کد خبر: ۵۰۲۸۴۳
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹

فاز اول تصویربرداری مجموعه تلویزیونی "سلمان فارسی" در جزیره قشم به پایان رسید و ۱۴۰ دقیقه از  سریال میرباقری ضبط شد

به گزارش شفاف، تصویربرداری سریال "سلمان فارسی" بعد از بیابان‌های شهداد کرمان حالا در قشم به پایان رسید. سریالی که بعد از 20 سال تحقیق و پژوهش داود میرباقری قصه "سلمان" جلوی دوربین رفت؛ ابتدای قصه را با سفر "سلمان" در دوران جوانی شروع کردند و  بعد از بیابان‌های شهداد کرمان به قشم رسیده است. پروژه‌ای که بزرگترین سریال فعلی تلویزیون به شمار می‌رود و از 20 هزار بازیگر بهره می‌برد که از سراسر کشور شناسایی شده‌اند و البته کارگردان "سلمان فارسی" به سراغ بازیگران خارجی هم رفته است. 

در شرایط کرونا هم پروژه متوقف نشد و با رعایت موارد ایمنی کار دنبال شد؛ سریالی که در سه دوره تاریخی ایران باستان، بیزانس و رم، روایت می‌شود؛ در دو بخش کودکی سلمان تا رحلت پیامبر(ص) و بازگشت سلمان به مدائن طراحی شده است. قرار است بعد از پایان فیلمبرداری در لوکیشن قشم، داود میرباقری و عواملش به ترکیه بروند؛ این اتفاق در سال 1399 می‌افتد؛ زیرا تصویربرداری سریال "سلمان" تا پایان اسفندماه در ایران ادامه دارد. 

بازیگر جوانی به نام "امیر رضایی" جوانی "سلمان فارسی" را بازی می‌کند در حالیکه قرار است در فازهای بعدی نقش اول کار جدید داود میرباقری، علیرضا شجاع‌نوری جلوی دوربین حاضر شود.  او احتمالاً در ایران جلوی دوربین نخواهد رفت و در ترکیه که سال آینده فیلمبرداری سریال "سلمان فارسی" ادامه پیدا می‌کند به گروه می‌پیوندد؛ زیرا او نقش میانسالی و کهنسالی "سلمان فارسی" را ایفا می‌کند.

مجموعه تلویزیونی 40 قسمتی (البته شاید به‌واسطه پیچیدگی‌های داستانی، قسمت‌های سریال افزایش پیدا کند) همچون کارهای گذشته داود میرباقری پیچیده و دشوار است. فرهاد اصلانی نقش بازرگان و تاجری را بازی می‌کند؛ علی دهکردی و محمدرضا هدایتی هم بازیگران دیگری‌اند که به این مجموعه تلویزیونی پیوسته‌اند. 

"سلمان فارسی" از تولد تا ماجرای فتح ایران سریال می‌شود. با بازیگران خارجی و داخلی که به 15 هزار نفر می‌رسد مذاکره و با تعداد کثیری از آنها هم قرارداد بسته شده است. سریال "سلمان فارسی" که جزو کارهای الف‌ویژه تلویزیون به‌شمار می‌رود تا پنج سال تصویربرداری‌اش طول خواهد کشید.

بازیگران و عوامل سریال "سلمان فارسی" سال آینده  بعد از بازگشت از ترکیه، در لوکیشن‌هایی همچون تیسفون و جی فیلمبرداری می‌کنند. بعد از تصویربرداری در کلیسا به  شهرک غزالی می‌روند و احتمالاً لوکیشنی در ورامین هم خواهند داشت.

داود میرباقری  از اوایل بهمن‌ماه مشغول تصویربرداری فصل بیزانس مجموعه «سلمان فارسی» در جزیره قشم شد؛  در این فصل از سریال به واسطه رویارویی اعراب لخمی با سپاهیان روم علاوه بر بازیگران ایرانی از بازیگران خارجی نیز استفاده شده است. 

در این بخش عبور کاروان سلمان از کنار سپاه روم و ایران (دوران ساسانی) به تصویر کشیده شده است. برای معماری درست تصویر و ایجاد فضایی قابل باور از تعداد کثیری از بازیگران خارجی با ملیت‌های یونانی، مراکشی، ترکیه‌ای و...  استفاده شد که همگی پس از پایان این فصل به کشورهای خود بازگشتند.

ادامه تصویربرداری مجموعه با توجه به شرایط موجود طبق برنامه به روز شده انجام خواهد پذیرفت و در فصل بهار تصویربرداری از سر گرفته می‌شود.

هم اینک نزدیک به 140 دقیقه مفید از مجموعه ضبط شده است و امراله احمدجو کارگردان باسابقه تلویزیون نیز به پیشنهاد داوود میرباقری به گروه کارگردانی اضافه شد. احمدجو کارگردانی بخش بک‌گراند (پس زمینه) را عهده‌دار است تا به لحاظ تصویری، زیبایی‌شناسی افزون‌تری برای مخاطبان این مجموعه در نظر گرفته شود و امکان هدایت بازیگران در تمام بخش‌های تصویر فراهم شود.

پیش‌بینی شده در فصل بندی این بخش از داستان سریال «سلمان فارسی» از تولد سلمان تا پیش از وفات پیامبر اسلام روایت شود که با پیش‌بینی‌های صورت گرفته مجموعه «سلمان فارسی» در 45 قسمت آماده خواهد شد.

پیش بینی اولیه تصویربرداری پروژه 5 سال خواهد بود که در داخل و خارج از کشور اتفاق می‌افتد.  فرهاد اصلانی نقش تاجری را در مجموعه «سلمان فارسی» بازی می‌کند همچنین علی دهکردی و محمدرضا هدایتی نیز در این سریال به ایفای نقش می‌پردازند. همچنین در این مجموعه از تعداد کثیری از بازیگران جوان تتاتر در سطح کشور برای ایفای نقش استفاده شده است.

به گزارش شفاف، مرقد مطهر سلمان فارسی صحابی ایرانی پیامبر اکرم(ص) و از یاران حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) در 30کیلومتری جنوب‌شرقی شهر بغداد در شهر مدائن قرار دارد؛ کنار حرم سلمان فارسی مرقد طاهر فرزند امام محمدباقر(ع)، مرقد عبدالله‌بن جابر انصاری و مرقد حُذَیفة‌بن ایمان قرار دارند، سلمان فارسی(ع) در تاریخ هشت صفر سال 36 هجری قمری درگذشت.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: