کد خبر: ۵۰۱۲۴۸
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۸

یک متخصص ارتوپدی گفت: یک بیماری وجود دارد که در افراد ورزشکار بسیار شایع‌تر از دیگران است.

بیماری که در افراد ورزشکار شایع‌تر است

ذبیح الله حسن زاده متخصص ارتوپدی و فلوشیپ آرتروپلاستی و تروما در گفت و گویی، درباره بیماری «پارگی مینیسک» گفت: پارگی مینیسک یک بیماری شایع در میان ورزشکاران به ویژه افراد جوان است.

او افزود: هر زانو دارای دو مینیسک داخلی و خارجی است که به منظور جلوگیری از ضربه و آرتروز، تقسیم وزن و تسکین دهنده درد زانو است. در صورتی که مینیسک پاره شود آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری برای فرد به وجود خواهد آمد.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به عوارض «پارگی مینیسک» اظهار کرد: پارگی مینیسک باعث قفل شدن واقعی زانو می‌شود؛ بنابراین بعد از صدمات ورزشی و پیچ خوردگی ناگهانی زانو‌ها اگر مینیسک پاره شود یا آسیب ببیند در سه درجه تقسیم بندی می‌شود.

بیشتر بخوانید: مهمترین علت زانو درد در جوانی چیست؟


حسن زاده افزود: افرادی که به انجام حرکات ورزشی غیر حرفه‌ای می‌پردازند در صورت تغییر شکل زانوهایشان به شکل پرانتزی باید به پزشک مراجعه کرده و سپس به وسیله آرتروسکوپی که به «جراحی لیزیک» یا «جراحی بسته» معروف است زانو‌های آسیب دیده خود را ترمیم کنند.

او ادامه داد: پارگی میسینک از افراد جوان تا میانسال را شامل می‌شود. این پارگی در افراد جوان و ورزشکار معمولا به علت صدمه به زانو و در افراد میانسال به علت پیچ خوردگی و چرخش اتفاق می‌افتد.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به روش‌های انجام شده برای انجام «جراحی بسته» گفت: جراحی بسته یا جراحی لیزیک یک عمل سریع و فوری است که با ایجاد برش‌های کوچک یک سانتی در سطح زانو بدون ایجاد فشار یا درد باعث بهبود نواحی آسیب دیده مینیسک می‌شود.

حسن زاده در پایان گفت: در صورتی ترمیم مجدد پارگی مینیسک افراد ورزشکار باید به مدت ۶ تا ۸ هفته از بلند کردن وزنه‌های سنگین خود داری کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: