کد خبر: ۵۰۴۲۴۶
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹

بیست و چهارمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه امروز (سه‌شنبه ۲ اردیبهشت ماه) به صورت آنلاین برگزار شد.

نشست خبری اسماعیلیبه گزارش شفاف، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در بیست و چهارمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز (سه‌شنبه ۲ اردیبهشت ماه) به صورت آنلاین برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان گفت: انشاءلله که حلول این ماه برای تمام مردم توأم با خیر و برکت باشد. رفتن به مهمانی خدا آداب و مقدماتی دارد و باید برای این مهمانی آماده شد و طهارت و پاکیزگی روح و روان را از گناه به عنوان مقدمه ورود به مهمانی مدنظر قرار داد.

وی با بیان اینکه در ایام شیوع کرونا طهارت جسم و ضد عفونی کردن اماکن را به خوبی تمرین کردیم، افزود: کرونا نباید ما را از کرونا‌های خطرناک دیگر غافل کند. مراقب باشیم که کرونای گناه، معصیت، ظلم و بی عدالتی، تعدی و تجاوز به حقوق دیگران و غفلت ما را به هلاکت نکشاند.

اسماعیلی ادامه داد: با شیوع بیماری کرونا آموزش دیدیم پنجره‌ها را باز کنیم تا هوا گردش داشته باشد و اکنون پنجره رحمت خدا باز شده است و از این پنجره‌ها غافل نشویم و دنیال بهانه‌های مختلف برای روزه نگرفتن نباشیم و فتاوی علما برای ممنوعیت روزه نگرفتن امری تازه نیست.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: تمام کسانی که از روزه گرفتن معذورند باید حرمت این ماه را نگهدارند و از خوردن علنی دوری کنند و اصناف به ویژه اصناف خوراکی هم باید به حرمت این ماه توجه کافی داشته باشند.

وی درباره برگزاری سفره‌های افطاری گفت: اگر امسال دعوت به سفره‌های افطار اجرا و آماده نشد به رفتار خداپسندانه رهبری توجه کنیم که دستور دادند در این ایام جهت تأمین غذای نیازمندان بسته‌های معیشتی تهیه شود و بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) نیز در این مسیر پیشگام شدند و بسته‌های معیشتی را برای نیازمندان فراهم کردند و از اقدام ویژه بنیاد مستضعفان در کمک به خانواده زندانیان تشکر می‌کنم و در این راستا جمع زیادی از خانواده زندانیان مشمول سند معیشتی شدند.

اسماعیلی تصریح کرد: مؤمنان که تمکن مالی دارند، حتما سبد معیشتی برای نیازمندان تهیه و ارسال کنند و روزه داران نیازمند را دریابند.

وی افزود: تقاضا می‌کنم از متولیان تا برای برگزاری نماز جماعت هم دستورالعمل تهیه کنند و ساده ترین راه را مثل بسته شدن مسجد نداشته باشند، می‌شود مساجد هم مانند پاساژها باز شود.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: از تمام کادر درمان، گروه‌های جهادی و کسانی که به کمک مردم آمدند تشکر می‌کنم و یک تشکر ویژه از گروه‌های جهادی حوزه‌های علمیه خواهران و برادران که ایثارگران یک کار جهادی بدون نام و نشان و غیر قابل نمایش را عهده دار شدند و آن عبارت است از انجام امور شرعی شامل کفن و دفن و غسل متوفیان کرونایی که موجب آرامش خانواده‌های داغدیده شدند.

اسماعیلی تصریح کرد: قوه قضائیه بر چارچوب راهبرد‌های اعلامی از سوی مقام معظم رهبری تلاش کرد از تهدید‌های ناشی از ویروس کرونا فرصت بسازد و الحمدلله در این مسیر علی رغم کاهش فعالیت اداری گام‌های مهمی برداشت از جمله آن‌ها توسعه دادرسی الکترونیک و راه اندازی سامانه‌ای برای قرارداد‌های وکلا و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس، کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها به ویژه با گسترش مراقبت‌های الکتریکی است، لذا از همین جا از همه مردم و مسئولان برای مشارکت فعال در پیشگیری از جرم دعوت می‌کنم.

وی با بیان اینکه اهتمام بسیار جدی قوه قضائیه بر رعایت حقوق شهروندی است، افزود: قوه قضائیه حقوق شهروندی را در مقام اجرا و عمل وظیفه خود می‌داند و به دنبال شعار و فصل سازی سیاسی و اجتماعی نیست. هیئت‌های نظارت قوه قضائیه در سال گذشته عملکرد درخشان داشتند و هزار و ۳۷۶ مورد گزارش مردمی را در ارتباط با حقوق شهروندی دریافت کردند.

اسماعیلی افزود: در تمام این گزارش‌ها تنها ۲۰ مورد گزارش در قوه قضاییه به اثبات رسید، اما ما فقط به گزارش شفاف، بلکه این هیئت‌ها به پاسگاه‌ها و مراجع قضایی و زندان‌ها اعزام شدند و ۴۹۱۵ مورد بازرسی توسط هیئت حقوق شهروندی انجام شد که ۲ هزار و ۲۶ مورد آن مربوط به بازداشتگاه‌ها و ۲ هزار و ۱۶۵ مورد آن مربوط به واحدهای قضایی و ۶۲۴ مورد هم مربوط به بازرسی از زندان‌ها بود و این هیئت‌ها پیشنهاد تشویق ۹۰ نفر از پرسنل و تنبیه ۴۳ نفر از پرسنل را داشتند و آن‌ها به دادسرای ویژه قضات معرفی شدند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: گام دوم ما حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی است و با صدور دستورالعملی از سوی رئیس دستگاه قضا به دنبال این هستیم که کرامت قاضی دادگاه، مردم خوانده و شهود و هر شخصی که به مراجع قضایی مراجعه می‌کند، حفظ شد.

در حال تکمیل...

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: