کد خبر: ۵۰۱۴۹۸
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۹
روحانی در نشست خبری:

رئیس جمهور گفت: ما با قدرت و توانمندی دربرابر دنیا سخن حقمان را بیان می‌کنیم، اما هیچ گاه با ضعف پشت میز مذاکره نمی‌رویم.

به گزارش شفاف، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در نشست خبری امروز  (۲۷ بهمن) در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی ضمن تشکر از ملت ایران برای حضور پرشور در راهپیمایی ۲۲  بهمن، گفت: در سالی که گذشت سال پرماجرایی برای مردم بود.

رئیس جمهور ادامه داد: مردم ما در برابر همه حوادث سخت در سال ۹۷ و ۹۸ ایستادگی کردند و مقاومت بی‌نظیری را در مقابل فشارهای خارجی از خود نشان دادند.

او بیان کرد: حادثه هواپیمای اوکراینی و حادثه کرمان نیز موجب تأثر شد؛ همچنین از ابتدای  سال ۲۵ استان‌ کشور با حادثه سیل مواجه بودند و شهادت ناجوانمردانه حاج قاسم سلیمانی از جمله اتفاقات تلخ بود و در عین حال حضور باشکوه مردم نشان از این داشت که مردم راهی را که انتخاب کرده‌اند به درستی ادامه خواهند داد. 

هیچگاه با ضعف پای میز مذاکره نمی‌رویم

روحانی ادامه داد: علی رغم اینکه بدخواهان ما می‌خواستند امسال با شرایط غیر قابل تحملی مواجه شویم، خوشبختانه مشکلات ما امسال کمتر از سال گذشته است علی رغم اینکه شرایط ما از سال گذشته سخت‌تر است.

او افزود: بی تردید آمریکا به این نتیجه رسیده‌ است که مسیری که انتخابات کرده، غلط بوده است، البته این تحریم‌ها مشکلاتی رابرای مردم به وجود بیاورد، اما این تحریم‌ها بی‌ثمر خواهد بود و آنچه آن‌ها فکر می‌کنند که با فشار حداکثری ما را در ضعف پای میز مذاکره ببرند و دولت با ضعف در برابر میز مذاکره ببرند، این کار امکان ناپذیر است ما با قدرت و توانمندی دربرابر دنیا سخن حقمان را بیان کرده و می‌کنیم، اما هیچ گاه با ضعف پشت میز مذاکره نمی‌رویم. اولین باری است اقتصاد بدون نفت را تجربه می‌کنیم؛ هیچ دولتی تاکنون اقتصاد بدون نفت را تجربه نکرده است؛ همچنین آمار و‌ارقام در حوزه‌های مختلف با سال‌های قبل قابل مقایسه نیست.

روحانی گفت: آمار و ارقام به ما نشان می‌دهد که ملت ایران در دو سال اخیر چقدر فداکارانه در خدمت نظام و کشور بودند هر چند کارگزاران و خدمتگزاران مردم در دولت هم تمام تلاش خود را به کار گرفتند.

او با اشاره به اینکه مسیر ما ایستادگی و‌ پیشرفت در سال آینده خواهد بود، افزود: پیام من تشکر از مردم ایران است؛ سال آینده با همین توانمندی مسیر را ادامه می‌دهیم و در آینده ما دشمن را مجبور می‌کنیم تا پای میز مذاکره بیایند. در مذاکرات سال ۹۲ و ۹۳ آنها بودند که پای میز مذاکره آمدند و درخواست مذاکره کردند، البته امروز هم آنها درخواست مذاکره دارند، ولی باید به شرایط عادلانه بازگردند تا مذاکره امکانپذیر باشد.

دولت توانست تورم را مهار کند

روحانی تصریح کرد: آن‌هایی که تبلیغات نادرستی را علیه کشورمان به راه انداخته‌اند و اعلام کردند که تورم در سال جاری سه رقمی خواهد شد شکست خوردند و دیدند که دولت توانست تورم را مهار کند.

او در ادامه افزود: سال آینده هم مسیر پیشرفت و رشد اقتصادی را ادامه خواهیم داد و بنا داریم تورم را کنترل کنیم و رشد اقتصادی هم داشته باشیم.

طرح صلح هرمز یکی از بهترین راه حل‌ها برای ثبات منطقه است

حجت‌الاسلام روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر طرح صلح هرمز و نتیجه آن، اظهار کرد: برای همه جهانیان روشن است که در این منطقه صلح و ثبات بدون مشارکت و حضور ایران امکان ناپذیر است، ثبات و صلح در منطقه با حضور کشور مهم و قدرتمندی مانند ایران امکان پذیر خواهد بود.

او افزود: ما همواره به دنبال امنیت در منطقه بوده‌ایم و شهید سلیمانی نیز جزء سردارانی بود که به دنبال این مولفه‌ها در حوزه خلیج‌فارس و خاورمیانه بود و همواره در این مسیر تلاش کرد و آخرین تلاش او نیز در مسیر گفت‌وگو با نخست وزیر عراق بود که ناجوان مردانه او را به شهادت رساندند.

رئیس جمهور کشورمان بیان کرد: طرح صلح هرمز در مجمع عمومی سازمان ملل امسال مطرح و به همه کشورها اعلام شد و برای دبیرکل و دولت‌های منطقه، سایر کشورها ارسال و من به طور رسمی طرح مذکور را برای سران کشورهای منطقه ارسال کردم و از همه آنها خواستیم که در آن مشارکت کنند که برخی کشورها به خوبی استقبال کردند و برخی کشورها نیز پاسخ صریحی به ما نداده‌اند.

روحانی ادامه داد: در عین حال همچنان معتقدیم که راه‌حل صلح منطقه و امنیت آن طرح صلح هرمز است و این امر با تلاش همگانی کشورهای منطقه محقق می‌شود و البته تأکید می‌کنم که از ثبات منطقه همه باید استفاده کنند، چرا که اگر صلح و ثباتی در منطقه وجود دارد، باید همه کشورهای منطقه از امنیت آن برخوردار باشند و اگر بخواهیم برخی کشورها را از ثمره امنیت برخوردار کرده و برخی را بی‌نصیب بگذاریم مطمئنا این صلح پایدار نخواهد بود و ما همچنان بر این طرح صلح هرمز یا طرح امید تأکید داریم و باور داریم که یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای ایجاد صلح پایدار در منطقه است.

شرایط داخلی ما نشان از اتحاد و وحدت ماست

او در پاسخ به سوال دیگری درباره پیغام‌های برخی کشورها برای ایجاد گشایش در بن‌بست‌های برجام و اینکه آیا در صورت رئیس جمهور شدن مجدد ترامپ، فشارها بیشتر می‌شود و یا ممکن است قبل از آن گشایشی ایجاد شود، گفت: البته این سوال را باید از آن طرفی‌ها بپرسید، برای ما فرقی نمی‌کند که چه حزبی در آمریکا حاکم باشد و آنچه که برای ما مهم است، منافع ملی کشور خودمان است، شما می‌دانید که در آمریکا از ابتدا دو گروه وجود داشته‌اند و دارند، گروهی باور دارند که با فشار به ایران می‌توانند ما را به مسیر دلخواه خود هدایت کنند، گروه دیگری نیز معتقدند که ایران قدرتمندتر از این حرف‌ها بوده و باید با آن به تفاهم برسیم که این گروه همان دولت قبلی آمریکا بود که باور داشت باید با ایران به تفاهم رسید و پای میز مذاکره نشست البته مذاکره سختی بود؛ اما ما به یک تفاهمی رسیدیم و آن تفاهم نیز در حال اجرا بود؛  البته اگر به صورت کامل طرف‌های ما به آن توافق عمل می‌کردند، ما شرایط بهتری را در منطقه و جهان تجربه می‌کردیم.

رئیس جمهور کشورمان تأکید کرد: متأسفانه در حین اجرا گروه اول روی کار آمدند و این گروه معتقد هستند که راه‌حل توافق با ایران نیست و تنها راه تحمیل به ایران است، لذا پکیجی آماده کرده و این را باید به ایران تحمیل کنیم نه اینکه بنشینیم با ایران بحث کنیم و به نقطه نظر مشترک برسیم. این گروه با فشار‌هایی که اسرائیلی‌ها بر آن اعمال داشته‌اند، فکر می‌کردند اگر تحریم حداکثری را علیه ایران طراحی و اجرا کنند، ایران ۳ الی ۴ ماه بیشتر دوام نیاورد و تسلیم می‌شود و وقتی این اتفاق افتاد، قصد داشتند تا پکیج خود را روی میز مذاکره بگذارند و به تعبیر آن‌ها ایران نیز مجبور خواهد بود تا شرایط آن‌ها را بپذیرد. از آن روز تاکنون بیش از ۲۰ ماه می‌گذرد و شرایط ما در ۵ الی ۶ ماه اخیر بهتر شده است؛ بنابراین این تحریم شکست خورده است و در منطقه شرایط بهتری داریم و اتحاد و وحدت بیشتر شده است در حالی که آن‌ها می‌خواستند مردم در درون کشور در شرایطی قرار بگیرند که به باوری برسند که بدون تفاهم و توافق با آمریکا نمی‌توانیم زندگی خود را ادامه دهیم.

حجت‌الاسلام روحانی بیان کرد: هیچکس در کشور ما این موضوع را قبول ندارد و همه دیدند که با اینکه تحت فشار حداکثری بودیم، با کمی مشکل و سختی از این جریان عبور کردیم بنابراین اینکه دولت بعدی دست چه کسی خواهد بود حرف و طرح ما همیشه یکی خواهد بود و ما گفتیم که اگر آمریکا به برجام بازگشته، از تحریم‌ها دست بردارد، می‌تواند در قالب ۵ + ۱ باز هم با ما مذاکره کند و تا زمانی که این چنین نشود، امکان مذاکره با آمریکا وجود نخواهد داشت.

دولت در انتخابات هیچ دخالتی ندارد

او در پاسخ به سوال دیگری پیرامون فضای انتخاباتی کشور، گفت: خوشبختانه فضا نسبت به گذشته فرق کرده و امروز یک شور و نشاط نسبی در کشور برای انتخابات وجود دارد و ما می‌خواهیم که این نشاط به حداکثر برسد تا به بهترین شکل انشاءالله انتخابات برگزار شود، حتما یک انتخابات پرشور و حداکثری به نفع ما است و آمریکایی‌ها از حضور حداکثری مردم در انتخابات خوشحال نخواهند شد؛ آنها انتخاباتی را می‌پسندند که حضور مردم در آن حداقلی باشد که این به نفع کشور ما نخواهد بود، بنده از ابتدا نگران بودم که نکند شرایط به گونه‌ای باشد که رقابت خوبی صورت نگیرد و حضور مردم کم باشد، گزارشی که وزارت کشور قبلا به من داده بود، این بود که هفتاد حوزه فضای غیررقابتی دارند که این امر من را نگران کرد و همه تلاش من این بود که کاری کنم که رقابت بیشتر شود و حدالامکان افرادی که امکان آن‌ها وجود دارد تأیید شوند تا صحنه انتخابات پرشورتر شود.

رئیس جمهور کشورمان بیان کرد: امروز ظهر از وزارت کشور سوال کردم که وضعیت آن هفتاد حوزه بهتر شده است یا خیر؟ که طبق آخرین گزارش ۴۴ حوزه رقابتی وجودندارد و رقابت در سایر حوزه‌ها دیده می‌شود و این خبر برای بنده بسیار خوشحال کننده بود که در اکثر حوزه‌ها رقابت وجود دارد و مردم حضور بیشتری پیدا می‌کنند. به نظرم مردم باید باز هم حضور پیدا کنند البته ممکن است از حزب آن‌ها کاندیدایی وجود نداشته باشد. همه ما ایرانی هستیم و به انقلاب و کشورمان علاقه داریم، اما می‌شود در حزب رقیب افرادی را انتخاب کرد که اصلح و بهترند و می‌توانند بهتر برای کشور در پارلمان مفید باشند. دولت در انتخابات هیچ دخالتی ندارد و هیچ لیستی به نام دولت و روحانی وجود ندارد و مردم آزادند، امیدواریم به بهترین شکل در انتخابات شرکت کنند و ان‌شاءالله آثار آن برای کشور بسیار خوب باشد.

تا ساعت آخر به پای وعده‌مان ایستاده‌ایم

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه از عمر دولت شما یک سال و نیم باقی مانده شایعاتی درباره استعفای شما مطرح شده و آیا به راستی شما قصد استعفا دارید؟، گفت: چه کسانی می‌گویند ما می‌خواهیم استعفا دهیم؟ به نظر من استعفا خیلی معنا ندارد، زیرا ما از آغاز انتخابات آمده‌ایم و به مردم وعده‌ای داده‌ایم و حال نیز تا ساعت آخر به پای وعده‌مان ایستاده‌ایم و تلاش داریم که وعده‌هایی که به مردم داده‌ایم را اجرا کنیم.

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: البته در حد امکان البته ممکن است شرایط اقتصادی و دشمن مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده باشد، اما هیچوقت در ذهن من مسئله استعفا مطرح نبوده است.

روحانی افزود: حال که شما این مسئله را مطرح کرده‌اید، می‌خواهم بگویم که در ماه‌های اولی که انتخابات برگزار شد، مسئله‌ای در ذهن من بود به دلایلی خدمت رهبری مطرح کردم و زمانی که هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده بود و مراسم تحلیف انجام نشده بود، به رهبری گفتم حال دولت آمده و می‌خواهد کار کند، اما شما اگر به هر دلیلی فکر می‌کنید دولت و فرد دیگری بهتر می‌تواند خدمت کند من آماده‌ام به راحتی کنار بروم، اما ایشان به شدت این موضوع را رد کردند.

او خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند شما تا روز و ساعت آخر به خدمتتان ادامه دهید و من هم از شما حمایت خواهم کرد و یک بار دیگر هم در سال ۹۷ به دلایلی دیگر من مجددا به خدمت ایشان رفته و این مسئله را مطرح کردم.

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: مقام معظم رهبری در جواب فرمودند من حتی اجازه نمی‌دهم دولت یک ساعت مسئولیت را تحویل دهد. یعنی حتی بحث سال و هفته نیست و دولت باید تا ساعت آخر کار خود را ادامه دهد.

روحانی افزود: من هم نظرم همین است و دولت تا ساعت آخر کار خود را ادامه خواهد داد و وظیفه خود را عمل خواهد کرد و تمام مردم هم تا امروز از نظام، از دولت حمایت کردند و دلشان می‌خواهد شرایط کشور بهتر شود.  اگر ما می‌خواهیم شرایط کشور بهتر شود همه باید از نظام حمایت کنیم و در عین حال اگر نقدی هم داریم، دلسوزانه مطرح کنیم و این اشکالی ندارد، زیرا ممکن است جایی نیاز به اصلاح داشته باشد؛ بنابراین این حرف و شایعه را من قویا تکذیب می‌کنم و دولت پای مسئولیت و عهد خود تا ساعت‌های آخر خواهد ماند انشاءالله.

مسائل ایران و عربستان قابل گفت‌وگو است

رئیس جمهور کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی بر وزیر خارجه ایران در مونیخ گفتند که پیام‌هایی از سوی عربستان مطرح شده که ایران به آن‌ها پاسخ مثبت داده است، اما پس از آن وزیر خارجه عربستان این را تکذیب کرد، مضمون این پیام‌ها چه بوده است، گفت: همواره دولت‌هایی بوده‌اند که پیام‌هایی را برای ما می‌فرستادند.

روحانی ادامه داد: در همین اواخر هم دولت پاکستان در این زمینه فعال بود، دولت عراق در این زمینه فعال بود و دولت‌های دیگر هم در این زمینه فعال بودند، حتی دولت‌های اروپایی پیام‌هایی را برای ما فرستادند و همواره پاسخ ما این بود که ما یک مشکل پیچیده و غیرقابل حل با عربستان نداریم.

او افزود: هر زمانی که عربستان آماده باشد، مسائلی که بین ما است، قابل گفت‌وگو خواهند بود، البته مهم‌ترین مسئله الان در خاورمیانه مسئله من است و برای عربستان سعودی هم بسیار مهم است که پایان کار چگونه باشد.

رئیس جمهور کشورمان تأکید کرد: البته عربستان سعودی اشتباه بزرگی در منطقه مرتکب شد؛ نسبت به یمن و فکر می‌کرد که یمن را می‌تواند با چند هفته و یا چند ماه تسلیم کند و این خطا و اشتباهی بود که انجام داد و تا امروز هم خود و هم مردم عزیز یمن را گرفتار کرده است و کشتار بی‌سابقه‌ای را در آنجا ایجاد کرده است.

روحانی خاطرنشان کرد: البته اگر عربستان دست از تجاوز در یمن بردارد همانطور که شما اشاره کردید، شرایط برای گفت‌وگو و مصالحه بسیار آماده‌تر خواهد بود و یکی از مسائل بسیار مهم، مسئله یمن است که معتقدیم باید به خود مردم یمن واگذار شود و آن‌ها خود این مسئله را حل و فصل کند و کشور‌هایی که به یمن تجاوز کردند، باید دست از تجاوز بردارند و باید غرامت را هم به مردم یمن پرداخت کنند.

من هرگز انتخابات را زیر سوال نبرده‌ام

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما در سخنرانی پیشین خود از انتصاب به جای انتخاب صحبت کردید و درباره شورای نگهبان هم همین را مطرح کردید، با توجه به اینکه شما در همین پروسه به ریاست جمهوری رسیدید، اگر بالاترین مقام اجرایی کشور در نزدیکی انتخابات چنین صحبتی را مطرح کند، در حضور حداکثری مردم تأثیر نمی‌گذارد؟، گفت: اگر رئیس جمهوری اینطور که شما گفتید صحبت کند، خیلی بد است و حتما اثر بد خواهد گذاشت.

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: من هرگز انتخابات را زیر سوال نبرده و نخواهم برد، زیرا انتخابات مسئله بسیار مهمی در کشور ماست و یک رکن رکین است و همانطور که مقام معظم رهبری هم فرمودند همه ارکان کشور مستقیم یا غیرمستقیم با انتخابات روی کار آمدند و مشروعیتشان از لحاظ حقوقی و اجتماعی با رأی مردم است.

روحانی خاطرنشان کرد: همه حرف من از روز اول که ممکن است برخی‌ها برداشتشان دقیق نباشد این بود که نگذاریم زمانی انتخابات تبدیل به انتصابات شود. نه اینکه الان انتصابات است و انتخابات وجود ندارد.

او افزود: اگر انتخابات نبود پس چرا من خودم این همه اصرار می‌کنم که مردم شرکت کرده و حضور پیدا کنند؟ اگر انتخابات واقعی نیست، چرا این همه من خواهش می‌کنم از نظارت و شورای محترم نگهبان که سخت‌گیری را کمتر کنند تا رقابت بهتر شود؟ اگر انتصابات است که جایی برای این همه اصرار وجود ندارد.

رئیس جمهور کشورمان خاطرنشان کرد: تمامی بحث‌ها بخاطر این است که ما انتخاباتی داریم و قطعا انتصاباتی در کار نیست و آن انتخاباتی که در اصل انتصابات بود، برای زمان پیش از انقلاب بود و برای رژیم گذشته بود و من هم در آن سخنرانی به صراحت گفتم که در زمان رژیم گذشته همه در تهران انتخاب می‌شدند و بی‌خود در حوزه‌های مختلف مردم را به پای صندوق‌های رأی می‌کشاندند و ما نباید بگذاریم که چنین اتفاقی در تاریخ ما رخ دهد.

روحانی بیان کرد: حتما امروز ما انتخابات داریم و حتما تمام مردم باید تلاش کنند، البته در انتخابات هم مانند تمام امور دیگر ممکن است به طور کامل راضی نباشیم و این اشکالی ندارد که ما انتقاد داشته باشیم، اما نباید بخاطر انتقاد به فرآیند‌ها انتخابات را ترک کرده و قهر کنیم و کنار رویم بلکه همه باید به پای صندوق رأی برویم و انتخابات بسیار مهم است و من هم افتخار می‌کنم که در سال ۹۲ و ۹۶ با انتخاب مردم بر سر کار آمدم.

او افزود: اگر انتخابات مردم نبود، قطعا من مشروعیت نداشتم البته نه تنها من بلکه مجلس و تمامی ارکان کشور هم با رأی مردم بر سر کار می‌آیند و انتخابات برای ما بسیار مهم است و من از تمامی مردم خواهش می‌کنم که به پای صندوق آراء بیایند و رأی دهند که انشاءلله مجلس خوبی در آینده داشته باشیم.

حامل‌های انرژی تنها تصمیم دولت مطرح نبود

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه کسانی در داخل همسو با مقامات غربی نگذاشتند برجام به سرانجام برسد و چرا ما هنوز ممنوعیت‌ها و حصر‌ها را داریم و چرا درباره کشته‌های آبان و هواپیمای اوکراینی اطلاع‌رسانی نمی‌شود؟، گفت: واقعیت این است که همه ما، همه احزاب و جناح‌ها باید از این ذهنیت خارج شویم که یک جناح باید کشور را در اختیار داشته باشد و همه باید احساس کنیم که همه احزاب و جناح‌ و گروه‌ها در حد خودشان حق دارند و باید حضور داشته باشند و باید فعال باشند.

روحانی ادامه داد: اصلا معنی ندارد که در کشور یک جناح یا یک حزب حاکم مطلق بر کشور باشد و همه جا او فقط حضور داشته باشد، این اصلا به نفع کشور نبوده و به ضرر کشور است و همه باید تلاش کنند.

او افزود: اینکه شما می‌گویید برخی چیز‌ها به اعتماد مردم ضربه زده‌اند، بله همینطور است یعنی ما باید تلاش کنیم تا این اعتماد را برگردانیم. در آبان به اعتقاد من علامتی در غروب جمعه داده شد که غلط بود یعنی صبح جمعه که بنزین با نرخ جدید به مردم اعلام شد و مردم هم خرید و فروش را انجام می‌دادند، ما مشکلی نداشتیم تا ظهر جمعه هم مشکلی نبود، اما غروب حرکت‌هایی در فضای مجازی ابتدا شکل گرفت.

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: علامت این موضوع هم این بود که در این حرکت توافق همگانی نیست یعنی موضوعی وجود دارد که اختلافی است و شکاف حاکمیتی را به نادرستی القاء کردند و برخی از مردم هم فکر کردند که برخی‌ها مخالف و برخی‌ها موافق هستند و برخی‌ها گفتند که ما یکشنبه صبح این را برمی‌گردانیم و طرح چند فوریتی خواهیم داد.

روحانی بیان کرد: این صحبت‌ها ذهن مردم را مخدوش کرد در حالی که در موضوع آبان و حامل‌های انرژی تنها تصمیم دولت مطرح نبود بلکه تصمیم کل نظام بود یعنی این تصمیم در شورای عالی هماهنگی اقتصادی اتخاذ شده بود و هر سه قوه در آنجا حضور داشتند و هر سه قوه رأی داده بودند و به اتفاق آراء این موضوع تصویب شده بود و رهبری این را تأیید کرد بنابراین این تصمیم تنها دولت نبود و کل نظام در این زمینه با هم تصمیمی اتخاذ کردند.

او ادامه داد: تا صبح یکشنبه مرتب این تردید را نشر می‌دادند که اختلاف نظر وجود دارد تا زمانی که مقام معظم رهبری در بیاناتشان تصریح فرمودند و درواقع این شبهه برطرف شد و کنار رفت و غروب همان روز هم شرایط عادی شد یعنی شب دوشنبه ما هیچ مسئله‌ای در کشور نداشتیم و روز دوشنبه هم ما مشکلی نداشته و مشکل ما روز شنبه و یکشنبه بود.

رئیس جمهور کشورمان بیان کرد: بنابراین این موضوع از شبهه افکنی ش