کد خبر: ۵۰۱۵۳۴
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۹

وزیر بهداشت با بیان اینکه دو گروه موثر در ارتقای شاخص‌های سلامت، بهورزان و ماماها بوده‌اند، گفت: یکی از اقدامات وزارت بهداشت در جهت مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، اجرای برنامه "هر خانه یک پایگاه سلامت" است.

به گزارش شفاف، دکتر سعید نمکی در دیدار اعضای انجمن علمی مامایی ایران اظهار کرد: در دنیا، ماماها قابل‌ترین افراد برای رسیدگی به مردم هستند و اعتقاد دارم دو گروه که در ارتقای سلامت در ایران اصلی‌ترین نقش را داشتند، بهورزان و ماماها بودند و این دو قشر زحمتکش و خدوم، به ارتقای شاخص‌های حوزه سلامت به ویژه سلامت مادران باردار و نوزادان و کودکان، کمک بسیار بزرگی کرده‌اند.

وی افزود: با مطالعاتی که از سایر کشورها داشته‌ام، اعتقاد دارم که ماماها اصلی‌‌ترین تامین‌کنندگان سلامت هستند و باید این نقش را احیا کنیم. باید برای ماماها، در حرکت‌های بزرگ اجتماعی مانند رشد جمعیت که نگرانی اصلی مقام معظم رهبری و بزرگان نظام جمهوری اسلامی ایران است، جایگاه تعریف کنیم البته بخشی از سیاست‌های جمعیتی مانند ترغیب به فرزندآوری، بی‌خطر بودن دوران بارداری مادران، ترویج زایمان صحیح و طبیعی و سلامت مادران و نوازدان، مرتبط با وزارت بهداشت و ماماها است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از اقدامات وزارت بهداشت در جهت مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، اجرای برنامه "هر خانه یک پایگاه سلامت" است، خاطرنشان کرد: معتقدم اگر سفیر سلامت یا سلامتیاری از دل خانواده پیدا کنیم و در مورد پیشگیری، درمان‌های اولیه و توانبخشی آموزش دهیم، نظام سلامت بیمه شده است و از ماماها می‌خواهم که در این برنامه به ما کمک کنند.

نمکی تاکید کرد: ماماها می‌توانند به عنوان اولین نیروی تماس مردم با نظام ارائه خدمت باشند. اعتقاد دارم که باید نیروهای چند بعدی و چند ظرفیتی تربیت کنیم؛ باید جایگاه مناسب جدیدی را به عنوان نخستین نیرویی که در نظام ارائه خدمت با مردم در تماس است، تعریف کنیم و سطح‌بندی را به گونه‌ای مشخص کنیم که اگر در خانه‌های بهداشت، بهورزان، اولین سطح تماس مردم هستند، در مراکز بهداشتی و درمانی این نقش بر عهده ماماها باشد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار