کد خبر: ۵۰۳۱۷۸
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷

رئیس انستتیو تحقیقات تغذیه‌‌ای کشور با بیان اینکه از فارغ‌‌التحصیلان رشته تغذیه در بالین بیماران کمتر استفاده شده است، گفت: تغذیه سالم می‌‌تواند مدت زمان بیماری و بستری و هزینه‌‌های درمان را کاهش دهد.

به گزارش شفاف، دکتر جلال‌‌الدین میرزای رزاز، رئیس انستیتوی تحقیقات تغذیه‌‌ای و صنایع غذایی کشور، با بیان اینکه حدود 9000 نفر در کشور فارغ‌‌التحصیل تغذیه داریم، اظهار کرد: در استفاده از ظرفیت فارغ‌‌التحصیلان تغذیه در بیمارستان‌‌ها مشکل داریم. در دو دهه گذشته از فارغ‌‌التحصیلان رشته تغذیه در بالین بیماران کمتر استفاده شده است و ما در انجمن تغذیه ایران به دنبال این هستیم که علاوه بر خدمات تغذیه‌‌ای که زیر نظر کارشناسان تغذیه است، حضور این متخصصین در بالین بیماران بیشتر شود.

وی با بیان اینکه یکی از محوری‌‌ترین بحث‌‌های درمان بیماران، داشتن تغذیه مناسب است، تصریح کرد: تغذیه سالم می‌‌تواند مدت زمان بیماری و بستری و هزینه‌‌های درمان را کاهش دهد. امیدواریم بتوانیم این نقش را پررنگ‌‌تر کنیم.

پیشنهاد اهدای سبدهای غذایی به‌‌جای مبالغ نقدی به اقشار آسیب‌‌پذیر

رزاز با بیان اینکه 24 درصد بیماران بستری در بیمارستان دچار سوءتغذیه‌‌اند، بر اهمیت نقش متخصصین تغذیه تأکید و خاطرنشان کرد: سوءتغذیه دارای ابعاد متعددی است؛ برخی افراد به دلیل لاغری مفرط و BMI (شاخص توده بدنی) زیر 18 یا به علت بیماری‌‌های زمینه‌‌ای دچار سوءتغذیه می‌‌شوند.

وی افزود: یکی از عوامل سوءتغذیه، عدم دسترسی به مواد غذایی به دلیل مشکلات اقتصادی است که مسئولین کشور باید به آن بیشتر بپردازند، پیشنهاد ما این است که به اقشار آسیب‌‌پذیر جامعه به جای اهدای مبالغ نقدی، سبدهای حمایت غذایی اهدا شود تا دچار سوءتغذیه نشوند.

هشدار نسبت به کم‌‌تحرکی به دلیل خانه‌‌نشینی

رزاز با اشاره به اینکه طولانی‌‌شدن دوران قرنطینه خانگی باعث کاهش تحرک افراد شده است، خاطرنشان کرد: در این مدت باید فعالیت فیزیکی در خانه افزایش یابد؛ در اپلیکیشن تاک که از کافه بازار قابل دانلود است، از متخصصین تغذیه و ورزشی استفاده کرده‌‌ایم، افراد با مراجعه به این اپلیکیشن می‌‌توانند راهکارهای ورزش‌‌های خانگی را نیز بیاموزند.

سودجویی با تبلیغ دمنوش‌‌های گیاهی

رزاز با بیان اینکه طب ایرانی می‌‌تواند برای درمان کرونا کمک‌‌کننده باشد، خاطرنشان کرد: البته این به این معنی نیست که افراد مبتلا به کرونا درمان‌‌های دارویی خود را قطع کنند و مصرف دمنوش‌‌های گیاهی را جایگزین درمان رایج خود کنند؛ البته متأسفانه در روزهای اخیر به دنبال شیوع کرونا با سودجویی برخی افراد از طریق فروش این دمنوش‌‌های گیاهی و ادعای درمان کرونا تنها با این دمنوش‌‌ها مواجه بودیم که ادعای اشتباهی است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: