کد خبر: ۵۰۴۸۸۵
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۶

درحالی که نمایندگان مجلس خواستار رسیدگی دولت به وضعیت اقشار محروم جا مانده از سهام عدالت هستند، وزیر اقتصاد پیشنهاد کرده جاماندگان از ظرفیت ETF‌های ۲ میلیون تومانی استفاده کنند.

 به گزارش شفاف، حسینعلی حاجی دلیگانی به عنوان یکی از نخستین نمایندگانی که به موضوع بی عدالتی در توزیع سهام عدالت ورود کرده نکات مهمی را در خصوص عملکرد دولت در جریان آزاد سازی سهام عدالت طرح کرد. وی در نشست علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود گفت: سازمان خصوصی‌سازی ۵۲ میلیون نفر از جمعیت ایران را به عنوان ثبت نام کنندگان سهام عدالت معرفی کرده است، در حالی که تعاونی ها، سهام عدالت را ۴۲ میلیون معرفی کرده اند.

وی همچنین به دلیل اخذ مجوز از رهبر انقلاب برای ازاد سازی سهام عدالت اشاره کرده است. دلیگانی با بیان اینکه، دولت در سال ۹۶ لایحه‌ای جهت ساماندهی سهام عدالت به مجلس ارائه کرد که به دلیل تعدد طرح‌ها در کمیسیون اقتصادی به نتیجه مشخصی نرسید، افزود: دولت مجبور شد روش آزادسازی سهام عدالت را با اجازه از مقام معظم رهبری آغاز کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرده است، افرادی در زمان ثبت نام سهام عدالت شرایط دریافت سهام عدالت را داشتند، اما به دلایلی نتوانستند از آن بهره‌مند شوند، از طرفی امروزه هم افرادی هستند که شرایط را دارند، اما از آن محرومند. از رئیس مجلس میخواهم برای این افراد تدبیری اندیشیده شود.

 

در ادامه نیز رئیس جلسه امروز مجلس از دولت خواسته برای این موضوع چاره اندیشی کند.

وزیر اقتصاد در مواجهه به این پرسش که وضعیت اقشار محرومی که تا کنون سهام عدالت دریافت نکرده‌اند، گفته، ما بر طبق قانون عمل میکنیم فعلا ظرفیتی برای ثبت نام جدید وجود ندارد، اما اقشار محروم میتوانند از ظرفیت ETF‌های دولتی استفاده کنند.

نکته جالب توجه اینکه هم اکنون ارزش هر برگ یک میلیون تومانی سهام عدالت به بیش از ۱۳ میلیون تومان رسیده است. این درحالی است که ETF‌های دولتی تنها با ۳۰ درصد تخفیف آن هم به ارزش ۲ میلیون تومان عرضه میشوند. از سوی دیگر حدود ۲ این منابع مردم در این صندوق‌ها بلوکه خواهد بود و قابلیت فروش نخواهد داشت.

حالا باید دید تا زمان آزادسازی سهام عدالت ارزش هر برگ سهام به چه رقمی رسیده است و آن را با ارزش این ETF‌های دولتی مقایسه کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار