کد خبر: ۵۰۴۶۷۴
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳

تشکیل کمیته ملی زالوی طبی از جمله اقداماتی است که با هدف سامان بخشیدن به وضعیت این گونه با ارزش و ترویج، تجاری‌سازی و ورود شرکت‌های فناور و دانش بنیان به این حوزه صورت گرفته است؛ قیمت هر عدد زالوی طبی در برخی مراکز درمانی اروپا نزدیک به ۱۰ یورو است.

به گزارش شفاف، تشکیل کمیته ملی زالوی طبی از جمله اقداماتی است که با هدف سامان بخشیدن به وضعیت این گونه با ارزش و ترویج، تجاری‌سازی و ورود شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان به این حوزه صورت گرفته است.

تجارت زالو و فرآورده‌های آن دارای گردش مالی قابل توجهی است و هر عدد از این گونه ارزشمند در برخی مراکز درمانی اروپا تا 10 یورو به فروش می‌رسد.

 ستاد توسعه علوم و فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی در بیانیه‌های ترویجی خود، حوزه شیلات و آبزیان را یکی از حوزه‌های دارای ظرفیت قابل توجه اقتصادی معرفی می‌کند و شرکت‌های دانش بنیان، فناور و خلاق را ترغیب کرده است که استفاده از فناوری در این حوزه را مورد توجه قرار دهند.

محمدحسن عصاره؛ دبیر این ستاد در این‌ باره اظهار کرد: بر خلاف بسیاری دیگر از روش‌های این حوزه از درمان، با توجه به تماس مستقیم این موجود (زالو) با خون انسان، باید تولید و تکثیر و  روشهای درمانی  مرتبط با آن منطق با اصول بهداشتی و استانداردهای پذیرفته شده بین‌المللی باشد.

پیرو مصوبه یکصدونهمین جلسه  ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی مبنی بر تشکیل کمیته ملی زالوی طبی با همکاری نمایندگان دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان شیلات ایران، سازمان دامپزشکی، سازمان حفاظت از محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه تهران، این کمیته در سازمان غذا و دارو تشکیل شد.

تشکیل کمیته ملی زالوی طبی از جمله اقداماتی است که با هدف سامان بخشیدن به وضعیت این گونه ارزشمند، اصلاح و تصویب دستورالعملهای مرتبط با زالوی طبی و ترویج تجاری‌سازی و ورود شرکت‌های فناور و دانش بنیان به این حوزه صورت گرفته است.

معصومه ملک  استاد دانشگاه و دبیر این کمیته و مجری طرح تحقیقاتی رهاسازی زالوهای تکثیر شده در مناطق حفاظت شده در تشریع فعالیت‌هایی صورت گرفته در این زمینه، اظهار کرد: استفاده گسترده از روش‌های درمانی مرتبط با زالو در کشور ما از داوران و اعصار گذشته رایج بوده است، ولی جمع آوری غیر اصولی زالوهای طبی از طبیعت در کشور ما، این گونه را تا مرز انقراض پیش برد. فعالیت طیف وسیعی از افراد در این زمینه و وجود نگرانی‌های مشخص بهداشتی و زیست محیطی، لزوم سامان بخشی و ترویج تکثیر و پرورش زالوی سالم را ضروری می‌سازد.

ملک،  استفاده از زالوهای جمع آوری شده از طبیعت، تغذیه زالو از خون‌های ناسالم و واردات زالوی غیر بهداشتی را از جمله آسیب‌های این حوزه بر شمرد و بیان کرد: در سال 1394 طرح تولید زالوی طبی و رها سازی این گونه در عرصه‌های طبیعی به کمک ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی ارائه شد. با حمایت این ستاد، مطالعات ژنتیکی و جامع در این زمینه انجام گرفت و زالوها در شرایط استاندارد و بهداشتی جهت رها سازی تولید شدند.

طرح ملی زالوی طبی

دبیر طرح ملی زالوی طبی ضمن تشریح برخی مشکلات اجرای طرح یادآور شد: بر این اساس چهار استخر بزرگ در مزرعه پژوهشی پردیس علوم دانشگاه تهران واقع در محمدشهر ایجاد شد و با رهاسازی نمونه‌های پرورش یافته در این محل زیستگاه حفاظت شده زالوی طبی ایجاد شد؛ در حال حاضر قیمت این گونه در برخی مراکز درمانی اروپا نزدیک به 10 یورو است و از توجیه مالی بسیار خوبی برخوردار است؛ امیدوار هستیم با توجه بیشتر زیست بوم دانش بنیان و خلاق کشور و حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شاهد حضور شرکت‌های خلاق، فناور و دانش بنیان بیشتری در این حوزه باشیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: