کد خبر: ۵۰۴۸۶۰
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸

ارتش مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که در عملیاتی در مرکز صحرای سینا و سینای شمالی که در آنجا شاخه مصری داعش فعال است، ۱۲۶ تکفیری کشته شدند.

به گزارش شفاف به نقل از سایت شبکه الحره، در این بیانیه که سخنگوی نظامی مصر در صفحه خود در فیسبوک آن را منتشر کرد، آمده است، در این عملیات که طی دوره اخیر انجام شد، ۲۲ یورش و ۱۶ عملیات ویژه صورت گرفت که به کشته شدن ۱۲۶ تکفیری انجامید، تعدادی سلاح و کمربندهای انفجاری آماده در شمال و مرکز سیناء نیز در بین آنها کشف و ضبط شد.

این بیانیه دوره زمانی که این عملیات در آن انجام شد، مشخص نکرد.

همچنین در چارچوب این عملیات، ۲۶۶ عنصر مجرم و فرد تحت تعقیب و مظنون بازداشت شدند.

در این عملیات، ۱۵ نیروی ارتش مصر نیز جان خود را از دست دادند.

کمی پیشتر نیز وزارت کشور مصر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که در تبادل آتش تروریست‌ها با نیروهای امنیتی در شهر بئر السبع در سینای شمالی ‌۱۸ تروریست کشته شدند.

در فوریه ۲۰۱۸، نیروهای ارتش و پلیس مصر عملیات گسترده‌ای را علیه گروه‌های مسلح و تندرو در اقصی نقاط کشور بالاخص در سینای شمالی آغاز کردند. از زمان آغاز عملیات، حدود ۱۰۰۰ تن که احتمال می‌رفت از تندروها باشند و نیز حدود ۸۰ نظامی کشته شدند.

این عملیات مصر در حالی انجام می‌شود که سازمان‌های حقوقی نظام مصر را به انجام عملیات اعدام و کشتن خارج از حیطه دستگاه قضائی و عملیات خارج کردن اجباری افراد و مجازات دسته جمعه در چارچوب این عملیات‌ها متهم می‌کنند.

این در حالی است که ارتش مصر این اتهام‌ها را رد کرده و می‌گوید که به جان غیرنظامیان در این عملیات خود توجه دارد.

در دوره زمانی ژوئیه ۲۰۱۳ تا ژوئیه ۲۰۱۸، سازمان عربی حقوق بشر کشته شدن ۴۰۱۰ غیرنظامی در سیناء را تایید کرد که ۳۷۰۹ تن از آنها از کسانی بودند که ارتش اعلام کرد که در نتیجه رویارویی‌های امنیتی کشته شده‌اند، سایر افراد نیز به صورت بی‌هدف جان خود را از دست دادند و پرونده‌ای در خصوص هیچ رخدادی باز نشد.

حدود یک سال قبل نیز دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که نیروهای ارتش و پلیس در سینای شمالی مرتکب نقض‌های شدید و در سطح گسترده در حق غیرنظامیان در چارچوب جنگ علیه داعش می‌شوند.

این سازمان در گزارشی با عنوان "اگر نگران جانت هستی سیناء را ترک کن"، نوشت که برخی از این نقض‌ها به سطح جنایت جنگی می‌رسند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: