کد خبر: ۵۰۱۲۲۳
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: امسال پیش‌بینی می‌کنیم حدود ۸۰ هزار دانشجو برای راهیان نور شرکت کنند.

به گزارش شفاف، غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی وزارت علوم، در نشست خبری اردوهای راهیان نور که امروز در ساختمان مرکزی این وزارتخانه برگزار شد، با اشاره به استقبال دانشگاه‌ها و دانشجویان برای برگزاری این برنامه، اظهار کرد: خوشبختانه برنامه راهیان نور در دانشگاه‌ها به یک برنامه فراگیر در مجموعه‌های وزارت علوم، بهداشت و دانشگاه‌ آزاد تبدیل شده است و استقبال خوبی از سوی دانشجویان برای حضور در این برنامه انجام می‌گیرد، به‌طوری‌که سال گذشته بیش از 75 هزار نفر در برنامه راهیان نور شرکت کردند. 

وی در ادامه تصریح کرد: همه واحدهای دانشگاه‌ها با کم و کیف متفاوت در برنامه راهیان نور مشارکت می‌کنند و بخش لجستیک این برنامه با ارتباط و همکاری سازمان بسیج دانشجویی، مجموعه‌های دفاعی و غیره اجرایی می‌شود. در واقع راهیان نور بستری را فراهم می‌کند که ما هویت دینی و انقلابی و آشنایی با فرهنگ شهادت و ایثار و آنچه که باید در زندگی دانشجویان ما باشد، فراهم کنیم.

معاون فرهنگی وزیر علوم، به میزان سرانه تعیین شده برای هزینه در بخش راهیان نور دانشجویان اشاره کرد و گفت: آنچه که در دانشگاه‌ها برای این اردوها تخصیص پیدا می‌کند، ذیل بودجه فرهنگی است؛ اما به‌طور حدودی برای هر دانشجویی که در برنامه راهیان نور حضور دارند، مبلغی بین 400 تا 500 هزار تومان هزینه می‌شود.

وی افزود: اردوهای راهیان نور به عنوان فرصتی تلقی شده، به همین دلیل دانشگاه‌ها نهایت اهتمام خود را در برگزاری این اردوها دارند. این اردو در بین فعالیت‌های فرهنگی جریان معین و خاصی را نمی‌شناسد و همه مجموعه‌های مختلف دانشگاه‌ها نسبت به برگزاری آن اهتمام ویژه دارند. البته فراگیری جمعیتی که در این اردوها داریم، به تشکل خاصی مربوط نیست و سلایق‌های مختلف سعی دارند که مشارکت داشته باشند. سعی ستاد هم این است که این اردوها وجه مردمی و فراگیر داشته باشد و مجموعه‌های مختلف دانشجویی بتوانند برای رونق این اردوها ورود پیدا کنند.

معاون فرهنگی وزیر علوم اضافه کرد: اولویت اعزام دانشجویان در اردوهای راهیان نور با افرادی است که برای اولین بار در این برنامه شرکت می‌کنند. امسال پیش‌بینی می‌کنیم حدود 80 هزار دانشجو برای راهیان نور شرکت کنند.

 

غفاری گفت: بخش اجرایی این اردوها به عهده بسیج دانشجویی است که نیازمند توان بالایی است. این حرکت نیازمند این است که مجموعه‌های مختلف هم‌افزایی داشته باشند. قول مساعد دادیم که در این خصوص به دانشگاه‌ها کمک کنیم که دانشگاه‌ها بتوانند فراگیرتر و با مشارکت بیشتر دانشجویان این اردوها را برگزار کنند، اما آنچه که مهم است، این است که این نسل با آرمان‌های دفاع مقدس آشنا شود.

محسن جهانی، معاون فرهنگی بسیج دانشجویی، نیز در نشست خبری اردوهای راهیان نور دانشجویان که امروز در وزارت علوم برگزار شد، برگزاری این برنامه را یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی دانشجویی توصیف کرد و گفت: هر سال استقبال خوبی از سوی دانشجویان برای حضور در این برنامه‌ها صورت می‌گیرد، به‌طوری‌که سال گذشته 4500 نفر از دانشجویان به اردوهای غرب و شمال غرب و بیش از 70 هزار نفر نیز به اردوهای جنوب اعزام شدند.

وی همچنین در خصوص اعزام به راهیان نور دریایی نیز تصریح کرد: این اعزام‌ها تاکنون الزامی نداشت، اما امسال پیش‌بینی شده که این اردوها برگزار شود. در واقع پیش‌بینی می‌شود امسال 80 هزار دانشجو به اردوهای راهیان نور جنوب اعزام شوند.

معاون فرهنگی بسیج دانشجویی افزود: تاکنون بیش از 1300 خادم شهید ثبت‌نام کرده‌اند که این خادمین از دانشجویانی هستند که قبلاً در اردوهای راهیان شرکت کرده‌اند.

به گفته وی، پیش‌بینی شده که در هر اردو یک خدمت به مناطق سیل‌زده خوزستان داشته باشیم که در چهار محور پزشکی، دامپزشکی، عمرانی، مطالبه‌گری، فرهنگی و اجتماعی ارائه خدمت داشته باشند. همچنین دانشجویان مذاهب مختلف که در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند، در این اردوها حضور پیدا خواهند کرد.

معاون فرهنگی بسیج دانشجویی خاطرنشان کرد: اعزام دانشجویان به اردوهای راهیان نور دانشجویی از 3 اسفند آغاز می‌شود و تا 27 اسفند ادامه دارد.

جهانی در پایان در خصوص یادمان‌های آماده شده برای دانشجویان نیز گفت: یادمان‌های دو کوهه، فتح‌المبین، شرهانی، فکه، هویزه، چذابه و بسیاری یادمان‌های دیگر برای بازدید دانشجویان آماده شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار