کد خبر: ۵۰۲۹۴۶
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱

قیمت نفت به پایین‌ترین سطح در نزدیک به ۲۰ سال گذشته رسیده، شیوع ویروس کرونا یکی از علل اصلی این موضوع است.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری فرانسه، روند کاهش بهای نفت روز چهارشنبه در بازار‌های جهانی ادامه یافت و قیمت طلای سیاه به پایین‌ترین سطح در نزدیک به ۲۰ سال گذشته رسید. فراوانی عرضه و کاهش شدید تقاضای جهانی به علت همه‌گیری ویروس کرونا این سقوط را رقم زده است.

در بازار نیویورک، هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت برای تحویل در ماه آوریل با کاهشی معادل ۲۴.۴ درصد نسبت به پایان معاملات روز قبل، ۲۰ دلار و ۳۷ سنت معامله شد که پایین‌ترین سطح از فوریه ۲۰۰۲ است، یعنی حدفاصل بین حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تا مداخله نظامی آمریکا در عراق که مارس ۲۰۰۳ آغاز شد.

در بازار لندن، بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه مه بیش از ۱۳ درصد کاهش یافت و به ۲۴ دلار و ۸۸ سنت رسید که پایین‌ترین سطح از مه ۲۰۰۳ است.

زورآزمایی جنبش وحشت در بازار‌های طلای سیاه جمعه شش مارس در آخرین روز نشست وزیران کشور‌های عضو سازمان کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک) و متحدانشان در وین اتریش، آغاز شد. شکست مذاکرات بین عربستان سعودی، بزرگترین تأمین کننده نفت اوپک و روسیه، سنگین‌ترین وزنه بین متحدان این سازمان، راه را برای اقدام برعکس آنچه که در این نشست پیشنهاد شده بود باز کرد. ریاض تصمیم گرفت به منظور محک زدن رقبا و حفظ سهم خود در بازار، به جای اقدامی هماهنگ جهت حمایت از بهای طلای سیاه، شیر‌های نفت خود را باز و بازار را غرق کند. تصمیمی غیرمنتظره که دوشنبه نهم مارس به شدیدترین سقوط بهای نفت از سال ۱۹۹۱ منجر شد.

این تصمیم در شرایطی اجرا شد که تقاضای جهانی تحت تأثیر همه گیری جهانی ویروس جدید کرونا که مرگ بیش از هشت هزار نفر را رقم زده و اقتصاد دنیا را فلج کرده است، به شدت کاهش پیدا کرده است.

در حال حاضر، آمریکا، نخستین تولید کننده جهان روند تولید خود را کند نکرده است. گزارش آژانس انرژی آمریکا که چهارشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که آمریکا هفته گذشته ۱۳ میلیون و یکصد هزار بشکه در روز نفت تولید کرد که یک رکورد محسوب می‌شود. اما در حالی که میلیون‌ها بشکه نفت سعودی آماده می‌شوند بازار را غرق کنند، این داده‌ها، هنوز بازتاب دهنده دگرگونی‌های اخیر در این بخش نیست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار