کد خبر: ۵۰۱۹۶۱
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: باید توضیح داد که زدن ماسک فقط برای افراد مبتلا و کسانی که در تماس با فرد آلوده هستند الزامی است و لازم نیست همه در جامعه ماسک به صورت داشته باشند.

مدیریت تقاضای انفجاری ماسک در داروخانه هاسیدعلی فاطمی  نایب رئیس انجمن داروسازان ایران درگفت و گو با خبرنگار شفاف، درباره ظرفیت تولید ماسک، اظهار کرد: بر اساس اعلام مسئولین، حداکثر ظرفیت تولید ماسک در ایران حدود یک و نیم میلیون عدد در روز است. اگر در بحران کنونی فقط ۵ نفر از هر ۱۰۰ نفر بخواهند روزی یک ماسک استفاده کنند، باید تولید ۲.۵ برابر شود تا پاسخگوی درخواست ها باشد. این درحالی است که به دلیل عدم اطمینان از آینده، مراجعه  به داروخانه ها بیش از نیاز واقعی مردم است و این داروسازان را برای پاسخگویی به مردم تحت فشار زیادی قرار داده است. بر اساس مشاهدات تقاضا برای ماسک و محلول های ضدعفونی کننده در داروخانه ها نه ۲.۵ برابر بلکه صدها برابر شده است.

او افزود: یکی از رفتارهای ناپسندی که در جامعه ما زیاد دیده می شود، برخورد با معلول و مقصر جلوه دادن آخرین حلقه از یک سلسله اتفاقات است. متاسفانه در رابطه با مشکل کمبود ماسک و محلول های ضدعفونی کننده نیز عده ای فقط به دنبال مقصر نشان دادن داروخانه ها هستند که این منصفانه نیست.

استفاده از ماسک برای همه ضروری نیست

فاطمی بیان کرد:  بهتر است به جای افزایش عرضه روی سیاست مدیریت تقاضا کار کرد. باید به مردم توضیح داده شود که زدن ماسک فقط برای افراد مبتلا و کسانی که در تماس با فرد آلوده هستند الزامی است و لازم نیست که همه در جامعه ماسک به صورت داشته باشند؛ زیرا در این صورت ممکن است ماسک به افراد نیازمند واقعی نرسد و آنها باعث انتشار ویروس شوند.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران تصریح کرد: باید روی این نکته تاکید شود که شستشوی منظم دست ها و پاکیزه نگه داشتن سطوح بیشترین سهم را در پیشگیری از شیوع بیماری کرونا دارد.

فاطمی ادامه داد: در صورت عدم دسترسی به فرآورده های ضد عفونی کننده، باید روش تهیه آن‌ها از مواد سازنده (در صورت دسترسی) آموزش داده شود. به عنوان مثال رقیق کردن الکل خالص به نسبت ۷ به ۳ با آب یا رقیق کردن آب اکسیژنه (۳ درصد) به نسبت یک به ۵ با آب برای ساخت محلول های ضدعفونی کننده دست و سطوح، با رقیق کردن سفید کننده های خانگی به نسبت یک به ۵۰، محلول موثری برای نابود کردن ویروس ها ایجاد می شود که فقط برای ضدعفونی کردن سطوح مناسب است.

او بیان کرد: ضرورت دارد با پیش بینی های لازم، برای توزیع و عرضه عادلانه ماسک و فرآورده های ضد عفونی کننده برنامه ریزی شود، از جمله: معرفی شرکت های پخش مجاز، اعلام قیمت ثابت برای این اقلام و تعیین شرایط فروش در داروخانه ها (تعداد قابل عرضه و ثبت مشخصات مشتری و ...).

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در پایان یادآوری کرد: بدیهی است که داروخانه ها در همه جای دنیا در دسترس ترین مراکز پزشکی برای عرضه کالاهای سلامت هستند و چنانچه سازوکار مناسب برای عرضه در شرایط بحرانی مورد پیش بینی قرار گیرد، اشکال و کاستی رخ نخواهد داد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار