کد خبر: ۵۰۲۸۰۹
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۴

وزیر بهداشت گفت: ما چهار روز است که بسیج ملی مقابله با کرونا را آغاز و ۱۴ میلیون نفر را غربالگری کرده ایم.

به گزارش شفاف، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: از بهورزان تا عزیزان در مراکز جامع سلامت و همه کسانی که در بسیج ملی مقابله با کرونا به ما کمک کردند و نیروهای درمان در بیمارستان ها در مبارزه با کرونا قدردانی می کنم.

او ادامه داد: ما چهار روز است که بسیج ملی مقابله با کرونا را آغاز کرده ایم و ۱۴ میلیون نفر را غربالگری کرده ایم و تعداد قابل توجهی خوداظهاری کردند و تعداد بسیاری را همکاران ما تماس برقرار و اطلاعات را دریافت کرده اند و از این تعداد حدود ۳ هزار و ۴۱۵ نفر به بیمارستان‌ها ارجاع شدند و ۱۶۰۵ نفر بستری شدند.

غربالگری کل کشور تا چند روز آینده

نمکی گفت: بسیج ملی مقابله با کرونا به ما کمک کردند تا افراد آلوده را از مشکوک شناسایی و جداسازی کنیم و افراد مرتبط با افراد آلوده را تحت مراقب قرار دهیم و بار بیمارستان ها را کاهش دهیم  و از همه مهم تر چرخه ویروس را قطع کنیم و اگر با همین آهنگ پیش برویم، در چند روز آینده کل کشور را غربالگری خواهیم کرد و دیگر نقاط مبهم و ناشناخته از میزان آلودگی نخواهیم داشت.

او ادامه داد: استانداران، روسای دانشگاه های علوم پزشکی و دوستان ما در بسیج و سازمان های مردم کار بزرگ ملی خلق کردند و مقام معظم رهبری این طرح را موفق و منطبق با مبانی علمی و  اعتقادی تایید فرمودند و این موجب دلگرمی ما و همکارانمان شد و رییس جمهور حمایت جدی کردند و همه اعضای دولت را فراخوانده و همه به کمک ما آمدند.

وزیر بهداشت اظهار کرد: در تاریخ پس از انقلاب چنین توافق و همدلی بین دستکاه های مختلف شاهد نبودیم و از همه کسانی که ماررا همراهی کردند تشکر می کنیم و تاکنون در تاریخ انقلاب اسلامی مجلس تعطیل نشده بود، همچنین تولیت بقاع متبرکه مثل حرم امام رضا و حضرت معصومه تا پایان امشب اعلام خواهند کرد که تا پایان نوروز تعطیل خواهند بود.

استقرار اکیپ های بهداشتی در مبادی ۱۳ استان کشور

نمکی گفت: به کمک دستگاه‌های مختلف در ۱۳ استان در خروجی شهر‌ها اکیپ مستقر کنیم و ماشین‌ها را چک می‌کنیم و افراد آلوده به سیستم قرنطینه منتقل خواهند شد و افراد ۱۴ روز درقرنطینه خواهند بود و در صورت نیاز فرد به بیمارستان ارجاع خواهد داده شد.  

او ادامه داد: تیم اپیدمیولوژی مقابله با کرونا اعلام کرد که اگر ۲۵ درصد ایزولاسیون بیماران را به ۴۰ درصد برسانیم، ۵۰ درصد موارد ابتلا و مرگ و میر کاهش پیدا خواهد کرد و اگر ایزولاسیون را به ۷۰ درصد برسانیم، بین ۷ تا ۱۰ برابر ابتلا و مرگ و میر کاهش پیدا خواهد کرد.

وزیر بهداشت اظهار کرد:‌از مردم خواهش و تمنا می‌کنیم، در خانه بمانند، کرونا و عوارض آن جدی است و آگر کرونا را ساده بگیریم مبارزه با آن دشوار است، مردم ۱۵ روز در خانه بمانند تا با بسیج ملی مقابله با کرونا بتوانیم کرونا را شکست دهیم و اعلام کنیم که اپیدمی را کنترل کرده ایم.

غربالگری ۴۴ درصد جمعیت کرمانشاه در بسیج ملی مقابله با کرونا

وزیر بهداشت در ادامه طی تماس ویدیو کنفرانسی با استاندار کرمانشاه اظهار کرد: ما با نیت اینکه ما سراغ ویروس برویم نه اینکه ویروس سراغ ما بیاید و از همه دست اندرکاران در بسیج ملی مقابله با کرونا قدردانی می‌کنم و آماده تسهیل کار و ابلاغ دستورات لازم هستیم.

بازوند استاندار کرمانشاه  اظهار کرد: کادر درمان جان خود را به خطر می‌اندازند عرض خسته نباشید وخداقوت داریم و از مردم فهیم کرمانشاه که مشارکت خوبی داشتند، تقدیر و تشکر می‌کنم  چرا که این طرح تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند و در این مدت حدود ۴۴ درصد جمعیت کرمانشاه و جمعیتی بالغ بر  ۸۴۰ هزار را غربالگری کردیم و ۸۰۰ خانه بهداشت برای مراجعه افراد مشکوک در نظر گرفتیم و این مراکز سه شیفت به مردم خدمت می‌دهند و با روندی که در استان داریم تا چهار روز آینده تمام جمعیت استان را غربالگری خواهیم کرد.

بازوند ادامه داد: بسیج ملی مقابله با کرونا مراجعه افراد مشکوک را کاهش داده است و فرصتی به پرسنل درمانی داده است تا بتوانند به کارای ضروری برسند و به نظر گام خوبی در کنترل و مهار ویروس کروناست و امیدواریم با نقشه راه تا ۱۵ فروردین بتوانیم در کنترل ویروس موفق باشیم.

غربالگری ۷۲  درصد جمعیت لرستان در بسیج ملی مقابله با کرونا

در ادامه وزیر بهداشت در ویدیو کنفرانس با استاندار لرستان اظهار کرد: تردید ندارم با پشتکار مسئولان در سیلاب های بهار امسال و همت زاگرس نشینان کمر ویروس کرونا را در دامنه های زاگرس خواهیم شکست.

خادمی استاندار لرستان بیان کرد: به منظور پیشگیری از مراجعه مردم ما سراغ مردم رفتیم و در استان لرستان حدود ۷۲ درصد جمعیت بالغ بر  یک میلیون و ۲۴۴ هزار و ۲۴۰ را غربالگری کردیم و از این تعداد ۲ هزار و ۸۷۰ نفر اعلام کردند که علامت مشکوک به کرونا دارند و هزار و ۲۳۰ نفر به مراکز بهداشت مراجعه کردند و ۳۳ نفر بستری شدند و ۱۷۶ نفر در منزل قرنطینه شدند و تست از آن‌ها گرفته شده است.

او ادامه داد: بسیج ملی مقابله با کرونا ورودی بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها  کاهش پیدا کرده است و  پیش از اجرای طرح روزانه ۱۶۰ نفر به مرکز اصلی در خرم آباد مراجعه می‌کردند که این تعداد به ۹۰ نفر رسیده است

خادمی بیان کرد: استان لرستان محل عبور مرکز به جنوب و مرکز به غرب است  اما با این حال همه تلاش کردند تا بتوانیم ویروس کرونا را مهار کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار