کد خبر: ۵۰۴۵۸۷
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶

معاون وزارت آموزش و پرورش با تشریح برنامه‌های هفته معلم سال ۹۹ گفت: پروژه کلنگ زنی ساخت ۱۳ هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی روز چهارشنبه زمین زده می‌شود.

به گزارش شفاف، علی الهیار ترکمن در نشست خبری با رسانه‌ها به مناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم اظهار کرد: هفته معلم سال 99 را در شرایط جهاد سلامت و جهاد آموزشی که معلمان عنصر اصلی آن هستند آغاز می‌کنیم.

وی افزود: ‌‌‌‌‌اگر پرستاران و کادر درمانی بیمارستان‌ها در خط مقدم جبهه سلامت هستند معلمان هم در خط مقدم جهاد آموزشی هستند و مصادیق جدید از تلاش معلمان به جامعه و دانش‌آموزان منتقل شده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش گفت: با اعتقاد به این اصل که آموزش تعطیل شدنی نیست و معلمان برای تضمین سلامت روانی دانش‌آموزان رسالت سنگینی را به دوش می‌کشند. هم‌اکنون به جز مصادیقی که سال‌های قبل از فداکاری معلمان داشتیم امسال این مصادیق جلوه دیگری یافتند؛ معلمی که از تخت بیمارستان آموزش را دنبال می‌کند، یخچال خانه را تخته "وایت برد" کرده است یا معلمانی که برای دانش‌آموزان خود ابزار آموزشی تهیه می‌کنند جلوه متفاوتی از معلمی را ارائه داده‌اند.

الهیار ترکمن گفت: هفته معلم مناسبتی برای گرامیداشت معلم است و البته همه ایام سال، روز و هفته معلم است و جایگاه معلم هر روز بیش از گذشته برای همه جامعه شناخته می‌شود.

ضریب نفوذ بالای شغل معلمی

وی متذکر شد: شغل معلمی به دلیل ضریب نفوذ فردی و اجتماعی بالاتر شرایط خاصی را در جامعه دارد، معلمان ضریب نفوذ بسیار بالایی دارند و هر معلم در طول 30 سال خدمت حدود هزار دانش‌آموز را آموزش می‌دهد که در یاد و ذهن آنها برای همیشه باقی می‌ماند و خیلی جاها از آن معلم یاد می‌کنند، این ویژگی در سایر مشاغل کمتر وجود دارد، امیدواریم با تمام محدودیت‌ها در راستای جایگاه واقعی معلم کار کرده باشیم.

الهیار ترکمن افزود:  مراسم هفته معلم سال 99 را در شرایطی برگزار می‌کنیم که شیوع بیماری کرونا شرایط خاصی را رقم زده است؛ از دی ماه گذشته که کار را شروع کردیم بنا بر برنامه‌های حضوری بود اما برای حفظ سلامت معلمان برنامه‌ها به صورت غیرحضوری و از طریق ویدیو کنفرانس اجرا می شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه برنامه‌ها در سطح ملی و استانی با ظرفیت غیرحضوری طراحی شده است، گفت: در درجه اول نامگذاری ایام هفته معلم را داریم که با توجه به نقش معلمان نامگذاری شده است، شروع هفته معلم با روز معلم است و روز 12 اردیبهشت شهید مطهری اسوه معلمی، شنبه 13 اردیبهشت نقش و جایگاه معلم در گام دوم انقلاب، یکشنبه 14 اردیبهشت معلم مرجعیت علمی و اجتماعی، دوشنبه 15  اردیبهشت معلم و نقش او در نظام آموزش و پرورش ( با وجود اینکه شکل‌های جدیدی از آموزش باب شده است اما نقش محوری معلم کمرنگ نشده است)، سه شنبه 16 اردیبهشت تجلیل از معلمان پیشکسوت و گنجینه های تعلیم و تربیت،  چهار شنبه 17 اردیبهشت معلم جهاد آموزشی و سلامت خانواده، پنجشنبه 18 اردیبهشت نقش معلم در جهش تولید علم و فناوری که متناسب با شعار سال است، نامگذاری شده است.

الهیار ادامه داد: برای اینکه نامگذاری ایام هفته را متجلی و مصداق عینی  مشخص کنیم برنامه‌هایی را در سطح ملی و استانی تعیین کرده‌ایم برنامه‌های ملی توسط ستاد وزارتخانه و استانی تفویض اختیار شده است که با تشخیص استاندار و مدیرکل آموزش و پرورش استان برنامه ریزی و اجرا می شود.

چهارشنبه کلنگ‌زنی پروژه مسکن فرهنگیان

وی درباره برنامه‌های ملی گفت: روز چهارشنبه آیین کلنگ‌زنی اولین پروژه مسکن ملی فرهنگیان را داریم که تفاهم‌نامه تامین 170 هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان بدون مسکن با وزارت مسکن مبادله شد.

13 هزار و 200 واحد مسکونی آماده ساخت

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: در این‌باره تامین زمین برای ساخت مسکن مهم است که خیلی در دسترس نیست بنابراین کار سخت بود تا توزیع استانی را درآورده و با نیاز فرهنگیان در استا‌ن‌های مختلف هماهنگ شود، 13 هزار و 200 واحد مسکونی آماده ساخت است که مراسم کلنگ‌زنی روز چهارشنبه 10 اردیبهشت در شهر پرند استان تهران توسط وزیر آموزش و پرورش و وزیر مسکن و همزمان در 10 استان دیگر انجام می‌شود و به تدریج ساخت سایر مسکن‌ها ادامه خواهد داشت.

الهیار با اشاره به اینکه ویدیوکنفرانس صحبت‌های وزیر با نمایندگان معلمان استانی و نمایندگان والدین دانش آموزان را خواهیم داشت، افزود: برنامه‌های سال 99 طوری طراحی شد که کل برنامه‌ها معلم‌محور‌باشد یعنی قصد نداریم گزارش عملکرد مسئولان را ارائه دهیم، تریبون در اختیار معلمان است و آنها باید حرف‌ها و مطالبات خود را بیان کنند.

وی مطرح کرد: روز جمعه 12 اردیبهشت که به نام روز معلم نامگذاری شده است و هر سال در این روز در نماز جمعه حضور داشتیم که امسال به دلیل شرایط خاص سلامت جامعه نماز جمعه برگزار نمی‌شود و به شکل دیگری برنامه‌ریزی شده است، پیام تبریک وزیر از طریق سایت به آنان اعلام می‌شود، همچنین پیام تلویزیونی رهبر انقلاب را به معلمان داریم که از طریق رسانه ملی اعلام می‌شود، گفت‌وگوی تلفنی وزیر با خانواده شهیدان مطهری، رجایی و باهنر و گفت و گو با چند نفر از چهره های ماندگار نظام تعلیم و تربیت را خواهیم داشت.

الهیار ترکمن خاطرنشان کرد: روز شنبه 13 اردیبهشت دیدار ویدیو کنفرانسی معلمان با رییس جمهور برگزار می‌شود و روز یکشنبه دیدار ویدیو کنفرانسی معاونان با معلمان را خواهیم داشت، همچنین دوشنبه 15 اردیبهشت دیدار ویدیو کنفرانسی معلمان با رییس مجلس را داریم که امیدوارم حال جسمانی او خوب باشد و بتواند حضور یابد. 

سفارش پژوهش به دانشگاه برای تکریم معلمان 

وی ادامه داد: به دانشگاه‌ها فراخوان ارائه خواهیم داد تا درباره نحوه تکریم مقام معلم پژوهشی را انجام دهند و بدانیم تکریم در چه سطوحی با چه روشی موثرتر است. همچنین از تجارب کشور‌های دیگر استفاده خواهیم کرد تا چارچوب علمی برای تکریم معلمان برای سال آهای آینده داشته باشیم. 

ایجاد تالار گفت‌وگو برای معلمان در سایت آموزش و پرورش

الهیار مطرح کرد: تالار گفت‌وگو در سایت آموزش وپرورش ایجاد می‌شود و معلمان با حضور در آنجا ایده‌ها و تجارب خود را به اشتراک خواهند گذاشت همچنین یک شبکه اختصاصی برای معلمان منتخب استانی تدارک دیده‌ایم و از هر استان چند معلم منتخب را به مرکز دعوت می‌کردیم و از تجارب آنها استفاده می‌کنیم و الان گروه مشخصی از معلمان استانی داریم که شبکه اختصاصی برای آنهادر سایت آموزش و پرورش شکل می‌گیرد.

وی متذکر شد: پیام رسان شاد پیام رسان رسمی آموزش و پرورش خواهد بود که به تدریج نقایص برطرف و این موارد به آنجا منتقل می‌شود و حتی معلمان می‌توانند پیشنهادات خود را در آنجا مطرح کنند‌.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: 40 نفر در سطح ملی به عنوان نمایندگان معلمان در برنامه‌های ویدیو کنفرانسی با مسئولان شرکت خواهند کرد همچنین بودجه هفته معلم امسال 14 میلیارد تومان است که نسبت به سال قبل 40 درصد رشد داشته است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: