کد خبر: ۵۰۲۶۷۲
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۹

قیمت نفت در روز جمعه بیشترین کاهش هفتگی بعد از بحران مالی سال 2008 را تجربه کرد که ناشی از شیوع ویروس کرونا و تلاش‌های عربستان و هم پیمانانش برای سرازیر کردن نفت به بازار بود.

به گزارش شفاف نقل از رویترز، قیمت نفت در روز جمعه بیشترین کاهش هفتگی از بحران مالی سال 2008 را تجربه کرد که ناشی از شیوع ویروس کرونا و تلاش‌های عربستان و هم پیمانانش برای سرازیر کردن نفت به بازار و رساندن سطح عرضه به رکوردی جدید بود.

ترکیب نادر شوک‌های شدید هم به عرضه و هم به تقاضا سبب شد تا بازار نفت خام سقوط کند، درحالی که تولیدکنندگان سراسر جهان خود را برای یک فزونی عرضه و اشباع غیر منتظره بازار در هفته‌های آتی آماده می‌کنند.

دنیل یرگین، مورخ انرژی در آمریکا گفت:«مشکل، جنگ بر سر قیمت نفت در میانه یک بازار محدود شده، است.»

آشفتگی که ویروس کرونا ایجاد کرد، سبب شد تا در بیشتر روزهای هفته در سراسر بازار فروش وجود داشته باشد.

قیمت ها در روز جمعه به علت بروز نشانه‌هایی از سوی آمریکا و کشورهای دیگر برای حمایت از اقتصادهای ضعیف، افزایش یافت اما قیمت نفت برنت طی هفته گذشته 25 درصد کاهش یافت که بیشترین کاهش هفتگی از بحران مالی 2008 به شمار می‌رود.

نفت برنت در روز جمعه با 63 سنت افزایش 33.85 دلار فروخته شد و نفت خام آمریکا با 23 سنت افزایش 33.85 دلار معامله شد.

اما نفت خام آمریکا نیز طی هفته گذشته 23 درصد از ارزش خود را از دست داد که بیشترین کاهش از بحران 2008 به شمار می‌رود.

پس از اینکه مذاکرات اوپک پلاس با موفقیت به پایان نرسید، عربستان و امارات پیشنهاد عرضه نفت بیشتر به مشتریان خود کرده‌اند .

روسیه هیچ تمایلی برای کاهش بیشتر تولید از خود نشان نداد. وزیر انرژی این کشور روز پنج شنبه با شرکت‌های انرژی این کشور دیدار کرد، اما در مورد بازگشت به توافق صحبتی نکردند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: