کد خبر: ۵۰۲۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰

نتایج یک تحقیق در چین نشان داده که ویروس کرونا می‌تواند از طریق مدفوع نیز منتقل شود؛ رعایت نکات بهداشتی و اطلاع از راه‌های انتقال این ویروس باعث کاهش شیوع آن در جهان می‌شود.

به گزارش شفاف، نتایج یک تحقیق در چین اثبات کرده است که ویروس کرونا می‌تواند علاوه بر سیستم تنفسی موجب آلودگی دستگاه گوارش نیز شود. پژوهشگران چینی هشدار داده اند که این ویروس می‌تواند از راه مدفوع نیز منتقل شود.

این پژوهشگران در مقاله‌ای که در نشریه Gastroenterology منتشر شده است، اعلام کرده اند که بیش از ۵۰ درصد افرادی که به کروناویروس جدید مبتلا شده بودند RNA این ویروس را در مدفوع خود نیز داشته اند.

پژوهشگران این مطالعه، همچنین گفته اند که برخی بیماران دچار مشکلاتی نظیر اسهال و استفراغ نیز بوده اند؛ آن‌ها بیوپسی مری، معده، اثنی عشر و رکتوم (مقعد) بیمارانی که تحت آندوسکوپی قرار گرفته بودند را مورد مطالعه قرار دادند؛ نتایج این مطالعه نشان داد در ۲۳ درصد افرادی که نمونه‌های تنفسی آنها، منفی بوده است، کرونا همچنان در مدفوع آن‌ها وجود داشته است؛ این مسئله به این معناست که عفونت در دستگاه گوارش حتی بعد از پاک شدن از دستگاه تنفسی نیز می‌تواند وجود داشته باشد.

 
البته این مسئله به معنای از بین نرفتن ویروس و درمان نشدن آن نیست بلکه محققان معتقدند اطلاع یافتن از تمام روش‌های انتقال ویروس، می‌تواند به پیشگیری و کاهش اپیدمی این ویروس در جهان، کمک کند؛ با رعایت نکات بهداشتی می‌توان از شیوع کروناویروس جدید جلوگیری به عمل آورد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: