کد خبر: ۵۰۱۱۰۶
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۹

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: باید با تعیین افراد اصلح از سلیقه‌ها، جناح‌ها و گروه‌های مختلف جامعه، مجلسی کارآمد، شنوا، دغدغه‌مند، ترکیبی از همه هموطنان در مجلس شورای اسلامی داشته باشیم.

به گزارش شفاف، مرتضی الویری در بیست و هشتمین اجلاس عمومی استان‌ها ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: دهه فجر یادآور همبستگی و همراهی غرورآفرین مردم برای ایجاد نظامی بود که خود، صاحبان اصلی آن باشند. نظامی که در آن استقلال و آزادی به رسمیت شناخته شود و اداره امور مبتنی بر خواست مردم صورت پذیرد. مردمی که در طی سال‌ها مبارزه و انتقاد وضع موجود در دوران شاهنشاهی، مهم‌ترین رکن این خیزش آزادی‌خواهانه بودند. مردمی که نه فقط در به ثمر رساندن انقلاب، بلکه در همه‌پرسی نظام جمهوری اسلامی و همه‌پرسی قانون اساسی هم مشارکت و حضوری فعالانه داشتند.

وی افزود: جمهوری اسلامی حکومتی با مبنای دینی و مردمی است که در آن حق تعیین سرنوشت از طریق مشارکت مردم در انتخابات به رسمیت شناخته می‌شود و به فرموده بنیانگذار انقلاب هر ملتی باید خودش سرنوشت خودش را تعیین کند. انتخابات مهم‌ترین سنگرگاه مردمی بودن نظام و انقلاب است.  از آنجا که مردم صاحب انقلاب هستند، حضور و مشارکت آنها در اداره امور و تصمیم‌گیری برای آینده، گرانقدرترین سرمایه کشور است که همگی باید در حفظ آن بکوشیم. ما نباید قدم در مسیری بگذاریم که منجر به یأس و عدم همراهی مردم شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه در این برهه زمانی که به انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک می‌شویم، مشارکت و نقش تمامی آحاد مردم در تعیین نمایندگان و وکلای ملت اهمیت ویژه‌ای دارد، تاکید کرد: با تعیین افراد اصلح از سلیقه‌ها، جناح‌ها و گروه‌های مختلف جامعه، مجلسی کارآمد، شنوا، دغدغه‌مند و با ترکیبی از همه هموطنان داشته باشیم.  

الویری ادامه داد: براساس بیانات رهبری نظام؛  اختلاف جناح‌ها و جهت‌گیرى‌ها و سلایق سیاسى نمایندگان، مجلس را تبدیل به یک مجموعه‌ شاداب، مؤمن و داراى احساس مسولیت، می‌کند.  امیدوارم که در فرصت اندکی که تا اعلام اسامی نهایی کاندیداها باقی مانده، شورای نگهبان با سعه صدر بیشتری عمل کرده و امکان مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم آورد. در شرایط کنونی که در داخل کشور به ثبات و همدلی نیاز داریم، بیش از هر زمان دیگری باید صبور و اهل مدارا باشیم.

وی با اشاره به شهادت سپهبد قاسم سلیمانی گفت: اکنون که نزدیک به یک ماه از شهادت سردار ملی، حاج قاسم سلیمانی می‌گذرد، بیش از همیشه به نقش و حضور مؤثر او در ایران و منطقه واقف هستیم. همانطور که در مراسم تشییع پیکر این مبارز شهید و همراهانش دیدیم، او نماد وحدت و همدلی ملت ایران از طیف‌های مختلف سیاسی و جناحی بود. حضرت امام (ره) وحدت را عامل قدرت و تفرقه را موجب سستی دیانت و ضعف ملت تلقی کرده، از این رو وجود شخصیت¬های بزرگی مانند سردار سلیمانی نعمت گرانقدری برای همبستگی ملی است. هم اینک این وظیفه ماست که رهروان راه ایشان باشیم و برای حفظ و حراست از این همراهی ملی بکوشیم.  

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه دنیای امروز گرفتار زورگویی و سلطه‌جویی رهبرانی است که نه تنها به دنبال تحکیم و بزرگداشت صلح و دوستی نیستند، بلکه در پی ایجاد تخاصم و دشمن هستند تصریح کرد: این سلطه‌جویی در ابعاد مختلف نظامی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی دامن‌گیر بسیاری از مسلمانان و کشورهای منطقه شده است. معامله بزرگ قرن، نمونه‌ای از اقدامات وقیحانه و مداخله‌جویانه در سرنوشت فلسطین است. این طرح زاییده گفتمان جنگ‌طلبانه ترامپ و متحدان صیهونیستش در منطقه خاورمیانه است. ما طبق وظایف دینی و شرعی خود، در کنار برادران و خواهران فلسطینی در این مسیر مقاومت خواهیم بود و مطابق با پیام و رسالت انقلاب اسلامی، یاری‌گر تمامی آزادیخواهان دنیا هستیم.  

الویری ادامه داد: همانطور که در اجلاسیه‌های قبلی نیز متذکر شدم، سازمان برنامه و بودجه طبق بند 5 ماده 88 قانون تشکیلات، وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی کشور، موظف است نسخه‌ای از پیش‌نویس لایحه بودجه را در اختیار شورای عالی استان‌ها قرار دهد که متاسفانه به این وظیفه قانونی خود عمل نکرده است. مهم‌ترین وظیفه شورای عالی استان‌ها، کمک به رفع تبعیض و ایجاد عدالت منطقه‌ای در کشور است و این الزام قانونی نیز به همین دلیل در متن قانون قید شده است. با این وجود انتظار دارم که در روند بررسی و تصویب بودجه در مجلس شورای اسلامی این دو مسئله مهم مورد توجه نمایندگان قرار بگیرد.

وی افزود: لازم می‌دانم که از تلاش و همراهی نمایندگان محترم مجلس نیز بابت سرعت و دقت در اصلاح موارد قید شده از سوی شورای نگهبان درباره لایحه درآمدهای پایدار، تشکر و قدردانی کنم. درآمدهای پایدار مهمترین دغدغه مدیریت شهری محسوب می‌شود. تصویب این لایحه نقطه عطفی برای مدیریت شهری و دولت است، زیرا این لایحه اقدام مهمی در راستای اداره خودگردان شهرها بدون اتکا به تراکم‌فروشی است. این لایحه علاوه بر افزایش سهم درآمدهای پایدار، نقش مهمی در ارتقای شفافیت مالی و درآمدی شهرداری‌ها خواهد داشت که خود عاملی مهم در تحقق حکمروایی شایسته در شهرها است. امیدوارم که تلاش‌های 36 ساله در راستای تأمین درآمدهای پایدار برای مدیریت شهری به تحقق بپیوندد و با تبدیل این لایحه به قانون شاهد فصلی نوین در این حوزه باشیم. 

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به خسارات سیل اخیر در کشور گفت: در حال حاضر تعداد زیادی از هموطنان ما گرفتار سیل و خسارات آن هستند. هموطنان صبور ما در استان سیستان و بلوچستان برای مقابله با خسارت‌های هنگفتی که سیل اخیر بر خانه و کسب و کار آنها وارد کرد، نیاز به همراهی و کمک سایر شهرها و دولت دارند. ابراز همدردی کافی نیست و باید همراهی جدی برای کاهش آلام آنها صورت پذیرد. از این رو از مدیران شهری در تمام کشور درخواست می‌کنم که به هر شیوه‌ای که برایشان مقدور است، همکاری کنند و اقدامی عملی برای سامان گرفتن زندگی و معیشت در مناطق سیل‌زده انجام بدهند.   

الویری گفت: در اجلاسیه امروز، میزبان حاجی میرزایی  وزیر آموزش و پرورش هستیم. امیدوارم با توجه ویژه به فصل مشترک وظایف مدیریت شهری و وزارت آموزش و پرورش و بسط همکاری‌ها در این زمینه، بتوانیم قدم‌های موثری برداریم. تربیت شهروند آگاه و مؤثر از خانواده و مدرسه آغاز می‌شود. دانش‌آموزان می‌توانند با بهره‌مندی از آموزش‌های بروز در زمینه حقوق و تکالیف شهروندی، سفیران آموزشی ما در خانواده‌ها باشند. مسئولیت‌پذیری در زندگی شهری باید از سنین دانش‌آموزی و از بدو ورود کودکان به جامعه تمرین شود. از این رو مدرسه کانون مهمی برای پرورش شهروندان مسئول و مشارکت‌جو است. قانون‌مداری نیز یکی دیگر از مؤلفه‌هایی است که باید به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود. ما نیز به عنوان ارکان مدیریت شهری موظفیم نهایت همکاری را برای ارتقای آموزش‌های شهروندی در مدارس داشته باشیم. شهرداری‌ها باید بستر بهره‌گیری از ایده‌های خلاقانه، نوآورانه و مشارکتی دانش‌آموزان برای حل مسائل شهری را ایجاد کنند. شهرهای ما باید دوستدار کودکان و پذیرای شادی و نشاط آنها باشد.  

وی در پایان خاطر نشان کرد: شهرداری‌ها در سراسر کشور، همکاری‌های بسیاری را در راستای بهسازی و نوسازی مدارس، کتابخانه‌های آنها و اماکن ورزشی دانش‌آموزان انجام داده و خواهند داد. مسئولیت تربیت نسل آینده، وظیفه‌ای خطیر است که همه در هر موقعیت و جایگاهی باید در تحقق آن، اهتمام بورزیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار