کد خبر: ۵۰۱۹۵۵
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴

موسوعه امام هادی (ع) به همت پژوهشکده باقرالعلوم روانه بازار کتاب شد.

به گزارش شفاف، دردمند می‌شویم گاهی می‌بینیم ده‌ها و بلکه صدها آثار و نوشته درباره زندگی برخی زمامداران، شاعران و نویسندگان غیر مشهور وجود دارد اما چنین همتی را درباره زندگی الهی پیامبر و خاندانش که خدا هرگونه پلیدی را از آنها زدوده و به ایشان پاکی ویژه بخشیده است، نمی‌بینیم.

تلاش تحقیقی در مورد زندگی پر کرامت امام هادی بسیار کم و زمینه بحث در آن فراوان است و آرزوی هر مسلمانی این است که در ابعاد زندگی هر امامی، مخصوصاً امامانی که درباره آنان کم سخن رفته است، در هر سطحی نوشته‌هایی را ببینید که پرده جهل و بی‌خبری را نسبت به زندگی الهی آنان از جلوی چشم مردم و مسلمانان بر دارد تا بتوانند از آب زلال معارف آنان بنوشند و فطرت الهی خود را سیراب و هر یک به کمال نهایی خود برسند.

در همین راستا پژوهشکده باقرالعلوم علیه‌السلام برای دسترسی به مجموعه کاملی از سیره امام هادی علیه‌السلام، از تمام منابع گفتار و کردار و احادیث منسوب به حضرت را گردآوری و پس از بررسی، تطبیق و تنظیم توسط گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم علیه‌السلام در قالب کتاب "موسوعه امام هادی علیه‌السلام"منتشر کرد.

این کتاب شامل چهار فصل است:
فصل اول: در عقاید
فصل دوم: در احکام
فصل سوم: در اخلاق
فصل چهارم: در دعاها

در بخشی از این کتاب آمده است:

فرق ایمان و اسلام
ابو دعامه گوید: در آن بیماری که امام هادی از دنیا رفت، برای عیادت، به خدمتش رسیدم، چون خواستم برگردم، فرمود: ابا دعامه! نو بر من حق پیدا کردی، آیا حدیثی که خوشحالت کند برایت نگویم؟ عرض کردم: خود را بسیار نیازمند آن می‌بینم ای فرزند رسول خدا! فرمود: پدرانم از امیرالمومنین علیه‌السلام نقل کرده‌اند که فرمود: رسول خدا علیه‌السلام به من فرمود: علی جان بنویس، عرض کردم: چه بنویسم؟
فرمود: بنویس به نام خداوند بخشنده مهربان، ایمان، آن است که در دل جای می‌گیرد و اعمال آن را تصدیق می‌کند و اسلام، آن است که بر زبان، جاری می‌شود، و به سبب آن، ازدواج (با همسران مسلمان) حلال می‌شود. ابو دعامه گوید: عرض کردم: ای فرزند رسول خدا، سوگند به خدا نمی‌دانم کدامیک نیکوتر است؛ حدیث یا سند؟ فرمود: این حدیث، نوشته‌ای است به خط علی بن ابی طالب علیه‌السلام و املای رسول خدا علیه‌السلام که ما (خاندان نبوت) از ایشان به ارث می‌بریم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار