کد خبر: ۵۰۴۶۱۴
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۸

همزمان با تلاش‌ها برای تشکیل دولت عراق، مردم این کشور برای تظاهراتی بزرگ طی روزهای آینده آماده می‌شوند.

به گزارش شفاف به نقل از سایت ارم نیوز، با به پایان رسیدن منع تردد در عراق به دلیل شیوع کرونا، میادین اعتراضات در بغداد، ذی قار، نجف و بصره مجددا شاهد حضور تحصن‌کنندگان هستند. آن‌ها قصد دارند طی چند روز آینده تظاهرات بزرگی را برگزار کنند.

با ازسرگیری تظاهرات، سه معترض در میدان الخلانی بغداد به ضرب گلوله افراد ناشناس کشته شدند. همچنین محل اعتراضات در ذی قار شاهد دور جدیدی از خشونت‌هاست و معترضان در اعتراض به تدابیر دولت محلی لاستیک خودروها را به آتش کشیدند.

روز گذشته هفت معترض در درگیری با نیروهای امنیتی در شهرستان الرفاعی در شمال ذی قار مجروح شدند. معترضان با تعیین فرماندار جدید مخالفت کردند و به ساختمان فرمانداری یورش بردند.

با مکلف شدن مصطفی الکاظمی به تشکیل دولت معترضان به تحقق هدف اصلی اعتراضات که برگزاری انتخابات زودهنگام و تدوین قوانین ضروری است، امید دارند. الکاظمی به عنوان حامی معترضان شناخته می‌شود.

واثق اللامی، فعال حاضر در اعتراضات بغداد گفت: در جریان تظاهرات مردمی صدها تن کشته و زخمی شدند، نمی‌توان اکنون طبق خواسته برخی احزاب آن را پایان داد. مقامات باید امروز به صورت واضح به این خواسته‌ها پاسخ بدهند. ما برای تظاهراتی بزرگ طی روزهای آینده آماده می‌شویم که همزمان با تحرکات تشکیل دولت برگزار می‌شود تا افراد مستقل در پست‌های وزارتی گماشته شوند.

وی گفت: مکلف شدن الکاظمی به تشکیل دولت معادله را تغییر نداد و همان احزاب او را انتخاب کردند اما او به قانون و قانون اساسی ایمان دارد و حداقل به فعالیت شبه‌نظامیان پایان می‌دهد و با فشارهای احزاب مقابله می‌کند.

الکاظمی تأکید کرده که برای تشکیل دولت در معرض فشارهای سیاسی قرار دارد. وی از همگان خواست منافع ملی را در اولویت قرار دهند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: