کد خبر: ۵۰۲۴۰۴
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸

طی روزهای اخیر، پتانسیل‌های علمی برای درمان و تشخیص ویروس کرونا به کار گرفته شده‌ است و علم فتونیک و لیزر هم در این میان برای فرآیند تشخیص می‌تواند راهگشا باشد.

به گزارش شفاف، فناوری‌های مبتنی بر فوتونیک می‌تواند راه‌حل‌های سریعی در تشخیص COVID-19 ارائه دهد؛ برخی پتانسیل‌های این علم می‌تواند به کمک تشخیص کرونا بیاید.

ترموگرافی به وسیله مادون قرمز جزو نخستین کاربردهای علم فوتونیک و لیزر است که غبالگری‌های وسیع برای شناسایی افراد مبتلا در مراحل مقدماتی توسط این تکنولوژی انجام می‌شود؛ ابتدا یک الگوی حرارتی از جسم یک فرد مبتلا به ویروس برداشته می‌شود در زمان غربالگری این الگوهای حرارتی با هم تطبیق داده‌ می‌شود تا فرد مشکوک به ابتلا از سایرین جدا شود.

همین روش برای تشخیص بیماری‌هایی چون آنفولانزای خوکی، آنفولانزای مرغی، ابولا یا SARS هم استفاده شده‌ است.

با استفاده از این علم می‌توان بانکی از الگو‌های حرارتی بیماران فراهم کرد و رصد الگو‌ها را بدون وجود یک مکان خاص بازرسی، به صورت گسترده در سطح شهر مورد استفاده قرار داد؛ این روش امکان غربالگری وسیع‌تر و دقیق‌تری فراهم می‌کند.

تیم فناوری پزشکی موسسه Instituto de Astrofísica de Canarias (IACTEC) بر روی نوع خاصی از ترموگرافی مادون قرمز کار می‌کند که با استفاده از یک نرم‌افزار و حسگر قابل حمل الگو‌های دمایی غیر عادی را تشخیص داده و دما در نقاط مختلف بدن را با الگوی بانک فراهم شده تطبیق دهد.

علم فتونیک و لیزر امکان ارائه حسگرهای تشخیص ویروس با استفاده از نانوذرات طلا را هم داشته است. این حسگر‌ها در زمان مواجهه با ویروس و فرآیند برهم کنش، تغییر رنگ می‌دهند. تصاویر ارائه شده با یک تلفن همراه هم قابل تجزیه و تحلیل است تا درصد آلودگی به ویروس مشخص شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار