کد خبر: ۵۰۴۴۴۰
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵

رئیس جریان المستقبل لبنان دولت نخست وزیر این کشور را به در پیش گرفتن روش انتقامی و دولتش را به اعلام کودتا متهم کرد.

به گزارش شفاف، روزنامه القدس العربی نوشت، هنوز ساعاتی از حمله بی­‌سابقه حسان دیاب، نخست وزیر لبنان به عملکرد ریاض سلامه، رئیس کل بانک مرکزی این کشور نگذشته بود که سعد حریری، رئیس جریان المستقبل در بیانیه­‌ای با لحنی تند به دیاب واکنش نشان داد و او را به اعلام کودتایی به زبان نظامی متهم کرد که آغازگر آن ژنرالی است که لباس نخست وزیری به تن دارد.

دیاب پس از جلسه هیئت دولت، رئیس کل بانک مرکزی این کشور را به رفتار "مشکوک" درباره پایین آمدن ارزش لیر متهم کرد و گفت، رئیس بانک مرکزی باید توضیح دهد که در پشت پرده چه اتفاقاتی برای ارزش ارز لبنان افتاده است.

وی تاکید کرد، طبق اطلاعات به دست آمده، از ماه فوریه ۵.۷ میلیارد دلار از سپرده‌های بانکی به خارج از کشور انتقال یافته است.

حریری در این بیانیه اظهارات مذکور دیاب پس از نشست هیئت دولت را خطرناک خواند و گفت، دیاب عواطف مردم و نگرانی­‌های معیشتی آنها را به بازی می­‌گیرد تا دولت خود را تبرئه کرده و بی­‌تقصیر جلوه دهد. دولت شیوه انتقامی نسبت به یک مرحله کامل را همه طرف را در پیش گرفته و در این شیوه آنها نخست وزیر را در نوک حمله قرار داده‌اند. آنها نخست وزیر را در یک مشت عبارات تهدیدآمیز غرق کرده­ و خطرناک­تر اینکه نخست وزیر بدون اینکه بداند مسؤول سقوط ارزش لیر خواهد بود.

حریری ادامه داد: آفرین حسان دیاب. کارت را خوب انجام دادی تو آرزوهای آنها را در نابودی سیستم اقتصاد آزاد برآورده کردی اما چگونه ممکن است طرفی را که با یارانه برق نیمی از بدهی کلی را به بار آورده، فراموش کنی، از هفت سال تعطیلی نهادهای قانون اساسی چشم بپوشی، از سیاست­‌هایی که روابط لبنان را با کشورهای عربی و بین­‌المللی خراب کرده، نپرسی و به مسؤولیت­‌هایی که سرپرستان جدید بر دوش نخست وزیر می­‌گذارند، توجهی نکنی. آیا همه این موارد تقصیر رئیس کل بانک مرکزی است؟ به نظر می­‌رسد چهره‌­هایی که وارد دولت شده‌­اند حضورشان برای کشاندن کشور به ورشکستگی پولی و اقتصادی کافی باشد، آنها در جلسه امروز (شنبه) کابینه اقدامات خود را تکمیل کردند.

حریری گفت، یک ذهن کودتاگر وجود دارد که می­‌خواهد مسؤولیت سقوط ارزش لیر را متوجه رئیس کل بانک مرکزی لبنان و احزاب سیاسی مشخصی بکند و افکار عمومی را علیه این رویکرد تحریک می­‌کند و موادی را به خورد آن می­‌دهد که جز هرج و مرج نتیجه دیگری ندارد.

وی ادامه داد، حقیقتی که نباید از لبنانی­‌ها مخفی بماند این است که ادامه سردرگمی، لبنان را در آستانه سقوط در یک مصیبت سخت قرار می‌دهد.

حریری گفت: مسؤولیت حکم می­‌کند که صراحت و صداقت داشته باشیم و پشت شعارها پنهان نشویم و و به لبنانی­‌ها نسبت به شتاب کورکورانه به سمت این سقوط، سوار شدن بر موج یأس و ناامیدی تا نابودی بنای اقتصادی و اجتماعی که در طول دهه­‌ها الگویی برای خیزش، رشد و شکوفایی بوده، هشدار دهیم.

حریری با بیان اینکه نابرابری عمیقی در جنبه­‌های مختلف مدیریت سیاسی و اقتصادی وجود دارد که مجالی برای پوشش­‌دهی و ادامه آن نیست اما آنچه در اتاق تصمیم گیری مطرح می‌شود مربوط به تغییر هویت لبنان در همه سطوح است و خطرناک‌ترین مسأله در این طرح استفاده از خشم مردم به عنوان سوختی برای سوزاندن هویت دموکراتیک، اقتصادی و اجتماعی لبنان است.

وی مردم لبنان را مخاطب قرار داد و از آنها خواست مراقب تجارت سیاسی و حزبی با دردها و درآمدهای اندک خود باشند و به مسؤولان اقتصادی دولت فرصت حمله به سیستم اقتصاد آزاد را ندهند. آنچه از موضع­گیری‌­ها به گوش ملت لبنان می­‌رسد و اسنادی که توسط نظریه‌پردازان دولت تهیه می­‌شوند تنها دعوتی برای مأمور کردن گرگ برای حفاظت از گله است یا یک روش ابتکاری برای دادن اختیار به متهم است تا خود درمورد اتهامات علیه خود تحقیق کند.

حریری گفت، سقوط  ارزش لیر طی ماه­‌های گذشته شیب صعودی داشته است تا جایی که قیمت دلار به صورت بی­‌سابقه در کشور افزایش یافت. به همین دلیل نظام حاکم و دولت شیوه فریب و حیله را در پیش گرفته و ابزارهای سال ۱۹۹۸ را برای مدیریت حلقه­‌های نیرنگ و انتقام سیاسی فراخواندند. دولت نباید برای سرپوش نهادن بر نقش خود در تعطیلی­‌های زنجیروار و فرصت­‌های از دست رفته دیگران را متهم کند.

وی گفت: اظهاراتی که پس از جلسه کابینه در کاخ بعبدا ایراد شد، تأکیدی بر این امر است که دولت رویکرد تلافی­‌جویانه در پیش گرفته است، رویکردی که از اواخر دهه ۷۰ بر کشور سایه انداخته است و تغییرات و آشتی­‌هایی که کشور طی سال­‌های اخیر شاهد آن بودیم می‌تواند در متوقف کردن این رویکرد موفق عمل کند. ما در این مسیر به سخنان حسان دیاب اکتفا نمی­‌کنیم زیرا وی پس از برعهده گرفتن سمت نخست وزیری گرفتار موضع­گیری­‌ها شده است. اما به بیانیه نهاد نخست وزیری اکتفا می­‌کنیم که یک پایگاه مرکزی در معادله ملی است و ­نباید محل تسویه حساب­های سیاسی و شخصی باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: