کد خبر: ۵۰۱۴۰۷
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴

رئیس‌جمهور گفت: زنان جامعه در طول ۴۱ سال بعد از انقلاب به خوبی نشان دادند که در تمام صحنه‌ها دوشادوش مردها حضور و ظهور پیدا کردند.

به گزارش شفاف،‌ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز شنبه در نشست زنان ایرانی به مناسبت ولادت حضرت زهرا فاطمه (س) گفت: امروز در شرایطی که ما هستیم الگوسازی برای سبک زندگی و رفتار ما بسیار حائز اهمیت است. برای حرکت در مسیر زندگی علاوه بر داشتن قانون ومقررات، دانش علم تعقل و خردورزی،‌ الگو حائز اهمیت است.

وی افزود: دیگاه همه ما باید به زن تصحیح شود، به زبان می‌گوییم هر دو انسان هستند و جنس دوم نداریم و همه کمالات دارند اما این گفتن کافی نیست. در مقام عمل و قانون‌گذاری و اجرا ما باید این حقیقت را ببینیم. اگر زنان با مردان مساوی هستند از نظر خلقت و قدرت و کمالات معنوی و قرب به خداوند، پس باید در عمل و رفتار و الگوی زندگی و برخورد وسخن گفتن ما باید این مقام مساوی را ببینیم و مشاهده کنیم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: اینکه می‌گوییم جامعه اسلامی باید جامعه رقابت سالم باشد برای این است که خداوند ما را در یک رقابت سالم آفریده است. در اقتصاد و مدیریت باید رقابت سالم باشد. در علم و دانش هم باید رقابت سالم باشد و این رقابت سالم و قتی امکان‌پذیر است که موانع را برداریم و فرصت‌ها را برابر کنیم. وقتی فرصت برابر نیست چطور می‌شود رقابت‌ها را انجام داد. شما به یکی فرصت‌ها را بدهید و به دیگری فرصت ندهید و بعد هم بگویید این دو از نظر من برابر هستند، رقابت نمی‌شود. مسئله مهم دادن فرصت برابر و فضای رقابت سالم در جامعه برای زنان جامعه است. زنان جامعه در طول 41 سال بعد از انقلاب به خوبی نشان دادند که در تمام صحنه‌ها دوشادوش مردها حضور و ظهور پیدا کردند. البته در بعضی جاها ممکمن است تعداد خانم‌ها در مسئولیت بیش از مردها باشد. در آموزش و پروش اگر بسنجیم تعداد معلمان خانم بیش از آقایان است.  حدود 61 درصد معلمین خانم‌ها هستند.

روحانی گفت:‌ در دولت اگر یک جمع 20 یا 30 نفره هستیم اگر خانم‌ها باشند چه اشکالی دارد؟ البته غیر از معاون زن که دست رئیس‌جمهور برای انتخاب باز است،‌ خب آن طرف در وزیر هم دست رئیس‌جمهور را باز بگذارید؟ چه اشکالی دارد اگر ما قبول داریم و تعارف نمی‌کنیم و به زبان نمی‌گوییم که زنان در کنار مردان هستند،  باید به این مسیر برویم.

وی ادامه داد:‌ قبل از این دولت برخی مشاغل صرفا مردانه بود. مثلا سفیر بودن! سفرا کاملا مردانه بود و وقتی من صحبت کردم یکی از خانم‌ها سفیر بشود، برای وزارت خارجه حرف ‌نو و سنگینی بود. الحمدالله الان 4 نفر از سفرا از مقام زن هستند، اخیراً به وزارت خارجه تاکید کردم که در کشورهایی که سفیرش خالی می‌شود تلاش کنند زن‌هایی که آمادگی و شرایط لازم را دارند پست سفارت را تحویل بگیرند.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع انتخابات مجلس گفت: در انتخابات مجلس ولو اینکه گله داشته باشیم اما باید برویم پای صندوق. بین همه آنهایی که مطرح هستند بگردیم و و بهترها را برگزینیم. شورانتخابات با خانم‌ها بوده است. در تمام انتخابات اگر خانم‌ها تصمیم بگیرند شور انتخابات را درست می‌کنند و خانم‌ها قادر هستند افرادی که نیات و افکار و اذهانشان برای پیشرفت کشور مفیدتر است برگزینند و انتخاب کنند. بی‌تردید نقش شما نقش بسیار تاثیرگذار برای آینده کشور ما خواهد بود.

 

مشروح سخنان رئیس‌جمهور را در ادامه می‌خوانید:

حجت‌الاسلام روحانی گفت: میلاد با سعادت دخت پیامبر اسلام؛ فاطمه اطهر(س) را به همه حضار محترم، ملت ایران و همه مسلمانان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم؛ همچنین روز زن، این مظهر عواطف، هنر و زیبایی از جانب خداوند و روز مادر و همچنین میلاد فرزند فاطمه اطهر(س) امام راحل(ره) را به همه تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

وی اظهار داشت: فاطمه اطهر(س) به عنوان بهترین الگو و نمونه برای مشی و سلوک زندگی و همچنین برای خلق و خوی و سبک زندگی است. گر چه دوران زندگی حضرت زهرا(س) دوران طولانی نبود، اما در عین حال کلمات، بیانات و حضورش و خطبه معروفش بعد از رحلت پدر بزرگوارش در مسجد مدینه و فرزندان برومندی که تربیت کرد؛ حسنین و زینبین؛ و همچنین شیوه او در اداره خانه و همسرداری به عنوان بهترین الگو برای زنان جامعه ما می‌باشد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز در شرایطی که هستیم، الگوسازی برای سبک زندگی و رفتار ما بسیار حائز اهمیت است؛ همان که امروز به عنوان مراجع اجتماعی می‌نامیم و می‌خوانیم؛ برای حرکت در مسیر زندگی، علاوه بر داشتن قانون، مقررات، دانش و علم و تعقل و خردورزی، الگو نیز حائز اهمیت است.

روحانی تصریح کرد: خداوند می‌توانست اسلامش را توسط یک کتاب به جهانیان عرضه کند، اما این کار را نکرد؛ کتابش را بر قلب یک انسان والایی به نام پیامبر(ص) نازل کرد و گفت او آیه آیه آن کتاب را بر مردم بخواند و تلاوت کند و او عمل به آیات را در مقام عمل به مردم نشان دهد؛ که گفت شما عبادت اسلامی، نماز و حج را آنگونه که من انجام می‌دهم، انجام دهید.

وی ادامه داد: پیامبر(ص) علاوه بر اینکه رسول، پیام‌آور، معلم و مبین کلام خدا بود، زندگی او هم الگو و نمونه و شاهد برای جامعه انسانی بود؛ یک الگو بهتر می‌تواند هادی انسان باشد و انسان را هدایت کند و در میان زنان بزرگ تاریخ، بهترینش الگوی فاطمی است و از آن الگو بالاتر نداریم؛ گر چه مریم مقدس در قرآن مجید و همچنین زنان دیگر چون مادر موسی دارای مقام و شأن بلندی هستند، اما در عین حال هیچ الگویی بالاتر و بهتر از فاطمه اطهر(س) سراغ نداریم.

رئیس‌جمهور گفت: نسبت به زنان جامعه، لازم می‌دانم چند نکته را به عرض شما برسانم؛ اولاً‌ دیدگاه همه، حتی خانم‌ها و ‌بویژه مردها و ‌دیدگاه همگان نسبت به مقام زن باید تصحیح شود؛ به زبان می‌گوییم زن و مرد مساوی هستند، هر دو انسان‌اند و دارای کمالات هستند؛ اما این گفتن کافی نیست؛ در مقام عمل، قانون‌گذاری و اجرا باید این حقیقت را ببینیم.

روحانی در ادامه اظهار داشت: اگر زن با مرد از لحاظ خلقت و قدرت انسانی و کمالات معنوی و قرب به خداوند مساوی هستند؛ پس باید در عمل، رفتار، الگوی زندگی، برخورد و سخن گفتن هم این مقام مساوی را ببینیم و مشاهده کنیم.

وی خاطر نشان کرد: تردیدی نداریم که خداوند زن و مرد را کنار هم قرار داده و به صراحت گفته است عمل صالح؛ «من ذکر او انثی»؛ به صراحت گفته «من عَمِل صالحاً من ذکرا او انثی»؛ به روشنی گفته «و من یعمل من الصالحات من ذکر او انثی»؛ اساساً خداوند ما را خلق کرده و عالم را آفریده برای اینکه محل آزمایش انسان‌ها باشد.

رئیس‌جمهور گفت: « وجَعَلْنا ما عَلَی الْأَرْضِ زِینَه لَها لِنَبْلُوَهُمْ أَیهُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا»؛ خداوند می‌گوید همه زمین و همه زیورهای زمین و هر آنچه در زمین قرار دادیم برای این است که نشان داده شود کدام یک از شما بهتر عمل می‌کنید؛ «احسن عملا»؛ هر که بهتر عمل می‌کند و هر که کاراتر، مفیدتر است و هر که می‌تواند جامعه را به سمت سعادت ببرد؛ این تعبیر قرآن است و می‌گوید ما، شما و جهان و زینت را خلق کردیم، زینت زمین یعنی کوه‌ها، ‌دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، جنگل‌ها؛ هر چه روی زمین است، زینت و زیور زمین است؛ همه اینها برای این است که معلوم شود کدام یک بهتر عمل می‌کنیم.

روحانی تصریح کرد: اینکه می‌گوییم جامعه اسلامی باید جامعه‌ رقابت سالم باشد، برای این است که خداوند در یک رقابت سالم ما را آفریده است؛ باید در اقتصاد جامعه، در مدیریت و در علم و دانش یک رقابت سالم باشد و این رقابت سالم وقتی امکان‌پذیر است که موانع را برداریم و فرصت‌ها را برابر کنیم. وقتی فرصت برابر نیست چگونه می‌شود رقابت انجام داد؛ در مسایل اجتماعی، سیاسی، قضایی، قانون‌گذاری و فعالیت‌های علمی، اگر فرصت مرد با زن برابر نیست، چطور می‌شود این رقابت را انجام داد؟ شما به یکی همه فرصت‌ها را بدهید و به دیگری ندهی و بگویی این دو از نظر من مساوی و دارای مقام برابر‌اند؛ پس چرا فرصت برابر به اینها ندادیم.

وی با بیان اینکه اولین مسئله مهم، دادن فرصت برابر و فضای رقابت سالم در جامعه برای زنان جامعه است، خاطر نشان کرد: زنان جامعه ما طی 41 سال بعد از انقلاب در تمام صحنه‌ها دوشادوش و در کنار مردها حضور و ظهور پیدا کردند. البته امروز در بعضی جاها ممکن است تعداد خانم‌ها در مسئولیت‌ها بیش از مردان باشد، در آموزش و پرورش اگر بسنجیم، تعداد معلمین خانم بیشتر از آقایان است، حدود 61 درصد معلمین خانم‌ها هستند. بله به تعلیم و تربیت که می‌رسیم این آمار، آمار خوبی است، وقتی به دانشجویان، دانشگاه می‌رسیم، آمار، آمار خوبی است، وقتی به دانش‌آموزان مدارس می‌رسیم، آمار، قابل قبول است و وقتی به بهداشت و درمان می‌رسیم، آمار تقریباً قابل قبول است، اما آیا در همه جا اینچنین است؟ وقتی به مدیریت‌های سطح بالاتر می‌رسیم، باز هم مقام زن با مقام مرد، برابر است؟ و آیا در کنار هم هستند. آنجا هم می‌گوییم "و من یعمل من الصالحات، من ذکر او انثی"،  یا اینکه "او انثی" را فراموش می‌کنیم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: حالا جمعی هستند و جایی کار می‌کنند، مثلاً 30 نفر، 40 نفرند. مدیر تأثیرگذار هم هستند چه اشکالی دارد چند نفرشان زن باشد، یعنی مشکلی پیش می‌آید؟ و فکر می‌کنیم اساس و رکن مهم جامعه دچار خسارت می‌شود؟ خانم‌ها هم حضور داشته باشند و آنجا حرف بزنند. در دولت اگر ما یک جمع 20، 30 نفر هستیم اگر خانم‌ها باشند - غیر از معاونین رئیس جمهور که دست رئیس‌جمهور باز است و می‌تواند معاون خانم بگذارد -  آن طرف هم دست را باز بگذارید، برای وزیر هم دست رئیس جمهور را باز بگذارید. چه اشکال دارد. اگر ما قبول داریم واقعاً تعارف نمی‌کنیم و به زبان نمی‌گوییم که زنان در کنار مردان هستند.

روحانی گفت: خداوند می‌گوید از جنس خودتان و از خودتان برای شما همسر آفریدیم یک جنس و یک نفس واحده هستید. اگر این چنین است، پس در بقیه موارد هم ما قدم به قدم پیش بیاییم. خوشبختانه با آنچه که ما امروز به عنوان اقتصاد دیجیتال وارد آن شدیم و امیدواریم این اقتصاد توسعه پیدا کند، در آخرین مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی تصویب کردیم که حداقل 10 درصد اقتصاد کشور باید دیجیتال باشد اگر ما اقتصاد را دیجیتالی کردیم، در این فضا فرصت بیشتری برای خانم‌ها وجود دارد، فرصت راحت‌تری برای خانم‌ها وجود دارد که در اشتغال حضور پیدا کنند.

وی ادامه داد: در دولت یازدهم و دوازدهم بدون هیچ تعارف و شعاری از ابتدای دولت تأکید کردم و گفتم وظیفه همه وزرا و معاونین آن است که برای حضور خانم‌ها و جوان‌ها و اقوام و مذاهب تلاش کنید و به همه وزرا گفته شد که حداقل باید یکی از معاونین یا مشاورین عالی، یا دستیاران شما از خانم‌ها باشند و این را همواره تأکید کردم.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در دولت تأکید شد که در مدیریت، خانم‌ها بتوانند قدم به قدم در این فضا ارتقاء پیدا کنند، به این دلیل نیست که اینجا الان روز میلاد فاطمه اطهر(س) است و من خدمت شما خانم‌ها و بانوان عزیز هستم این را بخواهم تأکید کنم بلکه همواره مورد تأکید من بوده است. نمی‌شود، جامعه ما در اختیار یک نسل باشد و فرصت را برای نسل‌های دیگر مهیا نکنیم، اینکه در این دولت تاکید شده سن مدیریت، 8 سال کاهش پیدا کرده به این دلیل است که نسل جوان ما بتواند در مدیریت‌های مختلف حضور پیدا کند و فعال باشد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: