کد خبر: ۵۰۴۴۱۹
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶

مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی گفت: تاکنون ۶۴۸ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری کشور ثبت نام کرده اند.

به گزارش شفاف به نقل از فارس، مهدی شکوری درباره آخرین جزئیات پرداخت مقرری بیمه بیکاری به افرادی که با شیوع ویروس کرونا در کشور بیکار شده‌اند، گفت: امروز جلسه‌ای در سازمان برنامه ریزی و بودجه کشور در خصوص پرداخت مقرری بیمه بیکاری به افرادی که با شیوع ویروس کرونا شغلشان را از دست داده‌اند، برگزار شد.

وی گفت: دستورالعمل پرداخت مقرری بیمه بیکاری باید در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شود که تاکنون پیش نویس دستورالعمل‌ها را نیز در این خصوص مطرح کرده‌ایم. سازمان تأمین اجتماعی به عنوان مجری این طرح است و بخش عمده این کار با دولت است.

مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: کسانی که مشمول قانون کار بوده‌اند و بیمه پردازی داشته‌اند و همین طور ۳ درصد حق بیمه بیکاری را نیز پرداخت کرده باشند، می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری به واسطه شیوع ویروس کرونا استفاده کنند.

شکوری تأکید کرد: ۱۰ رسته شغلی مانند رستوران‌ها، هتل‌ها، باشگاه‌های ورزشی، اماکن فرهنگی و تفریحی و دیگر مشاغل که مطرح شده‌اند و شیوع ویروس کرونا تأثیر مستقیم بر فعالیت آنها داشته است، مشمول بیمه بیکاری می شوند.

وی ادامه داد: غیر از این ۱۰ رسته شغلی، مشاغلی که آسیب اقتصادی دیده‌اند هم جزو مشمولین دریافت مقرری بیمه بیکاری قرار خواهند گرفت و از مزایای آن برخوردار می شوند.

مدیر کل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: در حال حاضر خیلی از مشاغل در سطح کشور آغاز به کار مجدد کرده‌اند که باید در این خصوص نیز تعیین تکلیف صورت بگیرد. امیدواریم تا پایان اردیبهشت مشکل شیوع ویروس کرونا حل شود و همه بتوانند به کسب و کارشان برگردند و دغدغه‌ای نداشته باشند.

وی یادآور شد: تا پایان فروردین ۶۴۳ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری به نشانی bimebikari.mcls.gov.ir ثبت نام کردند که تا ظهر امروز این عدد به ۶۴۸ هزار نفر رسیده که این تعداد پالایش خواهند شد، ولی به نظر می‌رسد عمده آنها حائز شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری باشند.

مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که میانگین پرداخت مقرری بیمه بیکاری به این افراد چه میزان است، گفت: قطعا با قانون بیمه بیکاری که در سال ۱۳۶۹ به تصویب رسیده است متفاوت خواهد بود و بستگی به بودجه و حجم ثبت نام شدگان دارد و به نظر می‌رسد که برای همه مشمولین یکسان خواهد بود و شاید اختلاف‌های جزئی داشته باشد. به هر حال این موضوع را دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا مشخص می‌کند.

شکوری تأکید کرد: ثبت نام در بیمه بیکاری سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه دارد و افراد متقاضی می‌توانند در این سامانه ثبت نام داشته باشند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: