کد خبر: ۵۰۲۵۰۰
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۴

آل خلیفه شیوع «کرونا» در منطقه را بهترین فرصت برای تحقق اهداف سیاسی یافته و با کارشکنی در مسیر بازگشت بحرینی‌ها از ایران به کشورشان، ضمن نقض حقوق آنها، بر پروژه ایران ستیزی موج سواری می کند.

به گزارش شفاف، از زمان شیوع ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای منطقه و جهان طی هفته‌های اخیر، سردمداران رژیم آل خلیفه سیاست عجیب و غریبی را در قبال اتباع خود در جمهوری اسلامی ایران که به منظور زیارت و سیاحت به این کشور سفر کرده بودند، اتخاذ کردند؛ سیاستی که انتقادهای زیادی را با خود به همراه داشت.

در همین ارتباط، مقامات آل خلیفه ورود اتباع خود در ایران به بحرین را ممنوع و اعلام کردند که آنها حق ندارند به خاک خود بازگردند! در واقع، مقامات آل خلیفه با این سیاست عجیب و بی سابقه از عمل کردن به مسئولیت‌های خود در قبال شهروندانشان شانه خالی کردند. این درحالی است که بسیاری از کشورهای جهان پس از شیوع کرونا، به مسئولیت خود در قبال بازگرداندن اتباعشان از دیگر کشورها عمل کردند.

این اقدام عجیب آل خلیفه مورد انتقادهای فراوانی واقع شد. در همین ارتباط، «ابراهیم المدهون» فعال بحرینی در این خصوص گفت: «ما مشاهده می‌کنیم که دولت بحرین با عدم بازگرداندن شهروندان بحرینی آنان را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد و این افراد برای مدت طولانی است که در جمهوری اسلامی ایران بلاتکلیف مانده اند و حکومت بحرین با عدم پایبندی به مسئولیت‌های خود به وظیفه طبیعی دولت در قبال شهروندانش عمل نمی کند».

در همین حال، «باقر درویش» رئیس انجمن حقوق بشر بحرین نیز در این خصوص تأکید می‌کند: «مسئولان بحرین در قبال شمار زیادی از شهروندان بحرینی که در پی انتشار کرونا در جمهوری اسلامی ایران بلاتکلیف مانده اند با بی توجهی و عدم مسئولیت پذیری فاحشی رفتار کرده است. این امر باعث شده جمع کثیری از این افراد در شرایط بسیار سختی زیر فشار روحی و برخی زیر فشار مالی به سر برند».

در واقع، باید گفت که این اقدام آل خلیفه بیش از هرچیزی نشانگر رویکرد قومیت گرایی و طایفه گرایی آل خلیفه و سیاست‌های تبعیض آمیز آن در حق اقشار مختلف بحرین است. حقیقت آن است که آل خلیفه ویروس «کرونا» را بهانه‌ای برای پیاده سازی سیاست‌های فرقه گرایانه خود علیه شهروندان بحرین قرار داده است تا از این فرصت برای ضربه زدن هرچه بیشتر به آنها و سرکوبشان بهره برداری کند.

سیاست طایفه گرایانه آل خلیفه حتی صدای فعالان بحرینی را درآورده است و آنها صراحتاً به این مسأله اعتراض کرده و آن را مورد نقد جدی قرار داده اند. در همین ارتباط، «عبدالغنی الخنجر» فعال سیاسی بحرین معتقد است: «اقدام رژیم آل خلیفه که به بهانه انتشار کرونا از بازگشت بحرینی‌هایی که برای سفر به ایران رفته اند ممانعت می‌کند، جنایت بزرگی در حق ملت بحرین است. با این اقدام ثابت شده که آل خلیفه رژیمی بی نهایت طایفه گرا است که شایستگی حکومت بر کشوری مانند بحرین را ندارد».

اقدام ضد حقوق بشری آل خلیفه علیه بحرینی‌ها درحالی است که کشورهای مختلف جهان زمینه برای بازگشت اتباعشان به خاک خود را فراهم کردند و طبق قانون، برای اطمینان از صحت و سلامتی‌شان، آنها را ۲ هفته در قرنطینه قرار دادند؛ اقدامی که آل خلیفه از انجام آن سرباز زد و حاضر نشد در زمینه بازگشت اتباع بحرینی به کشور خود از الگوی ده‌ها کشور دیگر در جهان استفاده کند.

انتقادات و فشارهای گسترده فعالان سیاسی بحرینی بر رژیم آل خلیفه در نهایت باعث شد تا این رژیم اندکی در سیاست خصمانه خود در قبال شهروندانش در ایران تجدید نظر کرده و زمینه برای بازگشت گروهی از آنها را فراهم آورد. در همین راستا، اخیراً نخستین گروه از شهروندان بحرینی در ایران با وساطت برخی کشورهای منطقه‌ای نظیر کویت و عمان به بحرین بازگشتند.

پر واضح است که آل خلیفه در ممانعت از بازگشت اتباع خود از ایران به بحرین، به استفاده ابزاری از ویروس کرونا برای پیاده سازی اهداف سیاسی‌اش در بحرین روی آورده است. بدیهی است که مقامات رژیم آل خلیفه در این میان بیشترین چشمداشت را به تغییر بافت جمعیتی خود دارند.

در فرایند تغییر بافت جمعیتی بحرین، آل خلیفه بر روی سلب تابعیت شهروندان بحرینی تمرکز داشته و دارد. آل خلیفه تلاش می‌کند با اعطای تابعیت بحرینی به بیگانگان، پایگاه اجتماعی خود در بحرین را تقویت کند. درست در راستای همین سیاست، دادگاه‌های آل خلیفه از سال ۲۰۱۲ تاکنون صدها بحرینی را سلب تابعیت کرده و در نقطه مقابل، به شمار زیادی از بیگانگان تابعیت بحرینی اعطا کرده اند.

واقعیت آن است که مقامات آل خلیفه به این نتیجه رسیده اند که فرصت کنونی می‌تواند برای تشدید روند سلب تابعیت‌ها در بحرین مناسب باشد و بدین ترتیب، زمینه برای سلب تابعیت حدود ۱۵۰۰ شهروند بحرینی در ایران، فراهم شود. لذا ناگفته پیداست که ویروس کرونا به ابزاری در دستان آل خلیفه برای تشدید فشارها بر شهروندان بحرینی و به تبع آن، قلع و قمع و سلب تابعیت آنها تبدیل شده است و این بدان معناست که ویروس طایفه گری در بحرین به اوج خود رسیده است.

اما سیاست‌های خصمانه آل خلیفه تحت پوشش شیوع ویروس کرونا در منطقه تنها ابعاد داخلی ندارد و جنبه‌های خارجی را نیز شامل می‌شود. حقیقت آن است که سردمداران آل خلیفه در این زمینه از عربستان سعودی تبعیت می‌کنند و تلاش دارند از رهگذر شیوع کرونا، بر پروژه ایران هراسی در منطقه موج سواری کنند. در همین راستا، عربستان سعودی به تازگی در مواضعی تکراری و خصمانه ایران را به عنوان عامل شیوع کرونا در عربستان معرفی کرد! این درحالی است که کرونا در بسیاری از کشورهای جهان شیوع یافته است.

آل خلیفه نیز در همین راستا گام بر می‌دارد و با اتخاذ سیاست ممانعت از ورود اتباع بحرین به کشور خود تلاش کرد تا اینگونه به افکار عمومی و شرکای تجاری ایران در جهان القا کند که شیوع کرونا در ایران در وضعیت قرمز قرار گرفته است. لذا کاملاً پیداست که موج سواری بر پروژه ایران هراسی توسط آل خلیفه آن هم تحت بهانه «شیوع کرونا» در دستور کار مقامات این رژیم قرار گرفته است.

تمامی این اتفاقات درحالی است که رژیم‌هایی نظیر آل خلیفه و آل سعود از هفته‌ها پیش تمام تلاش خود را برای مخفی کردن آمار مبتلایان به کرونا در عربستان و بحرین به کار بستند اما شیوع این ویروس در این کشورها، موجب ناکام ماندن‌شأن در مخفی کاری‌ها شد.

از سوی دیگر، رویکرد خصمانه آل خلیفه در قبال جمهوری اسلامی ایران را می‌توان در اظهارات اخیر «سوسن الشاعر» خبرنگار بحرینی و مقاله نویس روزنامه «الوطن» (نزدیک به دربار پادشاهی بحرین) جستجو کرد. وی اخیراً با انتشار مقاله‌ای، ایران را مهمترین عامل تهدید برای بحرین و دنیا دانسته و مدعی شده است: «هرگونه ارتباط با ایران، امنیت ملی ما و بقیه کشورهایی که شهروندانشان برای سفر به ایران از طریق بحرین اقدام می‌کنند را به خطر می اندازد».

وی افزود: «ممنوعیت سفر به ایران حتی پس از پایان موضوع ویروس کرونا باید ادامه یابد و بحرین نباید مسیر ترانزیت شهروندان کشورهای حاشیه خلیج فارس به ایران باشد». الشاعر مدعی شده است: «تا زمانیکه نظام موجود بر ایران مستقر است و این نظام معاهده‌ها و موازین بین المللی را رد می‌کند، هیچ چیزی نباید ما را به این کشور مرتبط کند». این اظهارات خبرنگار نزدیک به دربار پادشاهی بحرین خود به تنهایی حاکی از آن است که در موضع گیری های سیاسی آل خلیفه در قبال جمهوری اسلامی ایران، کرونا بهانه‌ای بیش نیست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار