کد خبر: ۵۰۳۳۲۸
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷

یک منبع آگاه سعودی اعلام کرد: عربستان به دنبال همکاری بین تولیدکنندگان نفت است اما مخالفت روسیه با پیشنهاد یک ماه پیش این کشور به بالا گرفتن بحران در بازار منجر شده است.

به گزارش  شفاف به نقل از رویترز، یک منبع آگاه نزدیک به خاندان سعودی گفت: عربستان به دنبال همکاری با تولیدکنندگان نفت در راستای تثبیت بازار جهانی انرژی است اما مخالفت روسیه با طرح پیشنهادی این کشور که ماه گذشته ارائه شد این افزایش شدید مازاد عرضه بر بازار منجر شده و شرایط را در بازار نفت بحرانی کرده است.

از روز 6 مارس و شکست گفت‌وگوها بین عربستان به عنوان مهمترین عضو اوپک و روسیه به عنوان یکی از مهمترین تولیدکنندگان نفت جهان برای سامان دادن به عرضه نفت به بازار جهانی در سایه کاهش شدید تقاضا به خاطر شیوع ویروس کرونا قیمت نفت 50 درصد سقوط کرده است. 

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، روز گذشته گفت: به صورت جداگانه با سران عربستان و روسیه گفت‌وگو کرده و معتقد است که طی روزهای آینده شاهد توافق بین این دو کشور خواهیم بود. 

منبع آگاه سعودی گفت: عربستان همواره از همکاری بین تولیدکنندگان نفت در راستای تثبیت بازار در زمان بحران‌ها برمبنای برابری و عدالت استقبال کرده است. 

علی‌رغم تمام این اظهارات اما هنوز نشانه‌ای از تمایل روسیه و عربستان برای کنار گذاشتن اختلافات پس از بحرانی شدن اوضاع در بازار و پایان یافتن توافق کاهش عرضه به بازار پس از سه سال دیده نمی‌شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، روز گذشته از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان عمده نفت در بازار جهانی خواست تا به سمت حل بحران در بازار بیایند. 

منبع آگاه سعودی تأکید کرد: این مخالفت روسیه با عربستان در برابر پایین آوردن عرضه به بازار بود که شرایط قیمت نفت را بحرانی کرد.

در پاسخ به این  اقدام مسکو، عربستان قیمت صادرات نفت خود را پایین آورد و اعلام کرد: با حداکثر ظرفیت نفت به بازار جهانی صادر خواهد کرد.

وی ادامه داد: در سایه این اختلافات تولیدکنندگان نفت راهی جز عقب‌نشینی از کاهش داوطلبانه عرضه به بازار نداشتند.

روس‌ها هم به سمت عرضه نفت با حداکثر ظرفیت به بازار رفته‌اند. وزارت انرژی آمریکا دیروز از عربستان و روسیه خواست تا بازار را آرام کنند و این در حالی است که عربستان تولید نفت خود را علی‌رغم کاهش تقاضا در بازار به 12 میلیون بشکه در روز رسانده است.

روانه شدن سیل نفت عربستان به بازار در حالی اتفاق افتاده است که شیوع ویروس کرونا میلیاردها نفر از مردم جهان را خانه‌نشین کرده و تقاضا برای سوخت خودرو و سوخت هواپیما در جهان به شدت کاهش یافته است. 

طی روزهای گذشته با توجه به نبود تقاضا از سوی پالایشگاه‌ها برای تولید فرآورده‌های نفتی حجم قابل توجهی از نفت عرضه شده به بازار راهی انبارهای ذخیره‌سازی شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: