنها اجازه خواهد داد وعده های خود را عملیاتی کنند.

او با بیان اینکه این صحبت ها قطعی نیست ولی مطرح شده است، ادامه داد: بورل در این سفر قصد دارد  ارزیابی مقدماتی را در ایران داشته باشند و  بعد در مذاکراتی که در اروپا برگزار خواهد شد،  مقدمه بررسی شرایط  و تصمیمات ایران فراهم شود.

فرجی راد در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به سفر جوزپ بورل هماهنگ کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطر نشان کرد: تصور  نمی‌کنم سفر بورل تاثیر چندانی داشته باشد، اما قطعا صحبت‌هایی مبنی بر ادامه مذاکرات انجام خواهد شد، بورل  درصدد است اقدامات بعدی ایران را خنثی کند و امتیازاتی را  در رابطه با ایران که  فرانسوی‌ها مطرح و  سایر کشورهای اروپایی  از آن  حمایت کردند، را  مجدد در این سفر ارائه کند.

دیپلمات اسبق کشورمان اضافه کرد: به نظر می رسد این بار اتحادیه و تروئیکای اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه در صدد هستند در قالب اینستکس امتیازاتی را برای  ایران  قائل شوند اما باید دید کشورمان آن را خواهد پذیرفت  یا خیر؟

او در پایان عنوان کرد: هنوز مکانیزم ماشه را دو طرف تأیید نکرده‌اند، روسیه و چین هم به این مسئله واکنش نشان داده اند، احتمال خروج  ایران از NPT هم تنها در صورت ارجاع پرونده کشورمان به شورای امنیت وجود دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: