کد خبر: ۵۰۵۰۴۸
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲

درسومین هفته اردیبهشت شاهد افزایش نرخ ارز و طلا بوده ایم و با آزاد سازی سهام عدالت بازار سرمایه رشد بی سابقه ای را تجربه کرده است.

به گزارش شفاف، در سومین هفته اردیبهشت ۹۹ با آزادسازی سهام عدالت بسیاری از افراد جامعه تمایل بیشتری برای سرمایه‌گذاری در بازار شدند چراکه طبق گفته رئیس‌جمهور  حدود ۵۰ میلیون نفر صاحب سهام عدالت هستند و مالکیت  این سهام برای مردم است.

آزاد سازی سهام عدالت شروعی تازه‌ای برای ورود بسیاری از مردم به بازار بورس بود که سبب شده است صاحبان سهام اطلاعات خود را درباره  چگونگی  معاملات و کسب سود در  بازار سرمایه بیشتر کنند.

از طرف دیگر با ورود نقدینگی به سمت بورس سبب شد تمایل برای سرمایه گذاری در بازارهایی مانند  ارز و طلا کاهش یابد و این بازارها دچار رکود و  کاهش تقاضا شود.

در سومین هفته اردیبهشت بازار سرمایه همچنان با رشد همراه بود همچنین بازار ارز گزینه افزایش قیمت را انتخاب کرد  و  روند صعودی داشت   که این امر در بازار طلا و سکه  نیز صدق می‌کرد و همسو با یکدیگر افزایش نرخ را تجربه کردند.

دلار و یورو ۱۰۰ تومان گران شدند

سومین هفته اردیبهشت  با افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت دلار و یورو همراه بود به طوری که در اولین روز هفته دلار و یورو به ترتیب با قیمت ۱۵ میلیون و ۶۰۰ تومان و ۱۷ هزار تومان معامله شدند در روز‌های بعدی نرخ ارز با افزایش  ۱۰۰ تومانی همراه بود و  در آخرین روز هفته دلار و یور به ترتیب به مبلغ ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان و ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان رسیدند.

شما می  توانید قیمت دلار را در سومین هفته اردیبهشت  در نمودار زیر مشاهده کنید

بازار سرمایه

کاهش تقاضا برای  ارز تا پایان ماه رمضان ادامه دارد

یکی از صرافی های مجاز در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  گفت:دلار و یورو در سومین هفته اردیبهشت حدود  ۱۰۰ تومان افزایش داشت که البته دلالان بازار ارز، دلار و یورو را ۵۰۰  تا ۶۰۰ تومان گران‌تر از نرخ مصوب بانک مرکزی معامله می‌کردند.   

او گفت: معاملات ارز  نسبت به هفته گذشته با افزایش روبه رو بود اما این روند افزایش چشمگیر نبود.

این  فعال بازار ارز بیان کرد : میزان خرید و فروش ارز یکسان بود و همچنان با کاهش تقاضا در بازار مواجه هستیم و طبق تجربه  این روند تا پایان ماه رمضان ادامه  دارد چراکه  سفرهای خارج از کشور کاهش یافته است و سبب کاهش تقاضا برای خرید ارز شده است.

شما می توانید تغییرات نرخ یورو را در تصویر زیر ببینید

بازار سرمایه

حذف  ۴ صفر از پول ملی  چگونه بر بازار های مالی اثر می گذارد؟ 

علی‌اصغر سمیعی  رییس اسبق کانون صرافان  در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  گفت:  حذف ۴ صفر از پول ملی و تبدیل واحد ریال به تومان نمی‌تواند تأثیر واقعی بر کاهش تورم  داشته باشد این امر در صورتی تحقق میابد که نظام پولی و بانکی   اصلاح شود و با  اصلاحات اقتصادی نرخ بهره به  کمتر از ۵ درصد برسد.

او گفتهم زمان با حذف ۴ صفر پول ملی  و چاپ اسکناس‌های جدید  با  برنامه ریزی مناسب می‌توان  از پول‌شویی جلوگیری کرد و با داشتن اطلاعات اقتصادی بیشتر، بهتر می‌توان  به مدیریت اقتصادی کشور پرداخت، اما  در شرایطی که تورم  بیشتر از ۳۰ درصد است  و نرخ بالای  بهره بانکی در کشور حاکم است، حذف ۴ صفر از پول ملی تأثیر چندانی در کاهش تورم نخواهد داشت. 

سمیعی در پایان گفت: پیش بینی نرخ در روزهای آینده با توجه به شیوع کرونا و تغییر سیاست های مالی کشور کار مشکلی است و به طور کلی با توجه به رکود بازار ارز افزایش شدید قیمت  دور از انتظار است.

سکه گران شد

هفته سوم اردیبهشت بازار طلا و سکه با افزایش روبه رو بود  و سکه با قیمت ۶ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان شروع به کار کرد و در آخرین روز هفته به رقم ۶ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان رسید که به طور متوسط  حدود ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

شما می توانید روند قیمت سکه را  در نمودار مشاهده کنید.

بازار سرمایه

افزایش سرمایه گذاری در بورس رونق بازار طلا و سکه را کاهش داد 

نادر بذر افشان  دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و  سکه  تهران  در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: افزایش قیمت ارز را می‌توان یکی از علت‌های  روند صعودی نرخ طلا و سکه در این هفته دانست.

او تصریح کرد: با توجه به اینکه در برخی از موارد با کاهش  اونس جهانی رو به رو بوده‌ایم اما به دلیل افزایش نرخ ارز در داخل کشور  قیمت طلا و سکه کاهش نیافت و تحت تأثیر نرخ اونس جهانی قرار نگرفت.

 دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و  سکه  تهران  بیان کرد: با کنترل بانک مرکزی  بر بازار ارز سبب می‌شود قیمت ارز از ثبات بیشتری برخوردار باشد و سبب کاهش و ثبات طلا و سکه می‌شود.

او گفتبا رونق گرفتن بورس تمایل افراد جامعه به سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه کاهش یافت که این امر باعث شده است  افراد سکه خود را به برخی از بانک‌ها با قیمت بیشتر بفروشند و سهام خریداری  کنند که این عملکرد  عامل مؤثری در افزایش قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر است.

بذر افشان اظهار کرد: در آخرین روز هفته حباب سکه حدود ۳۰۰ هزار تومان بود که افزایش قابل توجه ای را نسبت به هفته گذشته داشته است.

سهام عدالت پس انداز بلند مدت  مطمئنی برای دارندگان  است

حامد ستاک کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت : سهامداران  عدالت  باید نکته بسیار مهمی را در نظر داشته باشند که فروش سهام به روش مستقیم نیازمند دانش و تخصص کافی در زمینه بازار سرمایه است و بدون اطلاعات کافی در بازار سرمایه موفق نخواهند بود. 

این کارشناس بازار سرمایه افزود: به طور کلی بازار سرمایه در بلند مدت نشان داده است که از سایر بازار های هم ردیف خود مانند طلا و مسکن از   بازدهی بیشتری برخوردار است  و دارندگان سهام عدالت نیز یک بار  این موضوع  را تجربه کرده اند به گونه ای که سال ها قبل سهامی با مبلغ ۵۰۰ و یک میلیون تومان خریداری کرده اند امروز ارزش آن سهام ها  چندین برابر شده است.

او اظهار کرد: می توان نتیجه گرفت دارندگان سهام عدالت یک بار فرایند و عملکرد بازار سرمایه را درک کرده اند به همین دلیل  اگر فردی قصد سرمایه گذاری در این بازار را داشته باشد بورس می تواند  بهترین گزینه سرمایه گذری  از  بین بازار های مالی دیگر باشد.

 

نمودار زیر گویای روند شاخص بورس در سومین هفته اردیبهشت ۹۹ است 

بازار سرمایه

باید دید دارندگان سهام عدالت تا چه حد می توانند بر سهام خود مدیریت داشته باشند تا بتوانند بازار بورس را بشناسند و دچار ضرر زیادی نشوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار