کد خبر: ۵۰۴۴۲۹
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۱

در پی نامه برخی افراد صاحب‌نام به وزیر بهداشت درباره استمرار برخی شیوه‌ها در سازمان غذاودارو، نمکی دستور رسیدگی را صادر کرد.

به گزارش شفاف، در پی نامه تعدادی از افراد صاحب نام در حوزه پزشکی، دارویی، اقتصادی و اجتماعی به وزیر بهداشت در خصوص استمرار برخی شیوه‌ها در سازمان غذاودارو که منافع جریان‌های خاصی را تامین می‌کند، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور رسیدگی به این موارد را به محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذاودارو، صادر کرد.

در متن نامه وزیر بهداشت آمده است:

جناب آقای دکتر شانه ساز
معاون محترم و رئیس سازمان غذاودارو

اخیراً مکتوبی توسط تعدادی از افراد صاحب نام در حوزه پزشکی، دارویی، اقتصادی و اجتماعی دریافت شد که به تفصیل ضمن اشاره به رفتار فساد ستیزانه و شفافیت گرای مدیریت کنونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بخصوص در عرصه دارو و تولید و واردات فرآورده‌های دارویی، از استمرار بعضی از شیوه‌ها که هنوز منافع جریان‌های خاص را تأمین می‌کند گله‌مند بودند.

نیک می‌دانید از روز نخست ورود اینجانب به این مجموعه، اولین گام‌ها در ایجاد پاکیزگی و شفافیت سازمان غذا و دارو و هیات امنای ارزی برداشته شد تولید داخل در دارو و تجهیزات پزشکی مورد توجه ویژه قرار گرفت و از واردات محصولاتی که مشابه داخلی داشت جلوگیری بعمل آمد.

ارز‌های دریافتی سال ۱۳۹۷ با بررسی دقیق پنج ماهه تعیین تکلیف و موارد تخلف و بلاتکلیف عیناً به مراجع محترم قضائی منعکس گردید. کمیسیون‌ها و تصمیماتش شفاف به اطلاع ذینفعان و مردم رسید. با حمایت از تولید داخل مصرف ارز ۲۰% کاهش یافت ضمن آنکه علیرغم فشار سنگین مصرف بدلیل سیلاب ها، ۵/۳ میلیون زائر اربعین حسینی، آنفلوانزای H۱N۱ و کرونا بالارفته بود، با صرفه جوئی حداقل ۶۰۰ میلیون یورو در سال عمل کردیم برای اولین بار قرارگاه دارو و تجهیزات و شورای مشورتی با حضور صاحبنظران و نمایندگان ذینفعان عرصه دارو و تجهیزات پزشکی برگزار گردید و از نظرات ایشان در برنامه ریزی و اجرا استفاده شد. انتخاب جنابعالی بعنوان رئیس سازمان سازمان غذا و دارو بدلیل حسن شهرت در پاکدستی و عدم وابستگی به جریانات تأثیرگذار در رانش‌ها و کشش‌های گذشته بود و بار‌ها از جنابعالی خواستم که با در نظرگرفتن رضای پروردگار و بدون هرگونه حب و بغض و با عدالت محوری کامل ضروریست دست هرگونه رانت خوار از مجموعه را کوتاه کنید و در صورت بروز هرگونه فساد بلافاصله بدون مصلحت اندیشی برخورد نمائید. افرادی که پایه‌های رانت و سودجویی گروه‌های فشار را تثبیت می‌کنند سریعاً جابجا و پرونده‌ای که حاکی از سوء استفاده و رانت جوئی است را به مقامات قضائی منعکس نمائید؛ که خوشبختانه در موارد متعددی بدون جنجال اینکار را انجام داده اید.

از آنجا که اکثر امضاء کنندگان نامه را می‌شناسم و ایمان دارم که ابراز نگرانی ایشان در راستای دغدغه‌ای ملی برای پاگرفتن ریشه‌های فساد قدیمی در مجموعه ایست که با زحمت فراوان به سمت پاکیزگی می‌رود. ضمن احترام به همکاران گذشته و حال آن مجموعه که سال‌ها با صداقت و یکرنگی حافظ جنبه‌های کارشناسی و نظارتی درست آن سازمان بوده اند ضروریست هرچه زودتر موارد ذیل دنبال شود.

۱-با حضور رئیس محترم دفتر بازرسی و حراست وزارتخانه و همچنین دو نفر از امضاء کنندگان نامه مذکور آقایان دکتر اشتری و دکتر سمنانیان که سابقه و شناخت قدیمی در همکاری با ایشان دارم هیئتی تشکیل و سریعاً موضوعات بررسی و گزارش گردد.
۲-مواردی که بدون جنجال در این مدت پیگیری و تقدیم مقامات قضائی شده پیگیری و نتیجه به اطلاع برسد.
۳-در صورتیکه هرگونه شیوه غیرعادلانه‌ای در حمایت از جریانات فرصت طلب و سودجو توسط جریان خاصی ادامه دارد همانگونه که بار‌ها گفته ام نباید اعمال آن شیوه غیرعادلانه استمرار یابد.
۴-هرگونه پروانه و یا مجوزی که در سال‌های گذشته مبنی بر روش‌های غیرعلمی و غیرمنصفانه و با بی عدالتی و رانت جوئی صادر و کسانی را به سود‌های سرشار رسانده سریعاً مورد بازنگری و تصمیم گیری عادلانه قرار گیرد.
بدیهی است این تصمیمات نباید موجب کمبود دارو و ایراد زیان به مردم شود گرچه اجرای عدالت و برخورد با سودجویان همواره باید مدنظر باشد مع الوصف شرایط کشور، نیازمندی مردم و مصلحت اندیشی مدبرانه و پرهیز از عملکرد شعاری و شتابزده هرگز فراموش نشود.
۵-اصلاح سامانه ردیابی که بازحمت فراوان به سرانجام رسید هرچه زودتر در مورد دارو و تجهیزات پزشکی بکار گرفته شود که نظارت هوشمند به بهترین شکل میسر باشد.
۶-کماکان اولویت با تولید داخل است و امسال نیز همچون سال قبل ورود هرگونه دارو و تجهیزات پزشکی که مشابه داخلی دارد و از نظر تعداد و کیفیت جوابگوست ممنوع اعلام شود. بدیهی است در صورتیکه سلامت مردم بدلیل کیفیت و یا کمیت تولید داخل مورد تهدید قرار گیرد تصمیم دیگری خواهیم گرفت.

بی‌تردید اگر اصلاحات زیربنائی و شفاف سازی گسترده در این ایام نهادینه نشود نمی‌دانم کی و چگونه می‌توان در آینده بدان پرداخت؟ روزمرگی، مماشات و کنارآمدن مزمن با ناپاکی بزرگترین عامل موثر در تنومندی ریشه‌های فساد در همه اموریست که هر روز کار را بر همگان سخت‌تر خواهد کرد.

دکتر سعید نمکی

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار