کد خبر: ۵۰۱۹۳۸
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۱

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه آمار اهدای خون در روزهای اخیر کاهش یافته است، گفت: شهروندان با علائم سرماخوردگی از اهدای خون معاف می‌شوند؛ تمام تجهیزات انتقال خون استریل است.

به گزارش شفاف، دکتر بشیر حاجی بیگی، درخصوص وضعیت ذخایر خون و فرآورده‌های خونی کشور اظهار کرد: در مراکز اهدای خون سراسر کشور تمامی نکات بهداشتی و دستورالعمل‌های علمی رعایت شده و اهدای خون همچون گذشته تحت شرایط کاملا استریل انجام می‌شود. درحال حاضر، با تقویت شبکه خونرسانی کشور میزان ذخایر خون و پلاسمای اکثر استان ها قابل قبول است و امیدواریم با سطح آمادگی کافی به استقبال تعطیلات نوروزی برویم.

تمامی تجهیزات انتقال خون استریل است

حاجی بیگی تاکید کرد: تمامی تجهیزات انتقال خون استریل است و در هرفرآیند اهدای خون نیز از ملزومات یکبار مصرف مصرف استریل و استاندارد استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اهداکنندگان مستمر خون در سراسر کشور با اصول اولیه خود مراقبتی آشنا هستند و با رعایت این اصول و دیگر مسائل بهداشتی در هر شرایطی به حفظ سلامت خود و دیگران کمک می‌کنند.

وی از افرادی که دارای علائم بیماری سرماخوردگی مانند عطسه یا سرفه و یا تب هستند خواست تا حداقل یک ماه پس از بهبودی به مراکز انتقال خون مراجعه نکنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با تاکید بر اینکه انتقال خون هیچگاه کمیت را فدای کیفیت خون و فرآورده‌های آن نخواهد کرد ، یاداور شد: طبق روال گذشته معاینه و مشاوره پزشکی در مراکز اهدای خون در حال انجام است؛ در صورتی که شهروندان با علائم بیماری سرماخوردگی به مراکز اهدای خون مراجعه کنند، توسط پزشک بخش اهداکنندگان از اهدای خون معاف می‌شوند.

دکتر حاجی بیگی همچنین بر اهمیت تامین خون مراکز درمانی تهران تایید و تصریح کرد: کلانشهر تهران دارای 160 بیمارستان است و این استان پرمصرف‌ترین استان کشور از نظر خون و فرآورده های آن است.

وی ادامه داد: 25 درصد خون اهدایی در کشور در تهران مصرف می‌شود و این در حالی است که تنها 16 درصد خون های اهدایی در تهران اهدا می‌شود. نیاز به خون و فرآورده‌های آن روزانه و همیشگی است و سازمان انتقال خون نیازمند حضور روزانه اهداکنندگان خون است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران خاطر نشان کرد: در حال حاضر از نظر تامین خون و فرآورده‌های اورژانسی در بیمارستان‌های تهران هیچ مشکلی نداریم.

وی اضافه کرد: اهداکنندگان جوان و مستمر خون می‌توانند در تهران حتی در روزهای تعطیل به مرکز انتقال خون که آدرس آنها در وب‌سایت‌های سازمان انتقال خون و اداره کل انتقال خون استان تهران موجود است، مراجعه کنند و بیماران نیازمند به خون را یاری بخشند.

گفتنی است، آمار اهدای خون در روزهای اخیر کاهش یافته است و سازمان انتقال خون از اهداکنندگان خون به ویژه اهداکنندگان مستمر خون خواسته است تا به مراکز اهدای خون مراجعه کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار