کد خبر: ۵۰۴۲۵۶
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۲

کرونا مسئولین را به این فکر واداشت که با توجه به تعطیلی مراکز آموزشی و عدم زمان بندی مدون و مناسب برای کنکور و آزمون‌های سال جاری؛ تغییراتی را در زمان برگزاری آنها اعمال کنند.

به گزارش شفاف،  لغو برگزاری کنکور‌های وزارت علوم و وزارت بهداشت از اسفندماه 98 تا اردیبهشت ماه 99 مهمترین و سخت‌ترین پیامد ویروس کرونا برای نظام آموزشی کشور بود. استمرار شرایط سختی که از پس از شیوع این ویروس موجب تغییر در روند آموزش مدارس و دانشگاه‌ها شد؛ در نهایت مسئولین را به این فکر واداشت که با توجه به تعطیلی مراکز آموزشی و عدم زمان بندی مدون و مناسب برای کنکور و آزمون‌های سال جاری؛ تغییراتی را در زمان برگزاری آنها اعمال کنند. در ادامه این گزارش آخرین تغییرات در زمان برگزاری مهمترین ماراتن کشور آمده است.

کنکور‌های سال 99 چه زمانی برگزار می‌شوند؟

با توجه به استمرار آموزش‌های مجازی مدارس و مشخص نبودن پایان ترم تحصیلی دانش‌آموزان، زمان برگزاری کنکور سراسری که پیش از این قرار بود در تیرماه 99 برگزار شود، مشخص نیست و مطابق تصمیمات گرفته شده حداکثر 20 روز پس از پایان امتحانات مدارس این کنکور برگزار می‌شود. داوطلبان شرکت در کنکور 99 که پیش از این موفق به ثبت‌نام نشدند می‌توانند با توجه به اطلاعیه‌های سازمان سنجش آموزش کشور برای اعلام مهلت جدید ثبت‌نام در هفته آخر اردیبهشت ماه برای ثبت‌نام اقدام کنند.

 

*آزمون کارشناسی ارشد 99

طبق مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و تعطیلی کلیه مراکز آموزش عالی آزمون کارشناسی ارشد سال 99 روز‌های پنجشنبه و جمعه 22 و 23 خردادماه برگزار خواهد شد.

*آزمون دکتری 99

سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد طبق مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و تعطیلی کلیه مراکز آموزش عالی آزمون دکتری سال 99 صبح روز جمعه نهم خردادماه برگزار خواهد شد.  

*آزمون کارشناسی به پزشکی

طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی تهران با توجه به شرایط کنونی و تعویق کلیه آزمون‌ها، آزمون پذیرش دانشجوی پزشکی از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در صورت مهیا بودن شرایط، در نیمه دوم مرداد ماه سال 99 برگزار خواهد شد.

*آزمون دکتری علوم پزشکی

آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) رشته‌های علوم پزشکی سال تحصیلی 1399-1400 به شیوه الکترونیک در روز‌های 21، 22 و 23 خردادماه 1399 برگزار خواهد شد.

*آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی

طبق اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی، آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی سال 99 در روز‌های 26 و 27 تیرماه سال 99 برگزار می‌شود.

*آزمون دستیاری پزشکی

دوره چهل و هفتم آزمون دستیاری پزشکی که قرار بود 15 اسفند 98 برگزار شود به دلیل شیوع بیماری کرونا لغو و برگزاری آن به 4 اردیبهشت ماه 99 موکول شد، اما طبق مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مجددا اعلام شد که آزمون دستیاری در اردیبهشت ماه 99 هم برگزار نخواهد شد و زمان دقیق آن متعاقباً از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام می‌شود. داوطلبانی که در مهلت مقرر موفق به ثبت نام برای شرکت در این آزمون نشدند می‌توانند در روز‌های ششم تا هشتم اردیبهشت ماه 99 با مراجعه به سایت این مرکز به نشانی sanjeshp.ir نسبت به ثبت نام اقدام کنند.  

*آزمون فلوشیپ 99

مرحله کتبی آزمون فلوشیپ امسال به صورت متمرکز و الکترونیک توسط دانشگاه‌های مجری برنامه آموزشی در ساعت 9 صبح روز پنجشنبه 29 خرداد 99 و مرحله شفاهی در روز‌های 2 تا 4 تیرماه 99 در یکی از دانشگاه‌های سطح تهران برگزار خواهد شد. داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون دوره‌های تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) سال 99 که در بازه‌های زمانی مقرر موفق به ثبت‌نام نشدند می‌توانند از یکم تا سوم اردیبهشت ماه با مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی sanjeshp.ir ثبت نام کنند.

*آزمون پذیرش دستیار تخصصی

آزمون پذیرش دستیار تخصصی در تاریخ از پیش تعیین شده چهارم اردیبهشت ماه 99 برگزار نخواهد شد و تصمیم لازم در این موارد به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

سی و چهارمین دوره آزمون پذیرش دستیار در رشته‌های تخصصی دندانپزشکی

آزمون پذیرش دستیار در رشته‌های تخصصی دندانپزشکی در سال 1399 به صورت الکترونیکی در 17 شهر و 19 حوزه امتحانی در پنجشنبه 5 تیرماه 99 برگزار می‌شود. داوطلبانی که در مهلت‌های مقرر موفق به ثبت‌نام نشدند می‌توانند روز‌های چهارم و پنجم اردیبهشت ماه 99 نسبت به ویرایش اطلاعات و ثبت‌نام مجدد اقدام کنند.

*آزمون‌های علوم پایه، جامع داروسازی و پیش کارورزی

طبق اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی آزمون‌های علوم پایه، جامع داروسازی و پیش کارورزی در تاریخ مقرر یعنی 20 فروردین ماه 99 برگزار نشد و زمان جدید برگزاری این آزمون‌ها به زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

* آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی

آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی که قرار بود در تاریخ 29 فروردین ماه 99 برگزار شود لغو شد و تصمیم لازم در این موارد به زودی اتخاذ و اطلاع رسانی خواهد شد.

*آزمون اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری

زمان برگزاری آزمون اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری– قوه قضائیه سال 1398 که پیش از این قرار بود نهم خردادماه 99 باشد به تعویق افتاده است و زمان جدید برگزاری آن متعاقبا از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

*آزمون‌های بین‌المللی

کلیه آزمون‌های بین‌الملل در ایران شامل TOEFL, GRE General, GRE Subject, IELTS, Life Skills, UKVI تا 20 ماه می 2020 برابر با 31 اردیبهشت ماه 1399 برگزار نخواهد شد و زمان و نحوه برگزاری این آزمون‌ها متعاقبا از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

*آزمون زبان MHLE وزارت بهداشت

این آزمون زبان در روز 28 فروردین ماه 99 برگزار نشد و قرار است تاریخ جدید برگزاری آن به زودی از سوی وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی اعلام شود.  

*آزمون‌های غیرحضوری پایان پودمان دوره‌های علمی کاربردی

نظر به مصوبات ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا و برای جلوگیری از شیوع این ویروس در دانشگاه جامع علمی کاربردی، آزمون‌های پایان پودمان دوره‌های علمی کاربردی به شیوه غیرحضوری که قرار بود در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت سال 1399 برگزار شود، لغو شد و زمان برگزاری آن‌ها به شیوه غیرحضوری متعاقبا اعلام می‌شود.

*آزمون زبان تخصصی دوره دکتری دانشگاه پیام نور

برگزاری آزمون زبان تخصصی دوره دکتری دانشگاه پیام نور ETPNU که برای 31 فروردین ماه 99 برنامه‌ریزی شده بود، لغو به تاریخ دیگری موکول شده که دانشگاه پیام نور زمان جدید را اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

*آزمون‌های EPT و فراگیر مهارت‌های عربی دانشگاه آزاد

طبق اعلام مرکز سنجش پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی مهلت آزمون‌های EPT و فراگیر مهارت‌های عربی مختص دانشجویان دوره دکتری تخصصی شاغل به تحصیل در دانشگاه آزاد در روز پنجم اردیبهشت ماه 99 برگزار نخواهد شد و زمان برگزاری آن مجددا اعلام می‌شود.

*آزمون المپیاد دانشگاه‌های علوم پزشکی

المپیاد علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که پیش از این قرار بود در خردادماه برگزار شود طبق اعلام مسئولان کمیته برگزاری یازدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور با یکماه تاخیر در ششم تیرماه 99 برگزار خواهد شد. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: