کد خبر: ۵۰۱۳۲۶
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹

معاون وزیر خارجه روسیه ضمن توضیح درباره امکان دیدار لاوروف و پامپئو در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: مسکو در بالاترین سطح آمادگی خود برای تمدید فوری و بدون پیش‌شرط پیمان «استارت‌ــ‌۳» را تأیید کرده و این پیشنهاد هنوز معتبر است.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که کار مشخصی برای فراهم سازی امکان دیدار دوجانبه بین "سرگئی لاوروف" و "مایک پامپئو" وزرای خارجه روسیه و ایالات متحده در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ انجام نشده است، ولی همیشه تماس‌های دوجانبه در چنین رویدادهای بین المللی امکان پذیر است.

ریابکوف شب گذشته در پاسخ به سئوال خبرنگاران، گفت: «در حال حاضر چنین دیداری برنامه ریزی نشده است، البته مثل همیشه وقتی روسای وزارت امور خارجه دو کشور در یک رویداد بین المللی شرکت دارند، چنین تماس‌هایی امکان پذیر است. ولی فعلاً کار مشخصی در این باره انجام نداده‌ایم.»

معاون وزیر خارجه همچنین یادآور شد که روسیه در اواخر سال 2019 ، یک نامه دیپلماتیک با پیشنهاد تمدید فوری پیمان مربوط به ادامه کاهش و محدود کردن سلاح‌های تهاجمی راهبری (استارت-3) بدون پیش شرط به ایالات متحده تحویل داد. به گفته وی ، مسکو در بالاترین سطح آمادگی خود برای تمدید فوری این توافقنامه را تأیید کرده و این موضع گیری همچنان معتبر و به قوت خویش باقی است.

سرگئی ریابکوف در عین حال تاکید کرد که روسیه مسئله تمدید پیمان استارت-3 را با هیچیک از برنامه‌های تسلیحاتی ایالات متحده مرتبط نمی‌کند.

چند روز قبل، "میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین هشدار داد که مسکو و واشنگتن دیگر فرصت تمدید پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبری بر اساس اصل دوجانبه را از دست داده‌اند.

روسیه و آمریکا درباره وضعیت ماهواره‌ها در مدار زمین همیشه با یکدیگر در تماسند

ریابکوف در پاسخ به این سئوال دیگری در این باره که آیا ایالات متحده واقعاً از طریق کانال‌های دیپلماتیک با روسیه درباره نزدیک بودن ماهواره‌های دو کشور در مدار زمین تماس گرفته است ، توضیح داد: "با توجه به مانور اشیاء مختلف در فضا ، این روشی است که بسیاری از کشورها از آن استفاده می کنند. مکانیزم تخصصی مناسبی در این زمینه وجود دارد. و ما هرگز گفت‌وگو با آمریکایی‌ها در این باره را متوقف نکرده بودیم.»

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: «ما واقعاً از ظرف واشنگتن سیگنال‌های مناسب دریافت کرده و بعد از آنکه در داخل کشور در قالب‌های مرتبط روی این علائم کار کردیم، به آنها پاسخ خواهیم داد.»

وی در عین حال تاکید کرد که روسیه مدت‌هاست که ابتکارعمل انعقاد پیمانی بین المللی درباره غیرقابل قبول بودن استقرار  تسلیحات نظامی در فضا را پیشنهاد کرده است. این در حالی است که طرف آمریکایی تلاش می‌کند تا با وارد کردن اتهامات مختلف علیه مسکو، بهانه‌ای برای اقدامات متقابل علیه فعالیت‌های فضایی ما پیدا کند.

کنفرانس امنیتی مونیخ از تاریخ 14 الی 16 فوریه (25 الی 27 بهمن ماه) برگزار می شود. به طور مرسوم ، شرکت کنندگان فقط به نشست‌های برنامه ریزی شده برای این کنفرانس محدود نمی شوند و از این همایش به عنوان بستری برای تماس‌های دو جانبه و چندجانبه استفاده می‌کنند. "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه، ریاست هیئت نمایندگی روسیه در کنفرانس سال جاری مونیخ را برعهده دارد.

لازم به یادآوری است که مباحث تعیین شده برای کنفرانس امنیتی مونیخ سال 2019 ، فروپاشی پیمان نابودی موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر ، شکاف بین مسکو و غرب و لزوم تقویت دفاع مشترک اروپایی بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: