کد خبر: ۵۰۳۵۸۱
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶

بسیاری از مدیران سنتی که با انواع آموزش و مقالات و با مشاهده بهروشهای موفق اجرا شده در شرکتها و پروژه های دیگر در طول سالهای دراز نیز راضی به اجرای روش‌های مجازی در پروژه ها نشده بودند، اکنون با شرایط پیش آمده راه دیگری غیر از بکارگیری این روشهای پیش روی خود نمیبینند

همه گیری جهانی بیماری ناشی از ویروس موسوم به covid-19  که در عموم مردم به عنوان کرونا شناخته میشود، باعث تغییراتی اساسی درکسب و کارها در جهان شده است. پر ارزش شدن روشهایی که کار کردن افراد را بدون نیاز به حضور فیزیکی ممکن میسازد یکی از این تغییرات است. بسیاری از مدیران سنتی که با انواع آموزش و مقالات و با مشاهده بهروشهای موفق اجرا شده در شرکتها و پروژه های دیگر در طول سالهای دراز نیز راضی به اجرای روش‌های مجازی در پروژه ها نشده بودند، اکنون با شرایط پیش آمده راه دیگری غیر از بکارگیری این روشهای پیش روی خود نمیبینند. نرم افزارهای مدیریت پروژه بیش از گذشته برای مجازی سازی جلسات، گروه های کاری، دفاتر PMO، تیمهای توسعه، مدیریت تیمهای تحقیقاتی با اعضای پراکنده و از این دست کاربردها، بکار گرفته خواهند شد.

واقعیت این است که بیماری کرونا، همانند جنگ جهانی دوم یک نقطه لولا در تاریخ کسب و کار خواهد بود. شرایط پس از کرونا برای بخش مهمی از کسب و کارها هیچ گاه به حالت قبل از آن بر نخواهد گشت و قطعا بخشی از کسب و کارهای متاثر مواردی هستند که مرتبط با مدیریت یا اجرای پروژه ها میباشند.

تجربیات موفقی از سالها قبل در بکارگیری نرم افزارهای مدیریت پروژه در مدیریت تیم‌های مجازی برای اجرای پروژه های تحقیق و توسعه، تحلیل سیستم، توسعه و تست نرم افزار، تهیه و تولید نقشه های مهندسی، مدیریت فرآیندهای خرید و طراحی واحدهای صنعتی وجود دارد. اکنون زمینه های دیگر پروژه نیز به فکر بکارگیری این تجربیات جهت کاهش حضور فیزیکی پرسنل خود در پروژه هستند.

استفاده از نرم افزار مدیریت پروژه آنلاین که امکاناتی مانند مدیریت اسناد عمومی پروژه و به اشتراک گذاری مدیریت شده فایلهای پروژه، امکان چت و تبادل نظر آنلاین اعضای پروژه، امکان اجرای روشهای مختلفی از طیف PMBOK تا مدیریت چابک (Agile) پروژه ها و روشهایی نظیر SCRUM، مدیریت پورتفولیوی پروژه ها، مدیریت مالی پروژه، مدیریت جریان نقدی پروژه، مدیریت چرخه های کاری ، مدیریت جلسات فیزیکی و مجازی، مدیریت قراردادهای پروژه، مدیریت منابع پروژه را به صورت آنلاین ارائه میدهند، میتوانند کمک موثری به مجازی سازی فضای کار مدیریت پروژه در سازمان‌های پروژه محور کنند.

واقعیت آن است که در چنین شرایطی با وجود نرم افزارهای مدیریت پروژه مناسب هیچ توجیهی برای حضور فیزیکی بسیاری از بخش‌های پروژه وجود ندارد. بسیاری از پرسنل PMO، پرسنل مرتبط با بخش‌های مهندسی و خرید، افراد مرتبط با مدیریت جریان نقدی پروژه ها و سازمان و ... از این دست هستند.

همچنین باید در نظر داشت که علاوه بر اجبار ناشی از بیماری کرونا، مجازی سازی به خودی خود دارای مزایای بسیار است. کاهش هزینه های استقرار پرسنل، امکان بکارگیری افراد بدون در نظر گرفتن محل سکونت، امکان بکارگیری افراد در برشهای زمانی مختلف (برای مثال بکارگیری افراد در شرق دور برای ارائه خدمات پشتیبانی در شیف کاری شب) و دسترسی به بازار بزرگتری از استعدادها از جمله این مزایاست. بنابراین میتوان پیش بینی کرد که این الزام خارجی ناشی از این بیماری باز کننده دریچه مجازی سازی برای بسیاری از سازمانها حتی پس از عبور از این بحران باشد.

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: