کد خبر: ۵۰۳۱۵۵
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۲

استاد حوزه و دانشگاه به بیان نکاتی دربارۀ اهمیت مناجات شعبانیه و فرصت استفاده از آن در ایام قرنطینۀ خانگی اشاره کرد.

به گزارش شفاف، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان کارشناس مسائل دینی در پیامی به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک شعبان المعظّم گفت: در این ماه به واسطۀ قرینطینه در خانه فراغت بیشتری برای عبادت می‌توانیم داشته باشیم. ماه شعبان فرصتی استثنایی برای قرائت مناجات شعبانیه است. این مناجات را هر ماه و هر روز و شب می‌توان خواند، اما چون به نام این ماه مبارک است، بی‌انصافی است که این مناجات را قرائت نکنیم.

وی افزود: دعاها را به چند صورت می‌توان خواند؛ یکبار به عنوان مطالعه و تفکر. وقتی در بیانات اهل‌بیت(ع) در دعاها تفکر می‌کنیم، باید کنجاوی انسان برانگیخته شود. دعا عصارۀ ایمان، تقوا و معرفت یک امام است. مناجات شعبانیه واقعاً عصارۀ وجود امیرالمؤمنین علیه‌السلام است.

این کارشناس مسائل دینی خاطرنشان کرد: یکبار می‌توان این دعا را از جهت تفکر قرائت کرد؛ نه اینکه بنشینیم و گریه کنیم و با سوز آن را بخوانیم، واقعاً فرازهای این دعا بسیار تأمل‌برانگیز است و می‌تواند ما را وادار به تفکر کند. بر اساس احادیث، بهترین عبادت تفکر است.

حجت‌الاسلام پناهیان با اشاره به برخی ویژگی‌های این دعا گفت: امیرالمؤمنین علیه‌السلام به زیبایی هرچه تمام‌تر این مناجات را طرح‌ریزی کرده‌اند و هر یک از مضامین آن سرشار از معارف و مفاهیم عمیق است.

به گفته وی، شاید بتوان هر شب ساعت‌ها را فقط با یک فراز از این دعا گذراند، اشک ریخت و با خدا سخن گفت. عجله نکنید که این دعا را بخوانید و تمام شود بلکه ادب در قبال آن را رعایت کنید و با تفکر و تأنّی بخوانید؛ همان ادبی که دربارۀ قرآن برای‌مان بیان شده است.

ادامۀ سخنان حجت‌الاسلام پناهیان را در فایل صوتی زیر بشنوید.

حجت الاسلام علیرضا پناهیان , ماه شعبان | شعبان المعظّم ,

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: