کد خبر: ۵۰۱۶۱۲
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۶

دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی گفت: دادگاهی قرار است بر علیه ترامپ که مسئول صادر کردن دستور ترور سردار سلیمانی بوده است، شکل گیرد.

به گزارش شفاف، عبدالهیان عصر امروز در نشست بررسی ابعاد حقوقی و بین‌المللی ترور سردار سلیمانی در پژوهشگاه قوه قضاییه اظهار کرد: درباره سردار سلیمانی صحبت‌هایی انجام شده که چقدر ایشان شخصیتی بزرگ بوده‌اند؛ فکر می‌کنم سردار سایمانی مهم‌ترین ترتیبات امنیتی و سیاسی را در غرب آسیا رقم زدند.

وی افزود: ترتیباتی که در امنیت جمهوری اسلامی ایران تاثیر داشت؛ بعد از سقوط شاه و نظم ژاندارمی پهلوی ما شاهد نظم امنیتی جایگزین جدید در منطقه نبودیم؛ آمریکایی‌ها سالیان بسیار به دنبال برقراری ترتیبات امنیتی خود در منطقه بودند که در آن جمهوری اسلامی نباید نقشی داشته باشد اما آنان موفق نشده‌اند که جمهوری اسلامی ایران را وادار به ترتیبات امنیتی مورد نظر خود کنند برای همین نتوانستند نظم مورد نظر خود را در منطقه پیاده کنند؛ در خط این عمل سردار شهید بود که ما شاهد شکل‌گیری ترتیبات امنیتی جدیدی به نام محور  مقاومت در منطقه هستیم، ترتیباتی که خلاف نظم آمریکایی هاست؛ آنان هم اقداماتی را انجام دادند تا خاورمیانه جدید شگل بگیرد اما با وجود شکل‌گیری، باب خواست آنها نبوده است. آن چیزی که ما شاهد آن بودیم امنیتی است که برای ایران به وجود آمده است.

عبدالهیان تصریح کرد: درباره مباحث حقوقی باید از اول از آقای رییسی تشکر کنم که قاضی ویژه‌ای را در نظر گرفتند. دادگاهی قرار است بر علیه ترامپ که مسئول صادر کردن دستور ترور بوده است، شکل گیرد؛ ما نیازمند کمیته حقیقت‌یاب نیستیم؛ ما نیازمند یک کمیته تحقیق هستیم تا مدارکی که علیه ترامپ را می‌تواند مطرح کند، بتوانیم دنبال کنیم؛ باید یک قاضی تحقیق فوراً به عراق سفر کند تا اقدامات آمریکایی‌ها را در این مدت ترتیب دادند، بررسی کند.

وی ادامه داد: مسئله مهم در اینجا این است که قاضی تحقیق باید از محل حادثه شروع کرده تا عالی‌ترین مقامات عراق پرس‌و‌جو کند و در مرحله دوم ترامپ را محکوم کند؛ ترامپی که دستور مستقیم داده برای ترور یک عضو رسمی سازمان رسمی یک کشور دیگر؛ ایران باید دادگاهی را تشکیل دهد تا تمام دارایی‌های ترامپ را شامل مقوله تروریستی قلمداد کند؛ این عمل ترامپ را دیوانه می‌کند.

عبدالهیان یادآور شد: نکته دوم این است که ما خودمان باهم در داخل زیاد گفت‌و‌گو می‌کنیم؛ این یک موضوع کاملا بین‌المللی است؛ بسیاری از حقوقدانان بین‌المالی و قضات منتظرند تا ما آنان را دعوت کنیم تا راهکارهایشان را مطرح کنند؛ عراق هم وقتی می‌تواند عمل کند که ما به سرعت علیه ترامپ حکم صادر کنیم.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور خاورمیانه گفت: آنچه در حال حاضر اهمیت دارد این است که رای انقلابی علیه چهره‌های آمریکایی بدهیم و بعد وارد لایه‌های بعدی مثل کمیته‌های حقیقت‌یاب شویم؛ خارجی‌ها خیلی می‌پرسند و نگران هستند که آیا انتقام شما همین 13 موشک بالستیک بود یا ادامه دارد؟ در این حادثه تروریسی چندین جرم را آمریکا و ترامپ مرتکب شدند که دو مورد آن به طور خاص در مورد سردار سلیمانی بود؛ نخست اینکه خودرو سردار سلیمانی و همراهانش هدف قرار گرفت و سردار سلیمانی و همراهانش شهید شدند که در پاسخ به این مسئله 13 موشک بالستیک به پایگاه عین الاسد شلیک شد؛ در جریان ترور سردار سلیمانی، انتقام فراتر است.

دانشگاه تهران: لزوم درخواست "هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی" در ماجرای ترور شهید سلیمانی

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: