کد خبر: ۵۰۴۹۳۴
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸

رئیس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی گفت: استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی در دوران پساکروناست کمتر مورد توجه قرار گرفته است و هم‌اکنون به قدری درگیر کرونا هستیم که پیامدهای فرهنگی، اجتماعی آن را نادیده گرفته‌ایم!

به گزارش شفاف، نخستین نشست از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی «توسعه اقتصاد صنایع خلاق فرهنگی» با رویکرد دانشی ــ کاربردی ظهر امروز، درپارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی برگزار شد.

محمدحسین ایمانی؛ رئیس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی در ابتدای این نشست اظهار کرد: پروژه‌ای در پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی در دست اقدام  قرار گرفته و به دستگاه‌های ذیربط ارایه شده است.

ایمانی افزود: یکی از این پروژه‌ها بررسی استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی در دوران پساکروناست که کمتر مورد توجه قرار گرفته است زیرا در حال حاضر  به قدری درگیر کرونا هستیم که پیامدهای فرهنگی، اجتماعی آن را نادیده گرفته‌ایم. این طرح را به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارایه شده است و در دست بررسی  قرارگرفته است.

وی تصریح کرد: پروژه دیگر، موضوع اقتصاد صنایع فرهنگی است، کشور ما از نظر صنایع فرهنگی از ذخایر عظیم و ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین در این راستا از کشورهای دیگر بسیار جلوتر هستیم  و باید کاری کنیم که این ذخایر به محصول فرهنگی تبدیل شوند. اما متاسفانه تا امروز به دلیل وجود نفت و منابع خدادادی کسی به فکر پیاده سازی روش‌های جایگزین برای درآمدزایی نبوده و از این موضوع غافل شده‌ایم.

ایمانی تأکید کرد: در دنیا صنعت فرهنگی رایج است، هدف اصلی از این هم اندیشی هم این است که در چندماه آینده به شکل ضربتی این طرح را پیگیری و دنبال کنیم. تجربه نشان داده که اگر همه پای کار بیایند، تحقق کار ضربتی شدنی است. فقط باید ضرورت آن حس شود که به نظر می‌رسد اکنون چنین نیازی در کشور حس شده است.

رئیس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی عنوان کرد: وقتی صحبت از صنعت فرهنگی و اقتصاد فرهنگ می‌کنیم شاخه‌های مختلفی مدنظرمان است، حوزه فرهنگ حوزه‌ای چندوجهی است و باید جمعی از متخصصان کنار هم بنشینند تا به مرور کار صحیح انجام شود.

بهمن نامور مطلق رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان، نیز که به عنوان یکی از متخصصان حوزه در این نشست حضور داشت با تأکید بر مفهوم صنایع خلاق گفت: از نظر واژه شناسی Develop به معنای ظاهر کردن است یعنی آنچه که وجود دارد اما آشکار نیست. وقتی صحبت از صنایع خلاق می‌شود، یعنی بتوانیم مسایل پیش رو را با توجه به قابلیت‌ها و بضاعت‌های درونی حل کنیم.

نامور مطلق ادامه داد: این کار با تقلید و الگوبرداری متفاوت است، چراکه اگر تقلیدی صورت بگیرد، دیگر خلاقیتی در کار نیست. این درحالی است که در کشور بضاعت در این حوزه وجود دارد و فقط باید آن را آشکار کنیم

وی گفت: انسان امروزی رخداد محور شده است و از این طریق است که با دیگران ارتباط مستقیم پیدا می‌کند، موضوع دیگر اصالت است که در رخدادها قابل لمس است.

رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان، خاطرنشان کرد: در این راستا نشاط اجتماعی نیز از موضوعات بسیار مهم است. بنابراین، در دنیایی زندگی می‌کنیم که رخداد بسیار مهم است و موجب رشد جوامع می‌شود.

نامور مطلق با تأکید بر اهمیت این موضوع در مدیریت اقتصاد گفت: این مقوله بسیار حائز اهمیت است و با کمک رخدادهاست که می‌توانیم آن را مدیریت کنیم. البته لازمه رسیدن به نتیجه مطلوب جداسازی رخدادهای ملی و بین المللی و برنامه ریزی بر مبنای آن است.

حسن بلخاری؛ پژوهشگر و استاد ایرانی فعال در زمینه فلسفه هنر نیز در این نشست با تأکید بر نقش تقابل ماده و معنا در نظام فرهنگی دوهزارساله کشورمان گفت: همین تقابل است که اجازه نمی‌دهد صنعت و فرهنگ در کنار هم قرار گیرند و تلاقی این دو مفهوم را مذموم تلقی می‌کند.

بلخاری تصریح کرد: این در حالیست که اگر تفکر اقتصادی نباشد نمی‌توان ایده‌ای پرورش داد؛ این موضوع در حوزه‌های فلسفه، دین، عرفان و هنر هم مصداق دارد. اگر از ابتدا تاکنون از حوزه فرهنگ و هنر حمایتی صورت نمی‌گرفت اکنون ما شاهد رشد و پیدایش هیچ هنرمندی نبوده‌ایم. با این تفاسیر لازم است عمل جراحی اساسی روی حوزه فرهنگی انجام دهیم و بدانیم که اقتصاد و فرهنگ مکمل یکدیگرند.

پویا محمودیان؛ معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی نیز در رابطه با موضوع این نشست خاطرنشان کرد: وقتی سخن از توسعه به میان می‌آید منظور توسعه ظرفیت‌ها و شناسایی آنهاست. این در حالیست که در حوزه صنایع فرهنگی و صنایع خلاق بسیاری از ظرفیت‌های کشور ما هنوز شناسایی نشده‌اند.

محمودیان افزود: پس از شناسایی مهمترین اقدام هم‌افزایی و هدفگذاری برای تحقق این امر است و در مدل‌های توسعه بسیاری از مزیت‌های رقلبتی کشورها پررنگ و تاثرگذار دیده می‌شوند؛ موضوعاتی همچون صنایع دستی، موسیقی، گردشگری، رسانه و.. نیز وقتی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند می‌توانند سهم بزرگی از بازارهای تجاری دنیا را به خود اختصاص دهند.

وی اظهار کرد: متاسفانه در کشور ما این هم افزایی اتفاق نیفتاده این در حالیست که در دیگر کشورها به دلیل وجود استراتژی و نقشه راه درست توانسته‌اند از این هم افزایی نهایت استفاده را ببرند. به عنوان مثال کشوری مانند انگلیس که در حوزه صنایع دستی در مقابل کشورهایی چون ایران و هند حرفی برای گفتن ندارد، اما با یک برنامه ریزی و استراتژی صحیح توانسته یکی از صنایع دستی کشورش را برجسته کند. البته در این جریان سازی رسانه‌ها نیز نقش مهمی ایفا کرده‌اند، اینگونه صنایع دستی کشورشان را توسط گردشگران با یک شناسنامه به خارج از مرزهای کشور خود می‌فرستند.

عیسی علیزاده معاون جهاددانشگاهی نیز در رابطه با موضوع این نشست گفت: اگر فرهنگ در کنار رسانه قرار بگیرد می‌تواند تاثرگذار باشد که جهاددانشگاهی با حمایت از سه خبرگزاری کشور، این موضوع را مدنظر قرار داده است.

علیزاده افزود: حمایتی که پارک ملی می‌تواند از این حوزه داشته باشد این است که دانشجویان علاقه مند به این حوزه را تربیت کند به گونه ای که افراد تحصیلکرده در این حوزه به این باور برسند که با همین بضاعتی که دارند می‌توانند سرمایه ایجاد کنند و جهاددانشگاهی می‌تواند با توجه ویژه به ظرفیت نیروی انسانی در تولید سرمایه از صنعت فرهنگ و شکل گیری اقتصاد فرهنگ نقش موثری ایفا کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: