کد خبر: ۵۰۴۸۸۹
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۸

رئیس‌جمهور گفت: وقت آن رسیده اعمال فشار به ملت‌ها، تروریسم اقتصادی و تحریم کشورها جای خود را به همکاری های دوجانبه و بین المللی برای مبارزه با تهدید‌‌های واقعی و مشترک دهد.

به گزارش شفاف، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور عصر امروز در نشست مجازی سران کشورهای عضو گروه تماس جنبش عدم تعهد ضمن تشکر از الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان برای ترتیبات این اجلاس و نیز کمک به ایران در مقابله با کووید ۱۹ گفت: تجربه جهانی مقابله با کویید ۱۹ نشان داد که چگونه یک بیماری واگیردار می‌تواند تمامی کشورهای جهان را صرف نظر از مرز، ملیت و نژاد مورد تهدید قراردادهع و سلامت تک تک مردم جهان را به خطر اندازد.

وی ادامه داد: این هشدار جدی به همه کشورها است که انسان‌ها به اندازه کافی در معرض تهدیداتی مانند تخریب محیط زیست و افزایش دمای کره زمین و تهدیدات طبیعی مانند ویروس کرونا هستند و وقت آن رسیده اعمال فشار به ملت ها و تروریسم اقتصادی و تحریم کشورها جای خود را به همکاری های دوجانبه و بین المللی برای مبارزه با تهدید‌‌های واقعی و مشترک دهد.

روحانی اظهار داشت: این تجربه نشان داد که آسیب‌پذیری قدرت‌های جهانی که زرادخانه‌های خود را از سلاح‌های کشتار جمعی آکنده‌اند، در برابر تهدید یک بیماری واگیردار مانند کووید-۱۹ اگر از دیگر کشورها بیشتر نباشد، کم‌تر نیست.

وی بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران با چنین دیدگاهی از همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس در جهان، ضمن همکاری با سازمان جهانی بهداشت و با توجه به مقررات بین‌ا لمللی بهداشت (IHR) نسبت به تهیه برنامه راهبردی ملی هدفمند برای مبارزه با این ویروس اقدام و با دیگر کشورهای جهان همکاری نمود.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت این برنامه راهبردی شامل، پاسخ به بحران با مشارکت همه نهادهای مسوول، مشارکت اجتماعی، همکاری بین بخشی و رویکرد تأمین سلامت برای همگان، مبارزه ملی علیه بیماری کووید-19 با روش‌های ثبت بیماری از طریق بررسی‌های تلفنی و اینترنتی، بکارگیری 170 هزار کارمند بخش درمان، تعیین هزار مرکز بهداشتی جامع و منتخب، ایجاد سامانه برای خود غربالگری و به راه انداختن واحدهای قرنطینه به منظور شناسایی موارد ابتلا به کووید-19 و ارائه درمان‌های تکمیلی؛ایجاد شبکه تشخیص و مدیریت بیماری از جمله تست‌های آزمایشگاهی و الگوریتم تشخیصی؛ اجرای سیاست‌های فاصله‌گذاری اجتماعی؛ مدیریت تحقیقات سلامت و زیست پزشکی و ارائه بسته‌های حمایتی برای اقشار کم درآمد و آسیب‌پذیران از محدودیت‌های ایجاد شده، است 

رئیس جمهور تصریح کرد: در نتیجه این اقدامات تاکنون جمهوری اسلامی ایران موفق به جلوگیری موثر شیوع ویروس در بسیاری از شهرها و مناطق کشور شده و عملکرد جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه و کنترل ویروس در مواردی فراتر از استانداردهای بین‌المللی مورد ارزیابی قرار گرفته است. البته تدابیر هدفمند جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با شیوع این ویروس همچنان در کشور و منطقه ادامه دارد.

وی خطاب به اعضای حاضر در این جلسه مجازی اظهار داشت: در زمانی که ویروس کرونا به صورت تهدیدی مشترک برای امنیت جهانی و سلامت عمومی درآمده و سازمان جهانی بهداشت در خط اول مبارزه جهانی با تهدید کرونا عمل می‌کند، تضعیف سازمان جهانی بهداشت به معنای تضعیف مبارزه مشترک جهانی علیه کرونا، اقدامی بسیار نابهنگام و توجیه‌ناپذیر است.

روحانی گفت: اقدام شتابزده و غیرمسوولانه دولت آمریکا در محروم کردن سازمان جهانی بهداشت از مبالغ مالی مورد نیاز آن سازمان را باید یک اشتباه راهبردی دیگر این دولت دانست که مبارزه مشترک جهانی با کرونا را به چالش می‌کشد. البته از دولت آمریکا که تاکنون بارها به صورت یک جانبه از توافق‌های معتبر بین‌المللی خارج شده و حقوق بین‌الملل را مکرراً نقض کرده است انتظاری جز این نمی‌توان داشت.

وی بیان داشت: آمریکا سال‌ها است با تحریم‌های یک‌جانبه و غیرقانونی، نه تنها مردم ایران را از دسترسی به حقوق خود محروم ساخته، بلکه اقداماتش تهدیدی برای چندجانبه‌گرایی و همکاری‌های بین‌المللی محسوب می‌شود.

روحانی اظهار داشت: در حالی که همه کشورهای جهان در حال برنامه‌ریزی و همکاری برای مقابله با این تهدید هستند و نسبت به تهیه اقلام مورد نیاز خود از کشورهای دیگر اقدام می‌کنند، ایران نیز با توجه به نیازهای پزشکی خود در پی تهیه اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی خود بوده، ولی متاسفانه به دلیل تحریم‌های غیرقانونی و یک‌جانبه آمریکا، شرکت‌های تولیدکننده این اقلام نمی‌توانند محصولات خود را در زمان مورد نیاز به ایران ارائه کنند. به واسطه این اقدام ضد حقوق بشری آمریکا، تهیه ملزومات پزشکی مورد نیاز برای ایران معمولا طولانی‌تر و گاه ناممکن شده است و برنامه هدفمند ایران برای مقابله با شیوع این ویروس را با مشکل و چالش مواجه کرده است.

وی گفت: لازم است از همین‌جا از تمامی پزشکان، پرستاران و کارکنان حوزه بهداشت و سلامت در جمهوری اسلامی ایران و همه کشورها قدردانی کنم که در خط مقدم مبارزه با این ویروس قرار دارند. باید تاکید کنم که جمهوری اسلامی ایران به منظور همکاری با تمامی کشورهای جهان برای دستیابی به واکسن و درمان قطعی این ویروس اعلام آمادگی کرده و از هرگونه درخواست همکاری استقبال می‌کند.

روحانی در پایان خاطر نشان کرد: بار دیگر از دوست عزیزم جناب آقای الهام علی‌اف رئیس جمهور محترم آذربایجان و همچنین سایر سران و مقامات عالی‌رتبه شرکت‌کننده در این نشست تشکر می‌کنم و ضمن دعوت به همکاری و همیاری تمامی کشورها برای مقابله با این ویروس، برای شما عزیزان آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم به زودی شاهد محو این ویروس در جهان باشیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: