کد خبر: ۵۰۵۰۵۷
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۸
به رغم خروج سامانه های پاتریوت از عربستان؛

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت که به رغم تغییر در وضعیت قرارگیری نیروها در حاشیه جنوبی خلیج فارس، تعهد و التزام واشنگتن به حفظ امنیت کشورهای منطقه هیچ تغییری نکرده است.

به گزارش شفاف به نقل از شبکه سی اِن بی سی، «برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفتگویی اختصاصی با «هادلی گامبل» مجری این شبکه خبری به صراحت گفت که با وجود خارج کردن سامانه‌های موشکی پاتریوت از خاک عربستان و تغییر در وضعیت قرارگیری نیروها در حاشیه جنوبی خلیج فارس، التزام و تعهد دولت آمریکا به حفظ امنیت کشورهای منطقه تغییری نکرده است.

هوک در این باره گفت: «مأموریت ما به هیچ وجه تغییر نکرده است. ما در کنار شرکا و متحدان خود در منطقه می‌ایستیم و هر آنچه که در توان داریم برای دفاع از منافع آمریکا انجام می دهیم».

این اظهارنظرها در پی انتشار اخباری مبنی بر خروج شماری از نیروهای نظامی آمریکا و همچنین دو سامانه ضد موشکی پنتاگون موسوم به پاتریوت از عربستان سعودی صورت گرفت.

هوک در ادامه تأکید کرد که خروج این سامانه‌ها و همچنین نیروهای نظامی «بدان معنا نیست که ایران دیگر یک تهدید بشمار نمی‌رود. بلکه سطح نیروهای نظامی آمریکا بسته به شرایط افزایش یا کاهش می‌یابد، اما شرایط کلی مأموریت همان است».

هوک با اشاره به شهادت سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» در ماه ژانویه به دست نیروهای مزدور آمریکایی مستقر در عراق تأکید کرد که وی نقش آفرینی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا را به منزله اعاده «یک بازدارندگی مؤثر نظامی برای اقدام در جهت دفاع از خود تلقی می‌کند!»

هوک در این باره گفت: «بازدارندگی چیزی است که به آسانی از دست می‌رود. اما حفظ آن رویه و سیاستی است که باید هر روز آن را بکار بندید و ما می‌خواهیم به همکاری با سعودی‌ها، اماراتی‌ها و تمام شرکای خود در منطقه ادامه دهیم».

گفتنی است که در پی افزایش تنشها میان آمریکا و ایران در منطقه، دولت ترامپ از ماه مه سال گذشته حدود ۱۴،۰۰۰ نیروی نظامی اضافی را به منطقه خلیج فارس اعزام کرد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در واکنش به انتقادها از تحمیل هزینه دفاع از متحدان عرب آمریکا در منطقه خلیج فارس بر دوش مالیات دهندگان آمریکایی مدعی شد که تلاش‌های دولت کنونی واشنگتن در راستای تقسیم بار این مسئولیت است. این مقام آمریکایی گفت که تلاش رئیس جمهور آمریکا بر افزایش مشارکت [کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس] در قبول این مسئولیت است.

وی همچنین بار دیگر به تصمیم دولت آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران- که در ماه اکتبر منقضی می‌شود- اشاره کرد.

گفتنی است که گفتگوی روز جمعه برایان هوک با شبکه خبری سی ان بی سی مقارن بود با دومین سالروز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ (موسوم به برجام) و آغاز کمپین فشار حداکثری ترامپ علیه تهران.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین در پاسخ به برخی انتقادها که این اقدام واشنگتن را عامل تشدید تنشها با ایران در منطقه خواندند، ضمن تأکید بر تداوم حمایت واشنگتن از متحدان و حفظ بازدارندگی در برابر ایران مدعی شد که «ما همواره به امنیت دیپلمات‌های آمریکایی، نیروهای آمریکا و همچنین پشتیبانی از شرکا و متحدان خود در منطقه متعهد می مانیم».

برایان هوک همچنین خطاب به «جو بایدن»، نامزد بالقوه حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا مدعی شد که «چیزی از برجام باقی نخواهد ماند که او [بایدن] بتواند آمریکا را به آن برگرداند».

هوک در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی گفت: «بعضی از نامزدهای انتخاباتی وعده می‌دهند به توافق هسته‌ای ایران بازخواهند گشت. چیزی زیادی از این توافق باقی نخواهد ماند که [آمریکا] به آن محلق شود».

برایان هوک در بخش دیگری از این مصاحبه مدعی شد که توافق هسته‌ای برجام به بهای از دست رفتن صلح و امنیت در منطقه به دست آمده است و در ادامه ادعاهای خود افزود: «ایران از این توافق برای افزایش ستیزه‌جویی در منطقه، آزمایش موشک‌های بالستیک و اشاعه موشکی استفاده کرده و ما اقدام فوق‌العاده‌ای برای عوض کردن این روند انجام داده‌ایم!»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: