کد خبر: ۵۰۲۱۸۲
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸

جمعی از تشکل های دانشجویی در نامه های جداگانه ای به مسئولان مختلف وزارت امور خارجه، قوه قضائیه و مجلس خواستار پیگیری وضعیت مسلمانان هند در حوادث اخیر این کشور شدند.

به گزارش شفاف، جمعی از تشکل های دانشجویی در نامه های جداگانه ای به مسئولان مختلف وزارت امور خارجه، قوه قضائیه و مجلس خواستار پیگیری وضعیت مسلمانان هند در حوادث اخیر این کشور شدند.

 اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور در واکنش به قتل عام مسلمانان هند در نامه‌هایی خطاب به مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و علی باقری کنی معاون امور بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه خواستار اقدام کارآمدی در حمایت از مسلمانان مظلوم هند شدند.

 

در بخشی از این نامه آمده است: 

این روزها که جهان و رسانه های آن درگیر اخبار مربوط به شیوع ویروس کرونا هستند در سکوت خبری و انفعال دولت های مدعی حقوق بشر در دنیا برادران و خواهران مظلوم هندی ما به جرم مسلمان بودن توسط هندوهای افراطی و با حمایت رژیم اشغالگر صهیونیستی قتل عام می شوند.

حمایت از مسلمانان مستضعف علاوه بر آنکه وظیفه شرعی شما و سیره پیشوایان دین ماست وظیفه قانونی  دولت ها در  جمهوری اسلامی ایران نیز می باشد در همین راستا بنابر نص صریح اصول 3، 11 و 152 قانون اساسی ،  جنابتان به عنوان رئیس دیپلماسی خارجی کشور بیشترین وظیفه را در حمایت از مسلمان مستضعف جهان در ساختار حکومتی نظام مقدس جمهوری اسلامی دارید.

  لذا اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور ضمن محکوم کردن این فاجعه بزرگ و عرض تسلیت و آرزوی آرامش برای مسلمانان مظلوم هند، از شما مطالبه می‌کند با اعلام موضع مناسب و اقدام کارآمد خود در راستای حمایت از مردم مظلوم و مسلمان هند علاوه بر انجام وظیفه شرعی خود به وظیفه ی قانونی خویش نیز عمل کنید.

همچنین بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد 21 واحد دانشگاه آزاد طی نامه ای به محمد جواد ظریف، وزیر خارجه خواستار حمایت قاطع وزارت خارجه کشورمان، از مسلمانان مظلوم هند شدند.

در بخشی از این نامه آمده است: 

 انتظار حمایت از مسلمانان هند در مجامع بین‌المللی، توقعی بیهوده‌است. اما یکی از اهداف بزرگ انقلاب اسلامی بازگرداندن حاکمیت به مستضعفانی است که همیشه از تاریخ بیرون مانده اند. پس از دستگاه دیپلماسیِ برآمده از انقلاب اسلامی، انتظاری جُز یاری و حمایت از مستضعفان جهان؛ نباید داشت.

قواعد دیپلماسی در اسلام، فراتر از عقل معیوب بشر است. امیدواریم با حمایت قاطع وزارت خارجه کشور، از شیعیان و مسلمانان مظلوم هند؛ شاهد بازگشت رویکرد این وزارتخانه به اسلام ناب محمدی باشیم.

همچنین بسیج دانشجویی و انجمن علمی فقه و مبانی حقوق دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه درخواست کردند اقدامات و تمهیدات لازم جهت احقاق حقوق مسلمان هند از طریق مجامع بین المللی از سوی ستاد حقوق بشر قوه قضائیه صورت گیرد.

در بخشی از این نامه آمده است:

پیرو جنایات رخ داده در شهر دهلی نو هند علیه مسلمانان و کشتار فجیح آنان و تخریب خانه و مسجد توسط هندوهای افراطی و تصویب قانونی ضد مسلمان در هند موسوم به CAA و وجود بیش از 200 میلیون مسلمان در هند و نقض بند 1 و3 و18 اعلامیه جهانی حقوق بشر از طرف دولت هند، انتظار مسلمانان این است که طبق بند 16 ماده 3 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که قوای سه گانه جمهوری اسلامی را ملزم می کند سیاست خارجی کشور را  براساس معیار های اسلام ، تعهد برادرانه نسبت به همه مسلمانان و حمایت بی دریغ از مستضعفان جهان تنظیم کند دستور فرمایید اقدامات و تمهیدات لازم جهت احقاق حقوق مسلمان هند از طریق مجامع بین المللی از سوی ستاد حقوق بشر قوه قضائیه صورت گیرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: