کد خبر: ۵۰۴۸۷۸
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱

کارشناس مذهبی درباره ضرورت گسترش دعا درباره والدین و اطرافیان سخن گفت.

به گزارش شفاف، دعا و نیایش از بهترین ابزارهای ارتباط روح انسان با خداوند متعال است.  این عمل به قدری اهمیت دارد که خداوند در آیاتی از قرآن به صورت مستقیم و غیر مستقیم انسان‌ها را دعوت به آن کرده است. به عنوان نمونه در بخشی از آیه 60 سوره غافر می‌فرماید: «وَ قَالَ رَبُّکُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ؛ پروردگار شما می‌گوید بخوانید مرا تا برای شما استجابت کنم.» 

همچنین در آیه 186 سوره بقره پس از آنکه در آیات قبل درباره ماه رمضان و احکام آن سخن می‌گوید، می‌فرماید: «وَ إِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ  أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْیَسْتَجِیبُوا لِی وَلْیُؤْمِنُوا بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ؛ و چون بندگان من (از دوری و نزدیکی) من از تو پرسند، (بدانند که) من به آنها نزدیکم، هرگاه کسی مرا خواند دعای او را اجابت کنم. پس باید دعوت مرا (و پیغمبران مرا) بپذیرند و به من بگروند، باشد که (به سعادت) راه یابند.» بنابراین توجه به خداوند متعال از مهم‌ترین دستاوردهای دعا محسوب می‌شود. همچنین جلب روزی، دفع بلا، شفای دردها، به دست آوردن منزلت نزد خداوند، نجات از دوزخ، آرامش روانی، کسب معرفت در پرتو مضامین ادعیه و مناجات از دیگر دستاوردهای مثبت دعا و مناجات محسوب می‌شود که در روایات متعددی به آن‌ها اشاره شده است.

اما یکی مسائل مربوط به دعا، توجه به نیاز اطرافیان و سایرین است؛ همچنان که سیره انبیاء و اولیاء در دعا بر همین منوال بوده است؛ چرا که گاهی انسان به قدری غرق در نیازهای خود می‌شود که از نیاز سایرین و دعا در حق کسانی که بر گردن وی حقی دارند، غافل می‌شود.

حجت‌الاسلام بهشتی با استناد به آیاتی از قرآن درباره ضرورت گسترش نگاه فرد هنگام دعا می‌گوید: در آیه 28 سوره نوح (ع) اینگونه می‌خوانیم رَبِّ اغْفِرْ لی‏ وَ لِوالِدَی‏؛ خدایا مرا و والدینم را مورد مغفرت قرار بده. در این آیه ابتدا برای خودمان سپس برای والدین دعا می‌کنیم. بخش مهمی از موفقیت‌های ما حاصل رنج و زحمات والدین است. حتی بخشی از خلق و خو و گرایش‌های رفتاری ما به والدین و حتی اجداد ما باز می‌گردد. چه بسا داخل ژن‌های نیاکان ما خلق و خوهایی بوده که به ما منتقل شده است. از این جهت برای والدین زیاد دعا داریم.

وی افزود: در ادامه آیه می‌گوییم «وَ لِمَنْ دَخَلَ بَیْتِیَ مُؤْمِنا» کسانی را هم که در داخل خانه‌ام وارد شدند را بیامرز» بنابراین دایره دعای ما باید گسترده باشد.

تفسیر قرآن ,

انتهای‌پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: